Kids and Heroes
Zemřel Steve Mackay, saxofonista The Stooges
Tony Youngfield 19/10/2015 Magazín

Nejsme vždy posly radostných zpráv, ale smrt se týká nás všech. Tentokrát bude řeč o Stevu Mackayovi, saxofonistovi, známém především díky spolupráci s kapelou Iggyho Popa, slavnými The Stooges, kterým propůjčil na albu Fun House charakteristický zvuk. Mackay zemřel 10. října v nemocnici v Daly City v Kalifornii po boji se sepsí. Bylo mu šedesát šest let. Pojďme na chvíli zavzpomínat na tuto svéráznou postavu.

Steve Mackay se narodil v Grand Rapids ve státě Michigan. Vyrůstal inspirován jazzovými velikány, jako byli Charlie Parker, John Coltrane, Stan Getz, King Curtis nebo Gerry Mulligan. V šedesátých letech studoval na Michiganské univerzitě a v té době hrál v kapele, která se jmenovala Carnal Kitchen. Na jednom z koncertů se objevil, kdo jiný, než Iggy Pop, a Mackaye pozval, aby si zahrál se Stooges. Ze spolupráce vzešly songy Fun House a 1970, které se objevily na albu Fun House. Po nahrání alba jel Mackay se Stooges na turné a později byl opět přizván ke spolupráci – v roce 2007 na albu The Weirdness a ještě v roce 2013 na počinu Ready To Die. V posledních letech, konkrétně od obnovení činnosti kapely v roce 2003, se Mackay objevoval se Stooges na turné. Během aktivních let kariéry ale nahrál i sólové věci a spolupracoval s hromadou interpretů a kapel – působil například s uskupeními Violent Femmes nebo Clubfoot Orchestra, hrál ale i se Sonnym Vincentem či Mikem Wattem.

Když Steve zemřel, Iggy o něm na sociální síti napsal:

„Steve byl klasický americký týpek ze šedesátých let, velkorysý a plný lásky ke každému, koho potkal. Pokaždé, když přiložil saxofon ke rtům a začal hrát, ulehčil mi cestu a osvítil celý svět. Dělal čest své kapele i celé generaci. Znát ho znamenalo zbožňovat ho.“

O autorovi

V K&H od června 2013. Od klasiky, jazzu, rock'n'rollu, country, rhythm'n'blues, swingu nebo rockabilly, přes ska, reggae, rocksteady, 2 tone, northern soul, punk, oi!, hardcore až po psychobilly, goth, surf, garáž, psychedelii nebo folk a celtic. 55% rock'n'roller, 69% skinhead, 77% punk rocker, 161% tolerant human being and hooligan gentleman. Bohemians 1905, St. Pauli. Music, writing, movies, friends and booze... Gimme more!!!

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com