Kids and Heroes
Veteráni příští války – Zase na dně
Danny 24/12/2015 CD, Recenze

Ve velmi povedeném digipacku mi začátkem roku dorazila zatím poslední deska Veteránů příští války pod hlavičkou Cecek Records. Tahle trojice z Bystřice pod Hostýnem funguje od roku 2009 a album s názvem Zase na dně je jejich druhým v pořadí. Prudká kritika politických poměrů a vojenské angažovanosti, k tomu zhnusení životem a žádná laciná óda na alkohol. To zní slibně.

Veteráni příští války si u všech skladeb drží stopáž mezi dvěma a třemi minutami, track za trackem solidně odsýpá. Oldskůlový sklepní punk v jejich podání ale není nic převratného, navíc ve zvuku nahrávky je trochu utopený zpěv na úkor baskytary. V EP Vzpoura!, které je na CD připojeno jako bonus, mi celkový zvuk přijde o dost lepší, vyváženější. Z celé desky jednoznačně vyčnívá nejpomalejší skladba Nesouhlas, která je temná a depresivní a narušuje monotónnost materiálu nastřádaného na album. V kontextu desky je největším hitem klipová Kde teď jsou, která zase vybočuje ze zbytku nahrávky tématem. Škoda, že Veteráni příští války příliš šetří backvokály, protože když spustí naplno v posledním refrénu písničky Kolotoč, vygradují takový song k mnohem lepšímu dojmu. Po textové stránce ale kapela působí spíš jako stěžovatelé u piva nad těžkostmi dnešního složitého světa. Chybí jim trocha nihilismu a nadhledu. K akci se dokopou, jen když chtějí vypálit parlament. Stejně tak jsou některé rýmy zbytečně jednoduché, což je škoda, protože místy mají Veteráni příští války v textech ukryté světlé momenty. Zapamatovatelným je i použití akustické kytary v písničce Lži, protože najednou znějí jako Get Dead, kterým velí Dáša Fon Fľaša. Jenže dojem kazí nelogicky použitá angličtina a taky refrén „lžilžilži“, který mi prostě do pusy neleze.

Kapel, jako jsou Veteráni příští války, najdete v každém okresu tucet. Oproti těm ostatním mají ale rozhodně lepší název a umějí se vyhnout většině atributů, které mi na „opravdových“ punkerech přijdou nejapné a hloupé. Sice se nedokáží vyvarovat velké dávce klišé, ale zase ctí tradici. Bez kapel, jako jsou Veteráni příští války, by u nás bylo mnohem méně punkerů, a za to jim patří dík.

Info

Label: Cecek Records
Link: http://bandzone.cz/veteranipristivalky
Rok vydání: 2014

Tracklist

01. Zahrada ticha
02. Veselé oběti
03. Domeček z karet
04. Defenestrace
05. Kolotoč
06. Kde teď jsou
07. Dno II
08. Kdo ví co
09. Nesouhlas
10. Lži
11. Vzpoura
12. Punkrocková armáda
13. Cesta
14. Rozvoj země

O autorovi

V osmé třídě napsal nejlepší slohovku, na což už bohužel nikdy v životě nenavázal. Každý týden uváděl vcelku bezvýznamný pořad na Rádiu Akropolis. Zkusil to neúspěšně v pár kapelách s kytarou i baskytarou - stejně ho ale jen zajímá, co si vzít na sebe na pódium. Chodí pít na koncerty a číst do hospody. Stejně obratný za klávesnicí, jako za barem. V Kids And Heroes je od ledna 2011. Pražák v Brně, otec, introvert. Kontakt: dannyboy@kidsandheroes.com

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com