Kids and Heroes
Wattie a The Exploited na slovenskom Topfeste 2015?
Aurora Pisces 26/06/2014 Magazín

Nedávne udalosti ohľadom legendárnej škótskej kapely druhej vlny punku otriasli celým svetom. Škótsky spevák The Exploited, Wattie Buchan, bol 13. februára 2014 hospitalizovaný počas koncertu v Lisabone. Príčinou bol infarkt myokardu. Napriek zrušeniu prebiehajúceho turné a všetkých koncertov, mali slovenskí fanúšikovia nádej, že 57 ročného Wattieho uzrú koncom júna na letisku v Piešťanoch. Obnovené koncertovanie, ktoré malo začať v máji tohto roku, bolo bohužiaľ prerušené opakovaným kolapsom leadra kapely. Organizátori Topfestu oznámili túto skutočnosť 5. júna 2014.

Organizátori slovenského festivalu Topfest sa neobávali nečakaného zvratu v súvislosti s Wattieho zdravotným stavom, nakoľko mali od manažmentu potvrdené zlepšenie na mesiac máj. Koncert The Exploited bol potvrdený, a aj napriek sťaženým podmienkam, nemali žiadne mimoriadne požiadavky. Stalo sa čo nik neočakával. Wattieho kolaps všetkých nemilo prekvapil a usporiadatelia Topfestu sa dostali do ťažkej situácie. Stovky pobúrených  fanúšikov ich zahrnulo negatívnymi reakciami. Veria však, že poskytli návštevníkom adekvátne dôvody (zostavu kapiel) a náhradu za The Exploited natoľko, aby sa nenechali odradiť po tejto udalosti. V rámci náhrady bola v posledný mesiac oslovená maďarská haevymetalová kapela Ektomorf a slovenský Konflikt.

K situácii sa vyjadril aj organizátor Dušan Drobný: „Samozrejme, že nás vzniknutá situácia okolo The Exploited neteší, ale choroby si človek nevyberá, takže sme sa snažili za posledných pár hodín vyriešiť túto nečakanú absenciu a myslím, že aj na základe ohlasov zo sociálnych sietí sme urobili dobre. Viacerí nám písali, prečo Konflikt chýba v tohtoročnej zostave – no po tomto víkende to už neplatí a my sa na ich koncert veľmi tešíme!“ Napriek kladným reakciam, ktoré zaregistroval pán Drobný na kapelu Konflikt, časť punkového zastúpenia nesúhlasí so skutočnosťou, že jedného z punkových ťahačov festivalu má zaskakovať žánrovo veľmi odlišná kapela Ektomorf. Koniec koncov, nevylučujú možnosť, že sa Wattie, v prípade celkového zlepšenia zdravotného stavu, neukáže na piešťanskej pôde už o rok na Topfeste 2015.

Kapela The Exploited je charakteristická najmä nezabudnuteľným červeným čírom, charakteristickým hlasom a živelnosťou speváka Wattieho Buchana. V osemdesiatych rokoch sa nepochybne zapísali medzi najväčšie kapely punkovej scény. Ich vznik sa datuje na prelom rokov 1979 – 1980 v meste Edinburgh. Už počas ich začiatkov sa skladby Army Life a Exploited Barmy Army udržali osemnásť mesiacov na výslní. Boli milovaní aj nenávidení. Posudky na nich siahali od prirovnaniam k spasiteľom punku, až po kritiku, že sú to buriči, ktorí pomocou svojich textov rozširujú anarchiu (napr. Fuck The Mod či Sex and Violence). V roku 1981 zaplavili songom Dead Cities televíznu stanicu BBC v hudobnom programe Top of the Pops. Po prvom odvysielaní sa v televízii nezastavili zvoniace telefóny, plné sťažností pobúrených ľudí. Šťastie v nešťastí mal počas ich koncertu jeden z kapelníkov neustále sa meniacej zostavy, Billy Dunn, týždeň po tom, čo nastúpil ako basák. Počas príchodu kapely na pódium pred brixtonské publikum, bol jeden z návštevníkov dobodaný. Koncert zrušili a on sa priznal, že mu zrazu všetky skladby vypadli. Zachránilo ho nešťastie, ktoré sa v ten večer udialo.

Po  príchode Karla Morrisa sa kapela vydáva na turné do Španielska, kde zdemolujú hotel a zavrú ich do väzenia. Táto udalosť skomplikovala ich návrat, a tak sa ich na týždeň ujali miestni punkáči. Hneď nato odlietajú za veľkú mláku do USA. Americkí mariňáci mali samozrejme problémy so singlom Fuck The USA. Nakoľko boli v početnej presile, kapela sa ho rozhodla neodohrať. Wattieho reakcie boli vždy spontánne, tak ako v jeden večer, keď sa nečakane objavil v hostinci Tap. Prišiel za ním jeden chlapík a spýtal sa ho, či sa mu nezdá ich posledný album skôr metalový ako punkový. Na čo mu Wattie suverénne odpovedal hlavičkou do tváre. „Je to na teba dosť punkové?˝ spýtal sa otraseného chlapíka. Svoju nevyčerpateľnú silu dokázali The Exploited aj v roku 2003 na albume Fuck The System. Krátko nato, počas turné po Južnej Amerike rozpútali pouličné nepokoje.

O autorovi

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com