Kids and Heroes
Yarvar Cocha – Taky možnost
Martin Suicide 05/12/2017 LP, Recenze

Pro valašské Yarvar Cocha je vydání LP něčím jako opožděných splněním pětiletého plánu, neboť přibližně tak dlouho se o její realizaci spekulovalo. Nyní se deska točí na mém gramofonu, plán byl tedy splněn, dost možná i na sto procent.

Yarvar Cocha jsou zástupci svébytné valašské punk scény a, ač možná méně než ostatní z jejich okolí mediálně propíráni, patří k těm nejvýraznějším. To dokázali už svým CD, které této desce předcházelo a nic z jeho signifikantních atributů se nevypařilo ani zde.

Kapela buduje své pojetí hardcore punku na charakteristických kytarových nápadech, které jako by utekly z raně osmdesátkových finských desek přefiltrovaných při cestě na jih, skrze síto polského punku v jeho nejlepších letech, aby našly domov na valašských kopcích. Mozaiku doplňuje naštvaný a někdy svěže spratkovský projev zpěváka s nezaměnitelným regionálním puncem.

Oproti starší tvorbě přibylo písní nesených spíše středním tempem s melancholickým nádechem, evokujícím prastarý anarcho punk, což není vůbec na škodu věci. Když se pak v rychlejších kompozicích kapela řádně rozjede, ideálně tím doplňuje výslednou mozaiku nahrávky a účinně eliminuje nebezpečí monotónnosti.

Úvodní Svět bílého boha v sobě komprimuje vše, co bylo zmíněno, a je tak ideálním rozjezdem, navíc se silně anti-klerikální lyrikou, což je v mém světě vždy zásadní plus. Laťka zůstává vysoko nasazená i po zbytek desky a pojí se tu cit pro silné kytarové motivy s texty, co stojí za přečtení. Ty reflektují vztek i bezmoc bublající v sociopaticky atomizované společnosti, kde arogance moci a majetku je bernou mincí přebíjející vše.

Yarvar Cocha bez fanfár, hipsterského masírování „cool“ médií a velkohubého cpaní se kamkoliv vytvořili jednu z mně nejbližších punkových desek, vzešlých z místního prostředí v tomto roce, jak po hudební, tak i textové stránce.

Info
Label: PHR
Rok vydání: 2017
Tracklist
1. Svět bílého boha
2. Veřejné mínění
3. Zvony
4. Slova bez významu
5. Kecy
6. Exekuce
7. Vlastní rozum
8. Prezident
9. Nepokoje
10. Půlnoční svítání
11. Nechci

O autorovi

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com