Kids and Heroes
Už jsme doma – Kry = Ice Floes
Martin Suicide 21/02/2019 LP, Recenze

Osobití avantgardně punkoví Už jsme doma po letech vypustili do světa kolekci nových skladeb. Koncepční album Kry, jako vždy s nezaměnitelným Velíškovým obalem a s bookletem ve čtyřech jazykových mutacích, jehož úvodní text uvádí celou desku do silně anti-xenofobního a anti-rasistického kontextu.

Svižný rozjezd prolíná punkovou dynamiku s avantgardně prog rockovou ujetostí a Wankovým nezaměnitelným citem pro osobitou stavbu rýmu i poetiku. Nad zkreslenou kytarou se klenou výrazné melodie a závěr písně obstarává epická chór sborových vokálů. Druhá píseň Praskání nabízí pozvolnější tempo, ale neméně frenetické vyhrávky a především pak skvělý melodický popěvek, opakující se v první polovině písně. Třetí Smetí ve svém základu nabízí v podstatě punkový rif, který ale v celkovém aranžmá dostává naprosto odlišný kabát, a kapela tu opět vysekává naprosto úžasnou vokální linku. Stopáže písní v převážné většině překračují pětiminutovou hranici, pohrávají s dynamikou a prolínáním melodií, které mají svou neopakovatelnou atmosféru, vlastní Wankově autorskému rukopisu už od časů FPB. Ve své podstatě jazz rockové struktury jsou stavěny na krystalicky melodických základech, jež skrze rocknroll odkrývají archetypální lidové melodie, oživující celek přirozenou podmanivostí. V páté Cestě Už jsme doma výrazně zklidňují a nechávají plynout intenzivně zádumčivou poetiku skrze zvuk svých nástrojů, aby zbudovali jeden z nejsilnějších momentů celé desky. Závěr alba obstarává titulní píseň Kry, pohrávající si s lehce disonančními motivy a silnou klávesovou linkou.

Už jsme doma dokáží již od svých prapočátků v půli 80. let být divní a excentričtí, ale na Krách tyto aspekty vyvažují energií, chytlavostí i sílou sdělení, což dělá z celé desky silnou záležitost.

Info
Label: PHR
Rok vydání: 2018
Tracklist
1. Vločky =Snowflakes=Flocons
2. Praskání =Cracking=Craquement
3. Smetí = Garbage=Ordures
4. Dým=Smoke=Fumée
5. Pád=Falling=Chute
6. Cesta=Journey=Chemin
7. Věci=Things=Choses
8. Kry=Ice Floes=Floes

O autorovi

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com