Magazín

A přece se točí… Nejzajímavější seriály roku 2022

Sakra, půlka ledna už zmizela ze dveří a já neustále dokoukávám tu nekonečnou imaginární horu seriálů, abych objektivně posoudil, jaké tituly za rok 2022 vám v tomto výročním pseudo žebříčku představím. Tak hurá na to, ať to nedopadne jako loni. To znamená, že nedopadne.

The Bear

Co se stane, když se uznávaný špičkový mladý kuchař rozhodne svoji kariéru z fine diningového očistce přesunout do zděděného street food pekla? Redefinice konverzačního dramedy seriálu. Našlapaný nestabilizovanou kamerou a ne/střihem, který k hektickému prostředí ušmudlaného bistra skvěle sedí.
Hudba, naprostá nádhera. Začínat seriál epochální hc punk hymnou New Noise od Refused a volně ji nalít do starého šikákského soul rocku? Geniální.

Navíc herecké výkony a jejich charaktery vás zasáhnou pánví do slabin. Většinou se zde jede na plný plynový hořák, ale kdykoliv se zpomalí, je to balzám především pro oči.

Kuriozitka na závěr. Jediný skutečný člověk, který se v reálném světě producíruje po place v rondonu, zde hraje opraváře toalet. Jeho part, kde ukecává spolumajitele bistra, aby zařadil do menu jeho food koncept, je na standing ovation. Geniální 2.

The Playlist

Švédská minisérie, která roztomile vypráví fiktivní příběh o vzniku nejznámější streamovací hudební služby na světě. Šest dílů, šest samostatných pohledů šesti různých osobností. Barová zpěvačka, nedoceněná mladá právnička, geniální ajťák, výstřední milionářský vizionář, hudební manager a otec myšlenky.
Svěží uchopení, stále neokoukané severská lokace i tváře a spousta neotřelé a dobře vystavěné dramaturgické kreativity. Za mě velmi příjemně strávených cca šest hodin, které vám utečou jako nic a vy se divíte, že už vám po displeji jedou závěrečné titulky.

DAHMER – Monster: The Jeffrey Dahmer Story

Evan Peters nejspíš v životní roli šíleného masového vraha, kterého tento procedurální desetidílný seriál svrhl z piedestalu Boogeyman století. Velmi implozivní ponor nejen do duše kanibala, ale i jeho rodičů, sousedů a částečně i obětí. True Crime válcuje streamovací služby už roky a evidentně to jen tak neskončí. Věřte, že toto dílo je společně s fantastickou sérií Mindhunter absolutní vrchol ledovce.

Paper Girls

Bože, jak já se bál. Nakonec je z toho fantastická retro scifi oddechovka, která vkusně ohýbá nejen realitu v různých časových pásmech, ale nejpalčivější společenská témata. Navíc autor komiksové předlohy B.K. Vaughan si v psaní ženských či dívčích postav opravdu libuje a nutno dodat, že i přispěním seriálových tvůrců, se mu podařilo vytvořit silné teenage drama zabalené do béčkové komiksové slátaninky.
Pro šťouraly: Pokud vám tento titul připomíná Stranger Things, věřte, že první paperback Paper Girls vyšel takřka o rok dříve než první díl už zmíněné ságy.

Severance

WTF roku. Místy opravdu zdlouhavé a místy až děsivě natažené drama, a tím nemám na mysli nekonečné záběry z výtahu či volnou chůzi postav po chodbách. Stavění dramatických oblouků kolem celého mysteria často vede do slepých uliček, tak abychom se prokousali deseti díly a mohli se v závěrečných epizodách těšit na to, čím se to celé posere, nebo naopak odposere.

Nakonec se v závěrečné epizodě dočkáme výtečného mindfucku. Kdo ví, pro koho a co děláme, když jsme zrovna mimo sebe.

Navíc v režijní židli Ben Stiller, v bábovské roli Patricia Arquette a John Turturro, Christopher Walken se tu budou líbat, ale pššššš. Tohle je spoiler.

