Magazín

A přece se točí… Nejzajímavější seriály roku 2019

Už potřetí jsem si pro vás připravil výčet toho nejzajímavějšího, co se i tento rok natočilo a odvysílalo na televizních obrazovkách a nejen na nich. Seriálový fenomén není dnes jen televize a monitor, ale i display. Pojďme na to.

 

The Boys

Rogen a Goldberg se po ukončení seriálové adaptace komiksů The Preacher, tehdy ještě před ukončením, pustili do další komiksové adaptace a nevybrali nic menšího než ennisovskou klasiku, a to Bandu. Komiks, který byl přeložen a vydán i u nás, má hlavně za mořem kultovní status a seriálová adaptace po první řadě udělala krok hodně podobným směrem. Nekorektní humor a naprostá morální absence je touhle osmidílnou sérií od Amazonu doslova nasáklá až do morku kostí. Vnitřností, brutality, krve a takzvaných WTF momentů si užijete měrou nadměrnou.

[youtube id=“06rueu_fh30″ width=“620″ height=“360″]

Watchmen

Co se WTF momentů a situací týká, další komiksová seriálová adaptace Moorovi legendy Watchmen vyhrává na celé čáře. Rozepisovat proč, co a jak, by v tomto případě bylo zbytečné. Řeknu jen toto: pokud jste nečetli komiks a je jedno, že jste viděli deset let starý stejnojmenný film, okamžitě povinně přelouskat. No a pak zasednou a bingewatchingem nasát celou sérku téhle nejpodivnější a nejpozoruhodnější letošní seriálové novinky. Na soundtracku Reznor a Ross. Vinyly už objednané mám. Ty, co nejsou vyprodané. Protože tohle je soundtrack dekády.

[youtube id=“huN34U2rmvs“ width=“620″ height=“360″]

Deadly Class

O téhle, slibuji poslední letošní komiksové adaptaci, jsem psal už tady. Jen pro připomínku. Parádní teenage jízda napříč 80′ kulisami chcípající reaganovskou Amerikou, kde se do školy chodí ústřední hrdinové učit jak zabít, zničit, otrávit. Potřebujete vědět víc? Henry Rollins z Black Flag v roli učitele?

[youtube id=“giDueoLzwwU“ width=“620″ height=“360″]

Euphoria

Já to tak mám. Když má něco super hype, tak mě to trošku odpudí. Odradí. Euforia měla být obětí tohohle mého rozmaru, nestalo se tak. Čekal jsem nudnou a moralistickou trendy slátaninu, ale dostal jsem strhující, nápadité, kreativní nadgenerační nahlédnutí do středoškolského života současných mladých Američanů.

[youtube id=“cajLoaFl2Zo“ width=“620″ height=“360″]

Černobyl

Titanic seriálové tvorby. Televizní tryzna. Nechcete se dívat, ale nejde to zastavit. Tady nikomu nefandíte. Všichni prohráli. Výjimečné drama, výjimečné režisérské vedení. Kompozice, ze které budete ozářeni, třebas že jen skrze obrazovku.

[youtube id=“s9APLXM9Ei8″ width=“620″ height=“360″]

Barry 2

Bill Hader je v Americe populární herec, komik, imitátor a dost možná nevědomý duchovní otec současného internetového fenoménu s názvem Deepfake. V současnosti je hlavně Barry, nájemný zabiják, bývalý mariňák, který se snaží vymanit ze své minulosti a stát se hercem. Upřímně, jde to dost blbě, když máte v zádech Čečence, FBI, karatisty a jejich dcery i vlastní stíny. Druhá řada je ještě lepší a explozivnější než loňská, nemluvě o tom, že je to fantastické řemeslo.

[youtube id=“ir1_hjemxNA“ width=“620″ height=“360″]

Silicon Valley 6

Ukončení programátorské odysey nemohlo skončit lépe. Jen toho Erlicha už jsme se nedočkali, ale nevadí. Kdo ví? Třeba ten flash disk někdo našel?

[youtube id=“qYHp-5h1y5o“ width=“620″ height=“360″]

Atypical 3

Když jsem poprvé viděl herce Keira Gilchrista ve filmu It’s Kind of a Funny Story, bylo mi ani ne osmnáct. Tehdy jsem prohlásil, že je to nový Tom Hanks. Uběhlo pár let a po Keirovi jakoby se slehla zem a já svého výroku trošku začal litovat. Pak zničehonic Netflix posílá do lidí seriál o chlapci, který se snaží začlenit do středoškolského kolektivu, najít si kamarády, dívku a přežít se svojí rodinou pod jednou střechou. Klišé? No ani ne. Hlavní hrdina je totiž autista. Třetí řada neklesá na kvalitě a po bingwatchingu může jen konstatovat, že tenhle seriál miluju. Keira is back.

