LPRecenze

Aculeos – Stay Rebel, Stay Sharp

Aculeos, to je hlavně postoj, naléhavost, vše pěkně naostro bez nějaké omáčky a schovávačky za hádankovité fráze. Prostě v heslu – když chceš něco říct, tak to řekni. Jejich nová deska nese název Stay Rebel, Stay Sharp, a je tedy bez pochyb, na které straně barikády kapela stojí a co od ní můžeme čekat.

Na černém LP najdeme na každé straně po šesti skladbách a každá strana je zakončená coverem. Na první poslech, proveden při jiné činnosti, mě deska nijak extra nezaujala, tedy až na kvalitní zvuk z Ex-Avik studia a výrazný hudební posun oproti poslednímu albu. Kluky jsem měl v jiném hrníčku – tenkrát mi všechno přišlo na jedno brdo, monotónní. Druhý poslech jsem už vzal poctivěji, do ruky jsem čapnul texty, usadil se a… to byl ten moment, kdy to začalo fungovat. Miluju v textech a celkově v podání kapel nasranost a uvěřitelnost, a to jsem tady našel. Hlasový projev zpěváka k téhle muzice sedí, kytarové vyhrávky mě mile překvapily, každé ozubené kolo do celku krásně zapadá.

Klasicky tu najdeme songy o skinheads, punks, dětech ulice, ale také o squattingu (u českých skins ne zrovna časté téma), Perákovi, příběh Salama Aroucha, fanoušci The Oppressed si mohou zařvat u Work Together. Na asfaltu najdeme i zajímavé hosty, u Polizia Merda je to Eugenio z Bull Brigade, u songu Děti ulice Eurodel z Pio Squad. Jasným favoritem, po hudební i textové stránce, se pro mě stal kousek Oběti! Jen škoda, že to téma v dnešním světě vůbec existuje…

[youtube id=“RFE2jgdk1Dg“ width=“620″ height=“360″]

Vše je zabalené v jednoduchém grafickém kabátku – fotografie, členy kapely a jiné onanie byste zde hledali marně. Uvnitř najdete texty, jak v českém, tak anglickém jazyce, děkovačku, logo GNWP a konec. V jednoduchosti je síla.

Deska tiká jak časovaná bomba, celkově vše funguje, jak má, a měla by patřit do sbírky každého (nejen) skinheada, který má srdce, stejně jako členové kapely, na správném místě.

Broumis

Uličník, vymetač koncertů, barů, herní a komixový fanda.

Související

Back to top button