Pistol

Minisérie o zrodu Sex Pistols v režii týpka co natočil Trainspotting? Yes. Tohle není pošetilý snový projekt, ale čistá realita. Čistá tedy tak, jak jen může být syrový realizmus teenagerů v thatcherovské Británii uprostřed 70′ let. Na stránkách K&H je vlastně cokoliv nad tuto anotaci zbytečně. Už to ani nedočítejte, předplaťte si Disney +, nebo si to stáhněte, to je asi víc známka punku, a nenechte se rušit. GSTQ.

Víc seriál rozebírá v trojce našeho tištěného zinu Martin Suicide. Další info tady.

Pam a Tommy

True crime seriál o tom, jak sexbombě z Pobřežní hlídky a vyčichlému bubeníkovi z debilní trendy kapely z 80′ let ukradne zapšklej hodinovej manžel jejich home video. Může to vůbec fungovat? Jo, je to tak a představte si, že ho vysílají na Disney+. Může se zdát, že na takovéto téma vystačí celovečerní film, jenže po shlédnutí sedmidílné minisérie mám pocit, že bych ještě jeden díl dal.

První část, celkem prča. Karikaturní obrazy všech zúčastněných věští, že by tohle mohla být velká legrace i pár dalších dílů. Jenže už v průběhu druhého dílu dostáváme poměrně dost indicií, že se ačkoliv reálná Pamela Anderson nechala slyšet, že se na seriál o osudovém lupu nikdy nepodívá, měla by.

Pamela je nejen fantasticky ztvárněná Lily James, ale kdekdo si poprvé uvědomí, že i erotické ikony mají právo na své soukromí a rozhodně jejich intimní život není veřejný majetek. Není.

Breaders 3

Au. Potřetí už tenhle seriál o výchově dívek a chlapců nejen v Británii není rozhodně žádná legrace, tak jak by se to po první epizodě seriálu mohlo nabízet. Vztah mezi všemi členy dostává naprosto nové dynamiky a dočkáme se i fantastické konverzační epizody, kde rozebírají věci tak křehké, až vás z toho mrazí. Zkrátka každá rodina má někde zakopaného pudla.

Barry 3

Tahle mnou velmi očekávaná třetí řada naprosto dech beroucího seriálu, kterému nádherně diriguje komik Bill Hader s pětačtyřicítkou v ruce. Z mého pohledu lehce v konzistenci pokulhává, především nějaké postavy mi přijdou vtlačeny do děje dost násilně. Opět je tu několik momentů a scén, které naprosto posouvají zážitek ze sledování pořadu. Honička na motorkách i s následnou pointou je opravdický masterpeace.

Derry Girls 3

Vzpomínku na devadesátky má každý jinak saturovanou. Jeden na ně vzpomíná jako na muzeum svého dospívání, druhá jako na nevkusné předpeklí a ti další si musí pouštět podobný retro seriály, aby si vůbec mohli představit, jak se to vůbec dalo mezi Take That, sexistickými reklamami a Pokémony přežít.

Derry Girls jsou od dob Misfits či sérií This Is England opravdu osvěžující a netradiční puberťáckou výpovědí. Třetí řada nasazuje flitrovanou džísku na elasťákový růžový overal a s pompou sklízí plody s předešlých dobře obdělaných let.

Za zmínku stojí i druhá série Euforie, Peacemaker, čtyřka nejvýpravnějšího evropského seriálu Babylon Berlín, Rick a Morthy 6, závěrečná řada scifárny Westworld či narkoságy Ozark, druhou částí skončil i animovaný a ojedinělý seriál Primal z doby paleo, silné bylo i páté pokračování retro karate bomby Cobra Kai a vědět se musí i o druhém The Righteous Gemstones.

G.Zs

Jsem přímý potomek Ježíše Krista z paralelního vesmíru, ve kterým je Ježíš záporák, který vymyslel punk už 200 let před Kristem, a ve kterým není Chuck Norris mužem, ale pastelkou, která obsáhne celé barevné spektrum. Ale nikdo ji nepoužívá. Kde členové kapely ABBA jsou ve skutečnosti tajný drogový kartel a kde Jirka Kára je ministr financí Spolkové republiky SS Division.

Související

Back to top button