Kids and Heroes
Uhol Dopadu: Nie sme alibisti, chceme povedať to, čo si myslíme, či sa to ľuďom páči alebo nie
Palo Zavodský 18/06/2018 Rozhovory

Trenčianska skupina Uhol Dopadu oslávila tento rok 10 výročie vzniku. O svojich začiatkoch, názoroch a plánoch do budúcnosti nám porozprávali gitarista Ivan a spevák Peter.

 

Máte za sebou 10 rokov účinkovania na hudobnej scéne. Neskutočné množstvo koncertov, dva albumy, jedno EP a dva single. Ako ste začínali?

Ivan: Tak ja som mal taký sen hrať punk keďže som bol ovplyvnený staršími chalanmi, názormi a pohľadom na svet. A tak sme raz sedeli s kamošom a len tak sme si hrali a v tom sme si povedali že poďme spraviť skupinu. Prvá vec ktorú sme riešili bol názov a ten sme vytvorili len tak náhodou, kamarát mal ešte starý telefón a tam mal hru ktorá sa volala Uhol Dopadu, a v tom sme si povedali že to je ono. Keďže sme boli len dvaja tak sme začali zháňať ľudí do skupiny, našli sme bubeníka a potom sa objavil Peťo a boli sme komplet.

V súčasnosti hráte v zostave Ivan,Peto,Roman,Damian. Čo všetko sa zmenilo od začiatkov až po súčasnosť? Aký je najväčší rozdiel?

Peto: Tak zmenilo sa naše vnímanie reality okolo nás, postoj k hudbe a k názorom. Človek dospeje a stále sa formuje, to isté platí aj u nás stále sa formujeme aj keď nezabúdame odkiaľ sme vlastne začali a prečo sme vlastne začali. Treba hlavne skromnosť a pokoru, to je práve problém veľa skupín že nie sú pokorný a myslia si o sebe veľké veci a pritom realita je úplné iná.

Na začiatkoch ste boli v textoch skôr apolitický a postupom času ste sa začali vyjadrovať viac k politickej scéne. Spomeniem napr. Skutok alebo Song za Ľudskosť. Aké boli reakcie fanúšikov keď ste sa začali vyjadrovať k politike?  

Peto: Tak to sa treba opýtať skôr našich fanúšikov. Náš postoj je taký že kapela by mala mať svoj smer, svoj názor. Je veľa kapiel ktoré svoj názor nemajú a idú ako keby s vlnou a to sa mne osobne nepáči. V tom sa mi páči a neskutočne si vážim skupinu Rozpor keďže od začiatku má ten svoj postoj a idú si za tým svojim. Nezaujíma ich čo je trendy ale idú si to svoje a to presne chceme aj my, mať svoj názor. Treba si vybrať stranu podľa mňa. Snažiť sa vložiť niečo čo si človek myslí že je dobré do hláv ľudí aby začali rozmýšľať o svete okolo seba. Netreba plávať ako sa hovorí proti prúdu, stačí aj plávať s prúdom ale vyhýbať sa tým sieťam ktoré ta chcú chytiť a dokážeš tak rozložiť ten prúd z vnútra. Lebo keď človek ide proti prúdu tak každý na neho ukazuje a dávajú si na neho pozor.

Ivan: Ja doplním Peta, zoberme si že sme vznikli pred 10 rokmi, vtedy som mal ja 18 rokov, a Peto 16 rokov a vtedy sme to ani tak moc nechápali, vtedy aj tá podstata tých textov bola taká že sme veľmi povrchne pozerali na svet okolo seba, bolo to klasické punkové klišé (anarchia, všetko je zlé atd. ). Ale potom postupom času človek dospeje a uvedomí si niektoré veci, napr. kedysi si nadával na policajtov a teraz sa ti kamarát stane policajtom ale stále je to ten istý chalan a že nie každý policajt je zlý. Všetko je vlastne o ľuďoch, ľudia sa vyvíjajú a začnú ich štvať niektoré veci. Človek si uvedomí že nesprávny ľudia proti ktorým si sú v politike, nevravíme ako skupina že všetko je zlé, ale aj z našou generáciou vyrastajú ľudia ktorý zmýšľajú úplné inak ako káže smer, to sú také trocha svetlé momenty do budúcnosti a chceme to zmeniť. Vieme že momentálny stav nie je dobrý ale vieme že existuje nádej to zmeniť. Ja verím tomu že ktorý zmýšľajú podobne ako my sú všade po svete a pevne verím že raz sa to spojí a bude nás väčšina. Ludia okolo nás už rozmýšľajú úplné inak ako väčšina, podľa mňa už odchádza to komunistické zmýšľanie a ide do popredia ľudskosť o podobné veci. A prečo sme vlastne politický? Lebo chceme vyjadriť svoj názor, nie sme alibisti, chceme povedať to, čo si myslíme, či sa to ľuďom páči alebo nie. Ľuďom ktorá sa naša hudba páči si nájdu tú cestu a ľuďom ktorým sa naša hudba nepáči si nemusia nájsť, nikoho nenútime.

