Kids and Heroes
ÚHEL POHLEDU: Prezidentská volba
Michaela 09/01/2013 úhel pohledu

Protože hned několik čísel rubriky Úhel pohledu patřilo v minulém roce k nejčtenějším článkům Kids and Heroes vůbec, rozhodli jsme se ji v novém roce oprášit. A začínáme s politickým tématem: Za pár dní proběhne poprvé v historii České republiky přímá volba prezidenta. Co vy na to? Půjdete volit?


Apačka
(magazín Full Moon, pořadatel koncertů k.y.e.o.)

Demokracii coby vládu lůzy neuznávám, takže k volbám nechodím. Z aktuálních kandidátů na pokladače věnců se mi nejvíc líbí knížepán, ale i tahle volba svědčí o mojí (výše zmíněné) hlouposti, neinformovanosti a nezájmu. Nicméně i kdybych si dala tu práci a něco si o události zjistila, pročetla programy, profily, argumenty a názory a spočítala 1+1, příčí se mi volit „nejmenší zlo“. Takže bych k volbám stejně nešla.

uhel-apacka

Honza Peterka

No volit holt půjdu, abych si nemoh stěžovat, že tam sedí nějakej blbec, kterej tam stejně bude, i když větší vůl, než je ten, co je tam teď, včetně jeho prudce inteligentních poradců, se dá jen těžko sehnat. Takže teď jenom musíme doufat, že prostý lid si zvolí někoho aspoň trochu normálního.

peterka.jpg

Frankie (Just For Being)

Já k volbám určitě nepůjdu. Od tý doby, co mám tu čest „ovlivňovat“ politické dění v naší zemi, jsem to zatím neudělal ani jednou. Teď přede mnou stojí několik postaviček, na který se ze všech stran vytahuje jen špína. Dost dobře nechápu, proč bych si prostě někoho musel vybrat. Podle všeho, co se děje, to vnímám opět tak, že pojďme zvolit nejmenší zlo, ať nevyhraje ten komanč, nácek nebo jinej případ. Po netu všichni sdílej videa, jak budeme volit Karla, kterej je vlastně vtipnej a moc bohatej na to, aby byl tak špatnej. Co je tohle jako za klauni? Nic se nezmění, ani kdyby tam seděl Mirek Donutil.

frankie-jfb.jpg

Johnny Násilník (Kids and Heroes)

Těžko teď něco kritizovat, když mám dost problémů sám se sebou, ale stejně si myslím, že přímá volba prezidenta je u nás zbytečná. Prezident má strašně málo pravomocí, a kdo reprezentuje tenhle národ oblečený do triček Kabátů, ponožek v sandálech, hokejových a fotbalových dresů, třímající v jedné ruce lahváč a druhé igelitku z Kauflandu, je jedno. To, že se všichni zajímají o volbu prezidenta asi ukazuje, že splnila svůj účel. Skutečné problémy jsou jinde a tohle od nich odvede pozornost. Kde přesně jsou, se mě neptejte, já nevím, jak politicky dnešní situaci řešit, proto nekandiduju, protože by se mě na to ptali. Tak jako se ptají Franze, který se mi zezačátku líbil, ale plácá se v populistických klišé a řečech o boji proti zlu. Promarnil šanci nastavit zrcadlo naší politice a udělat z kampaně a celého toho haló kolem voleb šaškárnu tím, že se začal brát vážně. A z ostatních si nevyberu – kupodivu nejlíp a nejrozumějc mluví Zeman, ale to by mi spíš upadly ruce, než abych mu hlasovací lístek hodil. Schwarzenberg mě dostal tou pitomou punkovou kampaní, která si naprosto protiřečila. Vždyť ten člověk, sebevíc ho můžu respektovat, zosobňuje všechno, co původní myšlenky punku a „undegroundu,“ nenávidí! O ostatních darmo mluvit. Bejvalí komouši, lidé s hezkým obličejem a image Mirka Dušína, kteří nic neříkají a tak nic nezkazí, nebo rovnou ambiciózní politici a šiřitelé xenofobních názorů. Asi za prezidenta zvolím sebe.

johnny-nasilnikUP.jpg

Marifu (Rabies)

Zpočátku jsem stál oběma nohama za Vladimírem Franzem, ale po delším čase, kdy jsem měl možnost shlédnout přenosy jeho vystupování a schopnosti vyjadřovat svůj názor, mi jedna noha ustoupila vzad a začal jsem se poohlížet kolem. Bohužel tu z prezidentských kandidátů nevidím nikoho, kdo by zapadal do mých představ určitého prezidentského kodexu. Osobnost, poctivost, vzdělání, čistá minulost, PRAVEJ ČECH! Bohužel tam vidím cizince, lháře, komunisty, ožraly, ňoumy a lidi, kteří se chtějí pouze zviditelnit.

marifu.jpg

Ondra (Kung-Fu Girlz)

