Kids and Heroes
Zlá Krev / Rozpor – Soundtrack Out Of The Box
Martin Suicide 10/08/2014 LP, Recenze

Když přišla nabídka na zrecenzování nového split LP slovenských Rozpor a pro mě dosud neznámého jména Zlá Krev, řekl jsem si proč ne, zvláště po tom, co jsem kdesi ve virtuálním světě vyčetl, že čeští (či chcete-li moravští) zástupci počítají mezi své influence mé oblíbence Aska Kask. Že by trallpunk po česku? Jsem zvědav.

Deska dorazila po pár týdnech a z kartónu na mě vypadl divoce barevný obal, bazírující na grafice tak trochu ve stylu kreslených vtipů z Dikobrazu, což není můj styl, ale pro mnohé může mít výtvarno tohoto rázu své kouzlo. Jehla dosedá do drážek barevného vinylu a Zlá Krev spouští. Na místo trall punku se rozjíždí spíše klasické středoevropské těžkopádné Oi! ve středním tempu a s metalovým zvukem kytar. Je to takový ten pocit, kdy člověku přijde, jako by byla celá kapela v jakési křeči, obírající ji o švih, anebo že jsem desku pustil na pomalejší otáčky. Nahrávka má své silnější i slabší momenty, mezi ty, které stojí za vypíchnutí, patří rozhodně úvodní Fight For Your Right, která by mohla směle zapadnout na nějakou Oi! kompilaci z konce 80. let. Taktéž druhá Zlá Krev v divokém hardcore punkovém tempu, podobně svižná a jednoduchá Uaaargh!! (Co mě sere) nebo Think Out Of the Box, ta zas exemplárně dokazuje, v čem je síla angličtiny ve spojení s hudbou. V tenhle moment si najednou říkám – tohle je dobrá nasraná street punk kapela. Na druhou stranu Persona Non gata zní jako skinheadský knedlo zelo punk. Nicméně po textové stránce většina písní stojí na mé straně politických barikád, což je samozřejmě bonus, ačkoliv někdy je to trošku na úkor textové složky typu „Po staletí nutili evoluci popírat…“ (Darwin přišel s tezí evoluce v 19. století, do té doby církve vznik a vývoj druhů v podstatě neřešily), ale to berme jako uměleckou licenci. Za vyložený protimluv pak v případě levicové (alespoň doufám) kapely považuji „Platit státu daně, to je, co mě sere.“ Ve správně fungujícím státě jsou daně důležitým nástrojem a zárukou toho, aby bylo možno zajistit slušný život pokud možno všem jeho občanům, a to je vpravdě levicová idea.

A jsme u slovenské strany desky. Nebudu zastírat, že Rozpor jsou kapela, která šla vždy tak nějak mimo mne, což nemyslím nikterak negativně, ale zkrátka se můj hudební svět rozkládá na jiné planetě než na té, kde jsou RozpoR lokálním evergreenem. Nicméně, ačkoliv nejsem fanoušek a maskulinní pseudo tvrďáckej typ zpěvu „to jsem drsnej skinhead“, který kapela používá, není zrovna tím, co bych  běžně vyhledával, hudebně Rozpor jedou parádně a svou hudbu staví na výrazných kytarových rifech čerpajících ze starého dobrého rocknrollu a mají v sobě šmrnc, který jejich sparing partneři zatím postrádají, ovšem tohle může být i o prosté nesrovnatelně delší muzikantské a kapelní zkušenosti. K tomu nechci opomenout ani lyrickou část nahrávky, jíž nechybí nadhled a mnohdy ani schopnost uchopit politická témata tak, aby nezněla jako tisíckrát omletá klišé. Ovšem třeba při písni Potrebujeme makať na sebe si říkám, jak to vlastně kapela myslí, má to být humor, nadsázka nebo to proboha myslí vážně? Ale je fakt, že Rozpor žijí asi v nějakém jiném subkulturním světě. To ostatně demonstrují i v písni Laugaricio s extrémně chytlavým, leč poněkud nablblým popěvkem „Trenčín zas vyhrá zápas…“. V takovýhle případech si říkám, jak by bylo super, bejt to tak v nějakém jazyce, který člověk tak moc nevnímá. Fotbalové skandovačky, to fakt není můj punk, hahaha. Když tak ale nad touto nahrávkou Rozpor v duchu lamentuji, zatímco v rytmu bubnů ťukám písmenka na klávesnici, napadá mě, že tohle je fakt povedená nahrávka. Téhle slovenské kapele to zkrátka a dobře šlape a kytarové nápady tu jdou skvěle ruku v ruce s citem pro zapamatovatelnou, chytlavou písničku.

Pro fandy česko-slovenského punku deska, která stojí za zaznamenání a vlastně i pořízení, ačkoliv to asi nebude nahrávka roku, je to slušná, poctivá práce. Rozpor rozhodně s náskokem převyšují regionální průměr a totéž vlastně lze říci i o části nahrávky Zlé Krve.

Info

Rok vydání: 2013

Tracklist
 1. Zlá Krev – Fight For Your Right
 2. Zlá Krev – Zlá krev
 3. Zlá Krev – Persona Non Grata
 4. Zlá Krev – Žádný bůh, žádný pán
 5. Zlá Krev – Tajuplné oči
 6. Zlá krev – Uaaargh!!!! (Co mě sere)
 7. Zlá krev – Think Out Of The Box
 8. Zlá krev – V sítích pavučin
 9. Rozpor – Soundtrack k našim životom
 10. Rozpor – Cudzie vplyvy
 11. Rozpor – Potrebujeme makať na sebe
 12. Rozpor – Moc kukáš telku
 13. Rozpor – Laugaricio
 14. Rezpor – Zanedbaná estetika

O autorovi

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com