[youtube id=“bSbF25mXDyM“ width=“620″ height=“360″]

The Promised Neverland

Dobře, tak jsem kecal. Představím vám ještě jeden seriál podle japonského komiksu – animé. To znamená televizní japonská adaptace komiksové/manga předlohy. Doporučuji i těm, kteří na tuhle kulturu nejsou. Od prvních vteřin sledujeme unikátní sirotčinec pro převážně enormně talentované děti, kteří nemají jakoukoliv možnost konfrontovat se se světem tam venku. No a jak to bývá, věci dostanou pořádný spád. Dvě ze tří nejstarších a nejgeniálnějších dětí zjistí dost zásadní informaci. Jejich „domov“ totiž není žádný prominentní děcák, ale luxusní jatka pro démony. Spád a bezvýchodnost nekonečných komplikací poměrně velké skupinky dětí, které chtějí jen přežít a zjistit „o co tady vlastně jde“, je uhrančivý a nekompromisní.

[youtube id=“eBwApg_nAvY“ width=“620″ height=“360″]

The Dark Crystal: Age of Resistance

Loutková animace v produkci Netflixu? Proč by ne. Skoro zapomenutý fascinující příběh The Dark Crystal, který byl vyprávěn v půlce 80′ let, se vrací. Tentokrát sledujeme, co se dělo před původním příběhem. Je to mystické, je to fantaskní, je to roztomilé, lehce bizarní a hlavně je to ojedinělé. True Fantasy. Zapomeňte na Hru o trůny nebo Zaklínače.

[youtube id=“a3_owZfYVR8″ width=“620″ height=“360″]

Beforeigners

Norská ujetina, tak ulítlá, že se mi vlastně líbí. Kriminální linka je banální a vlastně na pozadí, protože v prvním plánu jde o tajemství, které s sebou námět ponese možná i několik sérií. Jo, já vám neřekl, o co jde. Jednoho dne se z jezera začnou nořit historické postavy z různých období. Vikingové, neandrtálci a hordy dalších. Celá tahle „pohroma“ je hezky konfrontována se společenskou a multičasovou integrací a v podstatě hodně alegoricky ukazuje na současnou problematiku Evropy.

[youtube id=“XCm1SMSHdhA“ width=“620″ height=“360″]

Česká stopa:

Most!

Přiznejme si to, všichni jsme seděli během března každé pondělí u televize a pozorovali Luďanovy trampoty. Totálně nekorektní černo černá komedie, která dokázala to, co naposledy zlatí kluci z Nagana. Přestat myslet na předsudky, sociální a rasové vrstvy, neřešit to, co jsme, ale že jsme. Teda pokud nefandíte Spartě, to je jiná forma přežívání.

[youtube id=“LVbYLv3x5og“ width=“620″ height=“360″]

Zkáza Dejvického divadla

Nádhera. Létající cirkus Dejvického divadla.

[youtube id=“bOL6QEWU9Zs“ width=“620″ height=“360″]

Bez vědomí

HBO po delší době vyprodukovala tuzemský projekt, který je takovou svéráznou oslavou třicetiletého výročí od takzvaného pádu režimu v Československu. Příběh i dějové linky jsou jednoduché, i když se to nezdá, o to víc vyniká atmosféra listopadových událostí bez euforie, herecké výkony a mrazivá hudba Petra Maláska.

[youtube id=“FzMnDwpKJrI“ width=“620″ height=“360″]

#martyisdead

Websérie z produkční dílny mall.tv je unikátní sonda do života těch nejvíc ohrožených kyber šikanou, a to dětí a mladistvých. Alarmující zvednutý ukazovák poukazuje nejen na samotnou problematiku a náročné společenské pochopení, ale i na okolí a rodiny poškozených. Atraktivita projektu je i ve střihu a v délce.

[youtube id=“mZv6mGxtw3g“ width=“620″ height=“360″]

Minimálně za zmínky stojí novinky Foodie Love, Russian Doll, Catch 22, Black Monday, The Righteous Gemstones, Wu-Tang: An American Saga i poslední řady Killing Eve, Mindhuner, True Detective či velkolepá zavržení skvělých projektů Mr. Robot a The Affair. Slovo musí padnout i o dechberoucím přírodním dokumentu Seven Worlds, One Planet.

G.Zs

Jsem přímý potomek Ježíše Krista z paralelního vesmíru, ve kterým je Ježíš záporák, který vymyslel punk už 200 let před Kristem, a ve kterým není Chuck Norris mužem, ale pastelkou, která obsáhne celé barevné spektrum. Ale nikdo ji nepoužívá. Kde členové kapely ABBA jsou ve skutečnosti tajný drogový kartel a kde Jirka Kára je ministr financí Spolkové republiky SS Division.

Související

Back to top button