Kids and Heroes
Vandali – Invázia
Kapitán Kečup 30/08/2010 CD, Recenze

Slovenská power rock’n’rolová kapela Vandali je už na světě plus mínus šest let. Za tu dobu stačila tahle trojka vydat tři regulérní desky, dvě split alba a jednu demo výběrovku, což je na československé scéně, řekl bych, až nevídaná plodnost.  A to nepočítám, že ve stejném personálním složení mají ještě druhou kapelu ČAD, se kterou také rozhodně nelení. Po takovémto úvodu nutno dodat, že v tomto případě kvantita rozhodně neubrala nic na kvalitě, ba naopak! Kapela každým počinem roste a všechno, co doteď udělala, bych označil přinejmenším za povedené.

Ale k věci, lépe řečeno k poslednímu aktuálnímu albu Invázia, které vyšlo 7. července 2010. Vandali opět předvedli něco, co u nás v punkrockových kruzích není zrovna běžné, a tím není nic jiného něž skutečnost, že album nechali zmixovat a zmástrovat v Německu, což je opravdu znát. Slovo „power“, které sama kapela přidává k označení svého stylu, je tudíž u tohoto počinu opravdu na místě. Ta hutnost a plnost zvuku vás prostě rozseká! Ale není to jen zvuk, co by vás mělo na nové nahrávce Vandalů zaujmout, je tu také porce parádních textů a chytlavých melodií, což sečteno a podtrženo dává dohromady sakra silný materiál.

Celkový pohled na věc máme za sebou, takže mi ještě zbývá vypíchnout z jedenácti skladeb ty, které mě zaujaly nejvíce. Hned první pecka Invázia je textově i hudebně parádním otvírákem, který dává tušit, co se strhne. Vandali nám tu během tří a půl minuty popíšou, jak právě ta Invázia proběhne. Na tuhle skladbu pak naváže, pro mě nej věc z celého alba, Priamky, jež začíná parádním vyhoukaným vokálem, který vám jen tak z hlavy nezmizí, což platí i o samotném textu skladby. Tvrdší a rychlejší věcí s perfektním textem je pak kousek z názvem Pravda víťazí, kde se dozvíte, že pozor si je třeba dát hlavně na lidi, protože cituji: „Ani nevieš nechceš vedieť netušíš, kto ťa sleduje, kto ti závidí, kto ťa miluje, kto nenávidí, kto ťa dokope kto ťa podrazí, opľuje ohovorí porazí!“, paráda. Supr jsou také skladby Lovesong, kde hlavní hrdina čůrá srdíčka do sněhu, nebo závěrečná apokalypticky laděná Čierna hvězda. Kromě hudebního obsahu má CD i moc pěkný obal, tematicky sladěný s názvem alba, a kromě papírového vydání je možné disk dostat i v speciální kovové krabičce.

Tak na závěr snad jen dodat, že pokud jsi fanoušek pořádně nadupaného rokenrolu a jako mě tě hodně baví slovenština, není co řešit, tvoje nová oblíbená kapela je tu!

Tracklist

01. Invázia
02. Priamky
03. Kríže
04. Pravda víťazí
05. Čudná
06. Votrelec
07. Horor
08. Lovesong
09. Návod na život
10. Posledný
11. Čierna hviezda

O autorovi

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com