Magazín

8 pokladů Franka Turnera, které musíte znát před pražským koncertem

Po dvou a půl letech se do Prahy vrací britský písničkář Frank Turner s kapelou Sleeping Souls v zádech. Jeho koncert č. 1875 v malé Lucerně nás dostal do kolen a chytil za srdce (report), ale takhle je to vlastně všude, kam Frank zavítá. Od poslední pražské návštěvy je Frank Turner o 400 koncertů vyzrálejší a na kontě má novou desku Be More Kind, se kterou se vydal do zase trošku jiných vod. Přijďte se podívat 18. listopadu do pražského klubu Roxy, nezmeškejte vynikající kanadské PUP jako předkapelu a na Turnerův set se připravte poslechem následujících osmi pokladů

If Ever I Stray – England Keep My Bones (2011)

Klidně by se dalo napsat Eulogy / If Ever I Stray. Tyhle dvě písničky tvoří nerozlučný koncertní celek, kdy první jmenovaná je zpívána v místním jazyce a to tak uvolní atmosféru, že If Ever I Stray je pak jednou z nejlepších písniček celého setu. A taky jednou z ukázek Turnerova lyrického mistrovství: „nic mě nezabilo, ale ani se necítím posilněn“. Díky Franku, zase jsi to jednou řekl za nás…

[youtube id=“SVx2RuANAyk“ width=“620″ height=“360″]

Four Simple Words – Tape Deck Heart (2013)

Chce se mi tančit. Opravdu patrně největší punkovou hymnu napsal tenhle usměvavý kluk s akustikou v bílé košili? Veškerá podvratná krása špíny celého undergroundového světa se zhmotnila v pěti minutách songu Four Simple Words. Každá věta by se dala tesat a nic lepšího se nedá prožít. Chce se mi tančit.

[youtube id=“IU22lKGevhI“ width=“620″ height=“360″]

Long Live The Queen – Love Ire & Song (2008)

Ještě někdo pochybuje, že Frank Turner je člověk, který dokáže provést člověka skrze ty největší životní sračky? Pusťte si Long Live The Queen. Neveselé umírání proměněné ve veselý popěvek s nejlepší možnou pointou. Takže si na své mrtvé kamarády dejte taky 18. listopadu drink nebo dva – zaslouží si to!

[youtube id=“_RbNdwY4ujw“ width=“620″ height=“360″]

Recovery – Tape Deck Heart (2013)

Tape Deck Heart je zlomová deska a taky zlomená deska. Rozchody, selhání a bilancování se promítá v každém songu na albu a nejinak je tomu v pilotním singlu Recovery.

[youtube id=“F1L5zJ2afLs“ width=“620″ height=“360″]

There She Is – Be More Kind (2018)

There She Is jsme vybrali jako zástupce aktuální desky Be More Kind (i kompilace Songbook). Citlivý lovesong, kterými Turner často šetřil, ve veškeré své nádheře. I když Be More Kind není album úplně na první poslech, má spoustu povedených zářezů – 1933, Make America Great Again (s perfektním videoklipem), Little Changes, There She Is musíme zmínit jako favorita.

[youtube id=“75OIEgh8wgk“ width=“620″ height=“360″]

Mittens – Positive Songs For Negative People (2016)

V roce 2016 vydal Frank Turner skutečně silnou desku Positive Song From Negative People (recenze). V tomhle našem výběru mohla být prakticky každá písnička z desky – nezlomná Get Better, šílená Out Of Breath, nebo třeba Glorious You. Vybíráme Mittens jako naprosto destruktivní vztahovku, která graduje s každým zlomeným srdcem. A Turner v klipu jako Elvis? Povinnost!

[youtube id=“gTgf4MmnrwA“ width=“620″ height=“360″]

Photosynthesis – Love Ire & Song (2008)

Vidět, jak všichni okolo zakládají rodiny a berou si hypotéky, zatímco vy sedíte na baru a bydlíte na Žižkově ve sdílených pokojích s bandou podobných outsiderů, je někdy náročné. Stejně jako mít hypotéku a zakládat rodinu a vidět, jak všichni sedí na baru a bydlí na Žižkově ve sdílených pokojích… Ve finále je to jedno, punkový přístup si neseme v srdci, i když už máme po třicítce. Tady je Photosynthesis.

[youtube id=“mQMVHhxTtLc“ width=“620″ height=“360″]

I Still Believe – England Keep My Bones (2011)

Může nás všechny spasit něco tak jednoduchého, jako rock’n’roll? Odpověď je v I Still Believe. Sejdeme se v kotli a zavzpomínáme na Jerryho Lee, a Johnnyho a zbytek svatých!

[youtube id=“mKkIysX2Bow“ width=“620″ height=“360″]

Danny

V osmé třídě napsal nejlepší slohovku, na což už bohužel nikdy v životě nenavázal. Každý týden uváděl vcelku bezvýznamný pořad na Rádiu Akropolis. Zkusil to neúspěšně v pár kapelách s kytarou i baskytarou - stejně ho ale jen zajímá, co si vzít na sebe na pódium. Chodí pít na koncerty a číst do hospody. Stejně obratný za klávesnicí, jako za barem. V Kids And Heroes je od ledna 2011. Pražák v Brně, otec, introvert. Kontakt: dannyboy@kidsandheroes.com

Související

Back to top button