Rozhovory

29. August: V textoch reagujeme na to, čo nám vadí v spoločnosti

29. August, kapela skladajúca sa z ostrieľaných chalanov z bratislavskej punkrockovej scény. Tento rok vydali svoj debutový album a o tom, ako vznikal, nám povedal viac ich spevák Karol. 

 

Prečo práve 29. August?

Lebo je to pre nás najdôležitejší deň v roku a myslíme si, že by mal byt taký pre každého. A samozrejme jasne hovorí o našich postojoch a odráža sa to aj v našich textoch. Za slobodu a rovnosť a proti akémukoľvek útlaku je povinnosťou bojovať.

29. August je výročie SNP. Čo si myslíte o ľuďoch, ktorí tvrdia, že SNP bolo protislovenské a chvália slovenský štát?

Sú pomýlení, „protislovenský“ bol režim, ktorý uvrhol krajinu do neslobody, zatiahol ľudí do vojny, stal sa vazalom nacistov a vlastných občanov vedome posielal na smrť. SNP je pre nás najvýznamnejší moment našich dejín.

Teraz trocha k hudbe. Ako ste vlastne vznikli?

Pred dvomi rokmi som sa ozval Slavovi (bicie, ex člen Železnej Kolóny) či s niekým hráva a či by nemal čas. Mal som napísaných pár songov a začali sme skúšať vo dvojici, potom sa pridal Buty (basa, hrá aj v kapele Neutrality) a nakoniec sa pridal Krivic (sólová gitara, ex člen Abhorrence), v tejto zostave sme začali hrať v januári 2020. Počas pandémie sme skúšali, tak ako sa dalo, a na jeseň 2020 sme začali pracovať v štúdiu na albume.

[youtube id=“O-jHLqKXtUA“ width=“620″ height=“360″]

Keď už si spomenul váš nový album. Čo by si mi k nemu povedal?

Nahrávali sme ho v PULP štúdio, produkoval nám ho Matej Turcer, Matej hosťoval v dvoch songoch, kde nám nahral sóla, takisto hosťovali Datra a Fabko z Rozporu, ktorí nám pomohli so zbormi, a Datra nám nahral pekelné sólo do My máme práva.

Čo bola hlavná myšlienka piesní na vašom albume?

V textoch reagujeme na to, čo nám vadí v spoločnosti. Nerovnosť, elitárstvo, zničujúci vplyv fungovania systému na celý svet. Ale je to aj o priateľstve, a o tom, že stále veríme v lepší svet.

Zničujúci vplyv fungovania systému na celý svet. Čo tým myslíš?

Neustály tlak na ekonomický rast a zvyšovanie ekonomickej výkonnosti vedie k vyčerpávaniu prírodných zdrojov a teda aj k znehodnocovaniu životných podmienok na celej planéte. A samozrejme sa môžeme baviť aj o rastúcej nerovnosti medzi ľuďmi, ktorá prináša zo sebou podporu autoritatívnych tendencií.

Ktoré kapely vás najviac inšpirujú a smerovali vašu hudbu?

Samozrejme všetci sme vyrástli na punku, niektorý z nás inklinujú viac k Oi, niektorý k hardcore. Všetko tam je chvíľami počuť. Pre mňa osobne sú v súčasnosti dôležité kapely ako Bull Brigade, Lions Law, Komintern Sect, ale aj stariny ako Blood For Blood alebo Madball. Všetci ale počúvame haldy hudby.

A na záver – ako vás ovplyvnila pandémia?

Paradoxne nám táto patália skôr pomohla. Tým, že sme boli ešte vo fáze prípravy albumu a koncerty sme neplánovali, a skúšať sa v niektorých obdobiach roka dalo aj celkom intenzívne, plány nám to neskrížilo. Práve vďaka tomu, bolo aj v štúdiu viacej priestoru a času a mali sme na celú prípravu albumu pol roka, čo je teda luxus, keď sa vieš k mixáži a mastrovaniu vracať po nejakom čase a vypočuť si to z odstupom týždňa dvoch.

Palo Zavodský

Slovenská spojka . kontakt : pavolzavodsky95@gmail.com

Související

Back to top button