Články

5 věcí, které jste nevěděli o kapele SPS

V 80. letech se v českém punkovém podsvětí objevuje nová kapela, která si říká SPS. Od té doby uběhlo už 26 let a dnes dáme klidně ruku do ohně za to, že mezi českými punks není nikdo, kdo by je neznal. Přece jen jsme se ale z kapely pokusili vytáhnout pár zajímavostí, které běžně neříkají hned na potkání.

 

1. Nejšílenější koncert zažili letos v létě, kdy měli hrát na festivalu v Neveklově. Zvukař měl pouze jeden stojan na zpěv, pro druhý jel do Benešova (zpoždění cca hodinu). Když přijel, zjistil, že mu nehraje půlka aparátu a chybějí dva mikrofóny. Následovalo zpoždění další hodinu. Po dvou hodinách zjistil, že mu nehrají ani odposlechy, tak to zabalili. „Lidi byli nasraný, všichni nadávali, ale hrát se nedalo. Bylo nám líto pořadatelky, sice si objednala profi zvukaře, ale ten zvučil poprvé,“ dodává kapela. Celý páteční festival tak skončil, hrálo se až v sobotu.

2. Dle jejich slov není nikdo z nich tak chytrej, aby měl nějaké nadstandardní vzdělání. „Možná kytarista Petr, ale ten v současnosti prodává barvy – laky, takže mu to je stejně na hovno,“ smějí se. Jinak muzika nikoho z kapely neživí, všichni mají civilní zaměstnání.

3. Víte, co dělají SPS mimo hraní? Zdeněk má zálibu v motorkách, Skleník si pravidelně kupuje deník Sport, Petr ve volných chvílích rád maluje pokoje, takže kdyby někdo potřeboval… a bubeník Territory se zajímá o historii a dělá koláže z plakátů.

4. O koncerty se v SPS stará basák Skleník, pořádá klubové turné na jaře a na podzim pravidelné Pogo Tour s E!E. Za odměnu mu pak hodí nejmenovaní produkční tuzemských klubů OSA na krk a on to pak za ně s radostí zaplatí (i přesto, že skupina SPS v OSA nikdy nebyla).

5. A jak vypadají výpravy na koncert? Jezdí se v kapelní dodávce, na kterou ušetřili. Za dva roky ale vždycky odejde a SPS musí koupit novou – ojetou, kterou potom další dva roky splácí. Bubeník Territory navíc dojíždí z Teplic, takže se veze každej koncert dvěma vozy – prostě luxus!

Související

Back to top button