Je pravda že keď sa vyjadruje v piesňach k politike tak nie všetkým ľuďom sa to páči. Ľudia to často dávajú najavo komentármi na sociálnych sieťach,  ostáva len pri tom alebo boli aj nejaké vyhrážania?

Peto: Keď vyšla pieseň Song za Ľudskosť tak toľko komentárov sme ešte nemali, ale stojíme si za svojim názorom. Treba mať svoj názor a stať si za ním.

Je pravda že kedysi mali punkáči často konflikty s neonacistami. Stalo sa aj vám že ste mali s nimi nejaký konflikt?

Peto: Našťastie nie. Nežažili sme tú dobu kedy bola tá tvrdá doba keď si neonacisti vytipovali koncerty kde išli zbiť ľudí. Podľa mňa každý si môže hovoriť čo je dobré a čo zlé ale nemyslím si že sa dá nájsť niečo dobré na fašizme, to je proste pre mňa zlá vec. Stačí si pozrieť históriu  a na to žiadny argument nie je prečo by sme nemali byť proti fašizmu.

Dá sa povedať že  pravicový extrémizmus je teraz vo svete tak trocha na vzostupe, aký je váš názor na to?

Ivan: Nepovedal by som že je na vzostupe, skôr už sa ľudia nehanbia, vďaka sociálnym sieťam sa u nich v hlave stráca tá bariéra čo si môžu dovoliť a čo nie. Kedysi ten taký otvorený rasizmus bolo niečo čo sa nehodilo a bolo to tak trocha umelo utláčané.

Peto: Podľa mňa celé to začína na vtipoch, keď niekto niečo myslí vážne tak nech si za tým stojí a nech o tom  nevtipkuje. Treba veci myslieť vážne od srdca, a keď počuješ niekoho kto si robí srandu o židoch alebo zo srandy hajluje tak mu povedz že to je zlé. Presne ako Rúbanisko spieva v jednej z ich piesní: že krátky proces je dobrá muzika, vám musí je..ť, že to počúvate iba zo srandy… to je hlúposť podľa mňa lebo na každej srande  je kúsok pravdy. S týmto sa ja vôbec nezahrávam a striktne to odmietam rovnako ako celý fašizmus. Ono to nie je ani tak tým že ľudia sú zlí, ale skôr že sú zmätený, klamaný, nevedia čo si majú myslieť tak sa zo strachu uchyľujú k tomu aby boli proti niečomu.

Keďže ako skupina hráte prevažne punk, čo vlastne pre vás punk znamená?

Ivan: Podľa mňa punk je sloboda. Teraz v tejto pokryteckej dobe je pre mňa punk byť ľudský. Pomáhať druhým už to je teraz trocha punk keďže žijeme v dobe kde sa ľudskosť stráca.

Ako by ste sa ako skupina navzájom charakterizovali?

Ivan: My už sa berieme skoro ako rodina, čiže vieme že toto naše puto tak ľahko neskončí.

Peto: My sme sa v kapele vždy brali ako priatelia, skoro ako rodina, preto sme si aj teraz na poslednej akcii spravili koncert u nás v skúšobni, kde prišli skoro všetci naši priatelia, bývalí členovia skupiny. V tom je tá krása že sme sa s nikým nerozišli v zlom lebo sme boli vždy priatelia. Návod je v tom nebrať to len že on je gitarista, on bubeník ale brať sa navzájom ako rodina.

Aké sú vaše plány do budúcnosti?

Peto:  Začnem jednoducho, teraz dávame von nové tričká, robíme nový klip na pieseň Skutok, ďalšie koncerty a chceme vydať ďalšie EP. Plus chceme sa trocha vrátiť aj ku koreňom, čiže sa snažíme obnoviť staršie pesničky. Pre fanúšikov máme preto dobrú správu keďže si na našich koncertoch často pýtajú pieseň Zákaz Punku, na ďalších koncertoch sa ju budeme snažiť zahrať.

O autorovi

Slovenská spojka . kontakt : pavolzavodsky95@gmail.com

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com