Kids and Heroes
ÚHEL POHLEDU: Smysl českých hudebních cen
Michaela Klocová 20/02/2013 úhel pohledu

Anděl, Apollo, Břitva, Slavík, Vinyla, Žebřík… mají české hudební ceny vůbec význam? Do jaké míry odrážejí skutečnou kvalitu domácí hudební scény? A kdo by si podle vás třeba zasloužil nominaci za loňský rok?

Apačka (magazín Full Moon, pořadatel koncertů k.y.e.o.)

Jakékoliv hudební ceny vnímám jako „službu fanouškům“ a víc než vítěze si všímám nominací, kde se většinou vyprofiluje množina toho zajímavějšího, co se u nás děje. A pokud ne zajímavějšího, pak aspoň kapely nebo subjekty, které se dokopaly k nějaké aktivitě a kterých by si ledaskdo jinak nevšiml. Hudební vkus si to pak už nějak vytřídí. Výsledky těchto anket odrážejí tzv. skutečnou kvalitu relativně věrně – jak se říká, mezi slepými jednooký králem. A týká se to především porotců. Svoje k cenám už jsem si letos jednou řekla … a pořád to platí. Taky bych neházela všechny ceny do jednoho pytle, byť nakonec to stejně závisí na oceněných, jak naloží se zvýšenou pozorností, což považuju za největší benefit podobných soutěží, a k čemu se (ne)dokopou. Za sebe jsem porůznu nominovala mj. Black Tar Jesus, Master’s Hammer, Bonus/Flowers for Whores 7“, Please the Trees, Květy, Flash the Readies, Les Homosexuels, Odeur de Violettes, Nylon Jail, Planety a další.

uhel-apacka

Gegen (The Rocket DogzThe Moonshine Howlers)

Jestli tyhle srandy obsahujou kategorii „celoživotní dílo“, jsem pro Sagvana Tofiho.

gegen-uhel-pohledu

Martin (Mad Pigs, BOY, Voltage records)

Většina je spíš soutěž propracovaného a precizního marketingu (viz dokonalý marketingový tah pana Žita 44, kterému 99 % lidí skočilo na špek…) než hudební a textové kvality. Do hudebního obchodu té nejvyšší ligy nevidím, ale tuším, že ceny jsou předem rozdány, posty rozděleny a kola bankovních účtů roztočeny dle toho, kdo zrovna diktuje nebo ví, jak hlasy nahnat, aniž by byly odrazem skutečné popularity. Doporučoval bych kapelám, ať radši tráví více času ve zkušebnách než u FB eventů sbírajících hlasy na fraškové soutěže… úspěch a dobrý pocit přijde i bez nich.

kejkla-voltage

Pavel (Papagájův Hlasatel Records)

Hudební ceny jsou jen klasicky jiná forma lobbingu, nátlaku a ovlivňování klientů. Stačí si jen prostudovat, jak které ceny fungujou. Čím obskurnější, tím jsem ochotný víc věřit, že nikomu nestojí za to je ovlivňovat. Pokud není cílem umělců budovat svá ega a rozhojňovat majetky a cílem vydavatelů, publicistů a veškeré ostatní havětě okolo cen to stejný, tak ať se propadnu do Západního německa! Kdo si myslí, že cílem hudebních anket je budovat statistiky, žrát chlebíčky na rautech a oceňovat tu křehkou neuchopitelnou múzu, ať si dá studený obklad.

pavel

Rudee (Degradace)

No, upřímně si myslím, že české hudební ceny a vůbec ceny všeobecně ve světě žádný význam nemají. Možná tak některé ty nezávislé nebo jak to nazvat, prostě ty, ve kterých se objeví třeba i zajímaví interpreti. Ale ty oficiální, jako je Slavík nebo tak, to je sračka největšího kalibru, promenáda největších outsiderů. Ne, fakt je to pořád dokola, ty samé bezpohlavní kapely, ničím nevybočující… nuda nuda nuda. Kvalita domácí hudební scény může být dobrá, ona je dobrá, je spousty zajímavých kapel, ale neví se o nich.

