Kids and Heroes
Vyčůrat a spát – Mein Bigbeat
Michaela Klocová 02/01/2011 CD, Recenze

Po dlouhých čtyřech letech vychází nové album pražské partě Vyčůrat a spát. Kapela si mezitím prošla změnou v sestavě – proběhla výměna bubeníka a odešel kytarista s trumpetistou. Jak se s tím VAS poprali, se dozvíte na nové desce, která se natáčela v ústeckém studiu Macac.

Na Vyčůrat a spát se mi vždycky líbil cynismus a přístup typu „na nic si nehrajem, hlavně že si zahrajem“. Faktem je, že jejich styl humoru ale nebude pro každého. Co jeden označí jako přízemní, tupé, hospodské… může být pro druhého bezprostřední, autentické, zkrátka „ze života“. K jaké variantě se u VAS přikloníte, nechám na vás.

Jestli v textech očekáváte řešení globálních problémů, tady je nenajdete. Texty se motají převážně okolo chlastu a vlastně na desce nenajdete jediný song, kde by se neobjevila hospodská tématika. Je to ale logické – proč budu zpívat, že jsem drsnej frajer z Bostonu, co vyznává sXe a zachrání svět, když jsem Pepik z putiky ze Smíchova. Pak ale musíte také počítat s tím, že může dojít k extrému, kdy se v refrénu zpívá stále dokola „Kozy a vopice, kozy a vopice…“.

Každopádně, ze záplavy českých punkových kapel, které neumí zpívat o ničem jiném než o chlastu, jsou Vyčůrat a spát pořád tak nějak „nad věcí“ .

A čím že se VAS odlišují? V první řadě určitě saxofonem, což není pro „bigbít“ zrovna typický nástroj. Dalším tahounem jsou pak kytarová sóla, která by člověk čekal spíš v metalu než v punku, ostatně i ječák zpěváka se kolikrát dostává do výšek evokujících těsné kožené kalhoty…

Z dvanácti věcí na albu, které jsou převážně v rychlém tempu, bych určitě vypíchla skladbu Bože, to je zase keců, kde dostalo prostor banjo; zmínku si zaslouží také změny rytmu v songu Ticho léčí a trumpeta v písni Každej jednou dopije. Absence trubky je vlastně asi jediná věc, která mi bude na nových VAS chybět, protože trumpeta jejich songům „slušela“ vždycky.

Album Mein Bigbeat fanoušky kapely určitě nezklame! Mně osobně doma sice nebude hrát často, ale vnuklo mi myšlenku, že si na VAS musím zas někdy zajít, ideálně 15. ledna na Sedmičku na křest. Tahle muzika se prostě musí poslouchat a vidět naživo – jak jinak než s pivem v ruce.

Rok vydání: 2010

Délka: 37:54

Tracklist

01. Dlouhý roky ve sluníčku
02. Nic než nádor
03. Parazit
04. Ticho léčí
05. Kozy a opice
06. Můj čas je krátkej
07. Nebát se a pohrdat
08. Píseň o mojí milé
09. Opilecká Hirošima
10. Bože, to je zase keců
11. Každej jednou dopije
12. Mein bigbeat

O autorovi

„Šéfová“. V Kids and Heroes od roku 2009. Kontakt: klocova.m@gmail.com

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com