ČlánkyMagazín

9 nejzásadnějších písniček The Adicts, které musíte znát před jejich koncertem

The Adicts jsou kult. Jedna ze stěžejních kapel první britské punkové vlny a punkového hnutí vůbec. Výrazná clockwork image v kontrastu s mejdanovou performancí a lehkovážnými texty jim umožnila přežít osmdesátá i devadesátá léta a neztratit se ani v novém tisíciletí. Jejich nekonečné turné častokrát protíná i Českou republiku a nejinak tomu bude i v říjnu, kdy zahrají v pražském MeetFactory a ostravském BrickHouseu. Jakých devět songů si máte pustit, abyste si koncert užili?

Joker In The Pack – Sound Of Music (1982)

Začínáme těžkou klasikou. Píše se rok 1982 a vychází kolotočářské album Sound Of Music, které uzavírá první éru The Adicts. Určitě nepřekovává debut Songs Of Praise, ale i tak obsahuje spoustu songů, které tvoří páteř koncertního setlistu The Adicts i v dnešních dnech. Joker In The Pack se vymyká zbytku desky především skvěle použitým houslovým podkladem i sólem, což ještě více vyznělo v nedávné době, kdy byl součástí koncertní sestavy i Fiddle Dan. Kultovní hymna!

Angel – 27 (1992)

Comebackové album 27, které The Adicts vydali v roce 1992, je jedním z nejlepších, které kdy natočili, ale do zlatého punkového fondu nikdy nepatřilo. Posunulo klasický britský sound The Adicts do ještě bezstarostnější polohy a přineslo obrovské množství skvělých songů a ještě lepších melodií. Love Sucks, Shangri La, Rossini, Fuck It Up, Bog a samozřejmě otvírák Angel. Tímhle albem The Adicts definitivně přestali být jen tou kapelou s klaunem za mikrofonem.

You’re All Fools – Smart Alex (1985)

Závěrečný song famózního alba Smart Alex, vrcholu celé diskografie kapely. Muzikálová kompozice, které se The Adicts nikdy nebránili, stojí na basové lince, podpořené výraznou rytmikou druhé doby, hrané na piano. Klauniáda může skončit. Nebo začít!

Chinese Takeaway – Sound Of Music (1982)

Legrácka ze Songs Of Praise, potravinová pocta nudlovým fast foodům a vděčný bod koncertního setlistu. Písnička, kterou si stoprocentně chcete pod pódiem zakřičet a cestou z koncertu i prožít v nejbližším bistru. Jenom pozor, aby se to celé nakonec nezměnilo ve Who Spilt My Beer.

Over There – Life Goes On (2009)

Koncem minulé dekády měli The Adicts krátkou etapu u tehdy věhlasného vydavatelství People Like You a výsledkem byla znovu nahraná deska Songs Of Praise (což byl tehdy skvělý nápad, ale dneska už to tak nevidíme) a nová řadovka Life Goes On. Všechny písničky na první dobrou, hit za hitem, ale bohužel se to celé nepříjemně rychle omrzí. Jenže, kdo by si nechtěl zpívat refrén písničky Over There celý den, až z toho nebude moct usnout?

Picture The Scene – And It Was So! (2017)

Aktuální forma The Adicts tak, jak ji vloni zaznamenali na albu And It Was So! Singl Picture The Scene, má něco do sebe, je dost odvážným a experimentálním počinem, který rozhodně není na první poslech. Bohužel, na Picture The Scene navazují The Adicts dávkou nevýrazných písniček, ze které trčí snad jen znepokojivá Deja Vu. Ale upřímně, kdo půjde na koncert kvůli nové desce?

I Am Yours – Fifth Overture (1986)

Nedoceněné album Fifth Overture ukazuje The Adicts v poloze, která dokonale zapadá do poloviny osmdesátých let. Spousta synťáků, navíc Monkey se z klasického buřinkového šaška mění v kabuki pierota, což do celkového konceptu desky zapadá. Rok po albu Smart Alex je to změna skutečně radikální, takže jako zástupce řadovky z roku 1986 vybíráme lovesong I Am Yours, který je jako jediný z Fifth Overture stále součástí standardního koncertního setlistu. Už jsme zmínili, že album 27 do zlatého punkového fondu nikdy nepatřilo. Fifth Overture už vůbec ne, ale to nic nemění na faktu, že je to perfektní deska, ke které je nutné si najít cestu ve vhodný okamžik.

Bad Boy – Smart Alex (1985)

Komerční vrchol, kterého The Adicts kdy dosáhli. Singl, který v roce 1983 rotoval éterem v nebývalé míře a pak se stal součástí stěžejního alba Smart Alex. Ploužáček, co nesmí chybět na žádné vinylové párty. Původní sedmipalec měl na B-straně další párty klasiku ze Sound Of Music – Shake Rattle Bang Your Head. Úspěch singlu Bad Boy přinesl The Adicts smlouvu s Warner Brothers, ale také změnu názvu na mnohem méně kontroverzní ADX. Spojenectví s Warner Brothers vydrželo jen pár měsíců a výsledkem byly jen dva songy, které to dotáhly také na album Smart Alex, nebo jeho reedice – písnička Tokyo, na které spolupracoval i frontman The Vapors, a electro-punkový cover klasiky Falling In Love Again, kterou nahrála v roce 1930 Marlene Dietrich pro film Modrý anděl. #prayforšelak.

Viva La Revolution – Songs Of Praise (1981)

Největší poklad z debutového alba Songs Of Praise na závěr, další komentář netřeba!

Danny

V osmé třídě napsal nejlepší slohovku, na což už bohužel nikdy v životě nenavázal. Každý týden uváděl vcelku bezvýznamný pořad na Rádiu Akropolis. Zkusil to neúspěšně v pár kapelách s kytarou i baskytarou - stejně ho ale jen zajímá, co si vzít na sebe na pódium. Chodí pít na koncerty a číst do hospody. Stejně obratný za klávesnicí, jako za barem. V Kids And Heroes je od ledna 2011. Pražák v Brně, otec, introvert. Kontakt: dannyboy@kidsandheroes.com

Související

Back to top button