Kids and Heroes
Vesmírné líbánky aneb svátek lásky s kalifornskými Cosmonauts
Johnny Násilník 13/01/2017 Pozvánky

Fullerton, OC. Kalifornie. USA. Z tohohle města, velkého zhruba jako Liberec, pocházejí i punkově vyndaní Audacity, kteří v českých zemích nedávno odehráli pár koncertů. Jejich krajánci, Cosmonauts, byli v rámci burgerama přecpaný (chcete-li psychedelický, garážový nebo všelijak revivalový) scény vždycky přinejmenším opomíjenou kapelou.. Člověk si dřív vzpomene na výraznější kapely.

Album If You Wanna Die Then I Wanna Die dlí v hipsterských přihrádkách vedle desek Underground Youth nebo Holy Wave, ortodoxním psychedelikářům to nevoní – prej až příliš pozérský a strašně vyměklý. Nicméně, zmíněná deska, stejně jako dvě předchozí LP Self-Titled a New Psychic Denim jsou pořádnou porcí poctivý kalifornský lo-fi kytarovky, která má v krvi podobný drogy, jaký pohání vpřed Thee Oh Sees.

Sněhobílé skanfandry vznášející se ve stavu beztíže kosmickým vakuem. Obrys modrého životadárného bramboroidu odrážejícího se v lesklém černém hledí ochranných přileb astronautů. Průlet mléčnou dráhou do všepohlcujících černých děr, kde to dokáže i vpravdě punkově zaskřípat. Bodejť by ne, vždyť nahráli i tribute desku ikonických Clash, a věřte nevěřte, není to úplná blbost („No Elvis, Beatles or The Rolling Stones!“).

S dalšími nahrávkami skutečně měknou, přes astrálně zcestovalý pop vlastní spřízněným Psychich Ills,  až k současným Cosmonauts , které by se zlí jazykové nebáli zaškatulkovat jako garážovou diskošku, psychedelické Franz Ferdinand, nebo něco podobně švihlýho. Na druhou stranu, tahle poloha se líbí holkám, stejně jako zastydlejm hipíkům, a možná, že i učaruje zrovna vám.

Je to v Underdog´s Ballroom, v pořád ještě relativně „nově otevřené“ smíchovské Eternii. To je ten velkej bílej barák u kolejí mezi zastávkami Plzeňka a Na Knížecí, kam stále ještě nechodí moc lidí, poněvadž se tam jde přes nenápadný dveře, které by klidně mohly vést do autodílny, namísto do dobře vybavenýho podzemního prostoru. Vevnitř se nekouří, na baru nepředražený pardubický piva, příjemnej barman, a bohužel i často nekonečný fronty.

V roli předkapel se představí pražská garážová smetánka. To jsou ti skvěle vypadající kluci v černým, s nejlepšíma účesama a nejnaleštěnějšíma botama. Tihle kluci si svý případný rockstar pózy můžou dovolit, protože Old Folks House i Frank Bigsby & His Satanic Majesty jsou prostě nejlepší kapely, co tady v současnosti jsou. A když se s nima trochu skamarádíš, zjistíš, že jsou to úplně normální kluci, stejně jako byl třeba Havel nebo Johnny Thunders.

Bulvární zajímavostí budiž fakt, že v obou kapelách najdeš stejnýho bubeníka.

Všechno podstatný už víš, odkazy ke studii najdeš na konci článku, ale nejjednodušší bude, když dorazíš v úterý 14. února (to jest na Valentýna) na Smíchov. Vstup stojí v předprodeji pouhý dvě kila – jeden den si holt nekoupíš gram trávy, a podpoříš kulturu. Pořádá A.M. 180 Collective.

Fb event

O autorovi

Jsem král panku, nikdo není víc pank než já. Napsal jsem dvě knížky, jedna se jmenovala Pank a druhá jinak, protože Pank se jmenovala už ta první.

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com