Na blížící se prezidentskou volbu říkám to, že rozhodně volit nejdu. Nezaujal mě ani jeden z kandidátů a nepůjdu volit jen kvůli tomu, abych volil, protože demokracie by měla být o tom, že si můžeme vybrat, a já jsem si vybral, že volit nebudu. To ale bohužel většina lidí nechápe a myslí si, že volit prostě musí. Škoda, že u nás demokracie nefunguje tak, že lidi používají vlastní hlavu, ale je to prostě jen stádo, který papouškuje názory jiných lidí (viz kauza Pussy Riot. Vzpomene si na ně dneska ještě někdo?). Bavím se tím, kolik se najednou vynořilo samozvaných politologů a expertů na politickou situaci u nás, kteří nás neustále oblažují svými názory, který stejně nikoho nezajímaj a jsou o ničem nebo v nich nechybí alespoň hysterický výlev vůči KSČM. Což je další věc, co mě hodně baví – všeobecnej strach z toho, že komunisti můžou vyhrát volby nebo se alespoň podílet na vládě. Příležitostně angažovaný individua (příležitostně angažovaný = politická aktivita je vyvíjena, jen pokud jde o nekontroverzní téma, kde je předem daný, kdo je zlej a kdo dobrej a není potřeba argumentů, který si žádaj hlubší zamyšlení) držej hladovky, oprašujou trika FUCK THE KSČM, který si koupili za starej času na gymplu, když měli s kámošema rockovou nebo skáčkovou kapelu, vytahujou tisíckrát omletý argumenty a ohrnujou nos nad kýmkoliv, kdo si nemyslí to samý. Fakt si myslíte, že se něco změní? Že komunisti zakážou punkový koncerty, zavedou cenzuru a na dovolenou budeme jezdit do Tater nebo k Balatonu? Zcela upřímně – je mi jedno, kdo vyhraje volby (ať tyhle prezidentský nebo jakýkoliv jiný), protože tahle země je stejně v prdeli a jestli si myslíte, že nás spasí Franz, Schwarzengerg nebo Trautenbeg, tak se prosím probuďte. Toť můj úhel pohledu. Jestli jsem se tím, co jsem napsal, někoho dotknul nebo někoho urazil, tak se rozhodně neomlouvám a je mi to zcela ukradený. Nazdar.

ondraKFG.jpg

Pavel (Papagájův Hlasatel Records)

Nikdy sem nevolil a kvůli dalšímu kolu kabaretu to rozhodně nezměním. Technokrati moci a exoti jsou sice možná lepší volba než populista z Japonska, ale preferuji jiné způsoby zábavy pro prostý lid, osobně mi přijde mnohem sympatičtější popíjet pančovanej rum.

pavel

Rudee (Degradace)

Tahle prezidentská volba mi příjde jako blbý vtip. Z některých kampaní mi je zle jako z celé politiky tady v republice. I když mi z kandidátů nikdo příliš neučaroval, jednoho favorita asi mám a k volbám půjdu. Stejně byl nejlepší prezident Havel. A proč? No, protože byl přece kámoš s Rolling Stones, hehe.

rudee

Skleník (SPS)

Zrovna dneska jsem si vyzvedl volební lístky. No uvažuju o tom, ale nevím koho. Co se bavím s kamarády, každej má v tom guláš, neznám snad nikoho, kdo by mě přesvědčil, proč jít volit toho a toho. Po tom, co předvedl v minulém týdnu pan Klaus, jsem totálně na celou politickou situaci rezignoval. Samozřejmě, že mi není jedno, co s námi bude, ale mám čím dál tím větší pocit, že to tady bude vždycky „o nás, bez nás“.

sklenik

Speedy (Twisted Rod)

Když jsem se dozvěděl, že další volba prezidenta bude přímá, tak jsem byl velmi potěšen. Doufal jsem, že když každý z nás dostane trochu té zodpovědnosti na budoucnosti naší země, tak celkově vzroste zájem o dění u nás. A každý, kdo bude hledat, si najde svého kandidáta. To byla má očekávání. A výsledek? To, že se budou někteří snažit udělat z toho frašku, jsem tak nějak očekával. To bychom ani nebyli my. Ale že se do toho zapojí i kandidáti na prezidenta, jsem nečekal. Na každého se vytahuje špína a místo toho, aby se řešilo koho volit, se mnohem víc řeší koho nevolit. Nakonec dost lidí svého favorita ani volit nepůjde, protože stejně nedostane dostatek hlasů, tak proč ho volit. Takže to nakonec bude souboj dvou politiků, kteří byli vybráni vládou, a všechno bude stejný jako dřív. Jen se k tomu všichni popereme. A jestli já půjdu volit? Ano! A sám za sebe.

speedy

Štěpán (N.V.Ú.)

Sice se potýkám s pocitem marnosti, ale volit půjdu. Sám jsem zvědav, kdo nahradí megasebestředného Václava, ze kterého mi bylo vždy na zvracení, a to, co se svojí hradní kamarilou dokazuje v poslední době, do pekla volá. Pro mne je zatím stále jediným prezidentem zesnulý Václav Havel. Ale volit půjdu už proto, abych neprskal na situaci a nic pro to neudělal. Pro mne je jedinou alternativou z nabízených kandidátů potetovaný Vladimír, nikoli kvůli tetování, ale proto, že jsem ho několikrát zažil v osobním kontaktu a považuji ho za moudrého chlapa. Ačkoli jako výtvarník si říkám, že jeho fejs by se ve třídách a úřadech vyjímal pěkně. Argument, že není politik, vnímám spíš jako body k dobru, zvlášť dnes, kdy slovo politik zní prostému občanovi spíš jako nadávka. Navíc u všech ostatních kandidátů bych měl pocit volby menšího zla, a to se mi v minulosti mnohokrát nevyplatilo, neb menší zlo hned, jak se dostalo ke kormidlu, nabobtnalo stejně, ne-li víc než to předchozí.

stepan-nvu

O autorovi

Šéfová. V Kids and Heroes od roku 2009. Kontakt: klocova.m@gmail.com

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com