rudee

Skleník (SPS)

Mně se žádný ankety, natož hudební, prostě nelíbí. Mám rád fotbal a tam je to jasný. Kdo dá víc gólů, vyhrál. V muzice? Každej posloucháme něco jinýho, v tom je muzika skvělá. Stejně tak nějaká porota, která navrhne nejlepšího českého zpěváka roku – někdo, kdo poslouchá třeba grind core, přece nemůže hlasovat pro zpěváka roku s výběrem – T. Klus, M. Ztracený, Dan Bárta. Stejně tak mě nebavěj novinářský kecy o pivních kapelách, vkusu hudebních posluchačů, když pak ty jejich „kytarovky“, které už dávno měly být slavný, stejně objížděj pivní slavnosti, lázeňský sezóny (ano, tam kde Máňa přišla o panenství, tam kde všichni lemtaj „pívo“, tam kde si dal strejda dobrej bramborák a teta buřta). Podle mě ankety nemají smysl, jelikož určit, kdo vydal nejlepší desku nebo kdo je nejlepší zpěvák, prostě nejde. Radši se půjdu podívat na live koncert a pokud mě ten koncert vezme, posílám to dál. Stejně si myslím, že pro všechny party v našem ranku je odehrát dobrej koncert pro plnej klub víc, než dostat diplom za 52. místo v nějaký anketě.

sklenik

Speedy (Twisted Rod)

Poslední dobou pozoruji, že vznikají stále nové hudební ceny a ty staré procházejí radikálními změnami. To vše jako reakce na kritiku, že nekompetentní poroty nehledají nové talenty. Takže význam to pomalu získává. Jestli hodnotu, to nevím. Nicméně stále nikdo nenominoval Twisted Rod, takže asi nehledají pořádně.

speedy

Štěpán (N.V.Ú.)

Budu stručný, mně to přijde celkem k hovnu, realita je stejně jinde většinou. Myslím, že je to ztráta času, energie a peněz.

stepan-nvu

Vinca (Pipes and Pints)

To mě vždy zajímalo. Jakou mají tyhle soutěže smysl a cenu? Taky mi není moc jasné, dle čeho jsou kapely vybírány a nemyslím si, že odrážejí kvalitu hudební scény. Hlasování pomocí placených smsek je taky nefér, většinou vítězí interpreti, co za sebou mají nahrávací společnost, která pár těch smsek obětuje. Vůbec tyhle soutěže nesleduju, nikam to kapelu neposune, někdy je to i na škodu. Nedokáži řict, kdo by si nominaci zasloužil. Nic moc mě na české scéně za rok 2012 nezaujalo. Ale kdybych musel, tak mě hodně potěšili Just For Being.

vinca

Vojta (Burning StepsTales Of Error)

Podle mýho názoru nemají hudební ceny žádnej smysl, ať už jsou český nebo zahraniční. Jsem toho utopickýho názoru, že by něco tak abstraktního a hlubokýho jako hudba nemělo bejt vystavovaný jakýkoliv soutěži. Pokud přistupuju k tvorbě hudby s tím, že musím někoho předehnat v jakýsi kompetici, nikdy výsledek nebude opravdovej a posluchač to dřív nebo pozdějš pozná. A vlastní muzikantský svědomí daleko dřív. A i pokud je hudba upřímná a dobrá (rozuměj kvalitní, osobitá a zajímavá), tak jakýkoliv její hodnocení je jenom subjektivní kritika. Veškerý udílení cen je vlastně tím pádem jenom prodloužená ruka hudební publicistiky. Nevidím žádnej reálnej přínos. A to se samozřejmě nezmiňuju o kvalitě český hudební scény, to by bylo na o dost delší (a hlavně vulgárnější) článek. Ocenění by si podle mýho názoru zasloužili všichni ty interpreti, který jsou vážně pracovitý a tvrdě na sobě makaj, aby nebyli jenom průměr nebo „na českou kapelu dobrý“. A takovejch je tu kurevsky málo.

vojta

O autorovi

Šéfová. V Kids and Heroes od roku 2009. Kontakt: klocova.m@gmail.com

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com