Kids and Heroes
Zmar: Je to o tom, vyřvat se ze všeho, co tě štve
Marek Hadrbolec 18/03/2019 Rozhovory

Pražská čtveřice Zmar okupuje domácí scénu už od roku 2014. Na kontě mají jedno demo a jednu dlouhohrající desku. Na rozhovor se u nás zastavili v rámci vystoupení na VeganFestu v Brně.

Celá kapela tráví pracovní dobu za počítačem. Kapela pro ně ale není jenom po pracovní vybití. „Emo je o tom, že se vykřičíš z čehokoliv, co tě štve,“ říkají. Počítače a technologie se zatím do tvorby Zmaru příliš nepromítají. Někteří členové ale mají rádi sci-fi žánr, a tak existuje například myšlenka na desku, která bude mít podobu modifikace levelu ve hře Doom.

Členové Zmaru se s vámi i mezi sebou potkávali v kapelách už dříve. I nyní jsou někteří z nich aktivní ve více hudebních uskupeních najednou. Narazit na ně můžete v kapele Nic nebo 0100. „Byl jsem součástí několika kultovních kapel ze severu Čech. Teď hraju právě ještě v 0100. Ty kultovní nejsou, protože se ještě nerozpadli,“ směje se bubeník Jehu.

Kapela vznikla poté, co se Vadim a Michal přestěhovali z Plzně do Prahy, kde jim chyběly jejich původní společné kapely. „V Praze jsme proto kontaktovali další kamarády z Plzně a nějaké další lidi. Dlouho jsme hledali bubeníka, a i poté, co jsme ho našli, to nebylo ideální. První sestava byla taková marná, za rok jsme se sešli jenom asi pětkrát a nic z toho nebylo. Po roce jsme nabrali Jehua jako nového bubeníka a potom to začalo fungovat,“ vysvětlil zpěvák Michal.

Název kapely Zmar je zároveň pojítkem její tvorby. Právě zmar je hlavním tématem songů, které se nesou na vlnách ema propojeného s potemnělým hardcore punkem. „Líbil by se nám název Marnost, který už byl ale bohužel zabraný. Zmar byl ale jen krok od toho,“ vysvětlil Michal.

O Zmaru se někdy mluví jako o black nebo post-black metalové kapele. „Dost lidí si z nějakýho záhadnýho důvodu myslí, že hrajeme black metal. Ale to, že dáš na album tři sypačky z toho black metal neudělá. Mně by se třeba black metalová vizáž trochu líbila, ale u zbytku kapely by to asi neprošlo. Pořád jsme spíš emíčkoidní,“ dodal Jehu.

Patří do ema patos? A co Zmar poslouchají v dodávce na tour?

Celý rozhovor, kde se postupně dostáváme od kapelních začátků k zatím jediné desce, evropské tour, ale i oblíbené muzice členů Zmaru si můžete poslechnout tady:

 

O autorovi

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com