Kids and Heroes
Zemřel Petr „Bakča“ Bakalerov, kytarista E!E
Martin Suicide 16/12/2013 Magazín

S odchodem každého známého si člověk uvědomuje, jak velice omezený je ten čas, jenž nám je vyměřen, a jak nakonec titěrné je všechno to naše plahočení, když náhle přijde konec, po kterém již není nic. S touto myšlenkou jsem poněkud nevěřícně zíral v neděli 15. prosince na facebookové statusy, říkající „R.I.P. Bakčo“. Odešel další punk a člověk si říká: Sakra, copak už jsme tak staří? Zvlášť, když mizí lidé, které znáte tak dlouhá léta a vlastně nejsou o mnoho starší.

BakčaMoje první vzpomínka na Bakču sahá někam k podzimu roku 84 a na diskotéku ve strakonické Sokolovně. Týpek z Písku s new wave image, co na diskotéce Miloše Zemena tancoval breakdance. Regionální punkový život byl poměrně propojen a společné akce či mejdany nás čas od času svedly dohromady. Uběhlo pár let a E!E hrají jeden ze svých prvních koncertů v nějaké hospodě kousek od Písku a k mému překvapení Bakča hraje na kytaru a na místní poměry to k našemu překvapení není vůbec špatné. Na konci osmdesátých let už byl ovšem můj vkus někde úplně jinde a popravdě nikdy jsem nebyl fanouškem E!E, na druhou stranu přál jsem jim jejich relativní úspěch na počátku devadesátých let, ačkoliv můj punk již tehdy kráčel poněkud jinou cestou, stále to byla kapela vzešlá z punkového kvasu mého rodného regionu. Devadesátá léta utekla jako splašený kůň, naše cesty mířili každá jiným směrem a po letech jsem se s mou tehdejší kapelou setkal s E!E na nějakém prapodivném venkovském koncertě, nevím už kde, a vlastně právě Bakča byl už jediným, koho jsem v té kapele znal. Bořek byl mimo kapelu, Kyseláč už dávno nebyl mezi námi, ale Bakča táhl káru stále dál a i to si vlastně zaslouží respekt jako takový, už to je, z mého osobního pohledu, něco nepředstavitelného a respektu hodného.

E!E se stali místním punkovým evergreenem v tom dobrém i špatném, co to s sebou nese, a pro mnohé jsou jejich písničky i logo určitou známkou punku. V Bakčovi odešel zábavný chlápek a především muzikant, který spoluurčoval to, kam se odebíral místní punk po roce 1990 a kde vlastně i skončil, v tom dobrém i v tom špatném.

Odpočívej v pokoji, Bakčo.

O autorovi

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com