Kids and Heroes
ÚHEL POHLEDU: Prague City Festival
Michaela Klocová 01/07/2012 úhel pohledu

Protože punk byl od začátku o názorech, rozhodli jsme se vám v nové anketní rubrice ÚHEL POHLEDU přiblížit postoje lidí z české a slovenské scény. První otázka zní: Dva týdny před zahájením Prague City Festivalu oznámili organizátoři zrušení celé akce. Jak se na celou záležitost díváte? Myslíte si, že se to nějakým způsobem podepíše na vnímání ČR v zahraničí?

Gegen (The Rocket Dogz, The Moonshine Howlers)
Hned na úvod musím říct, že to píšu s děsivou kocovinou… Prague City Festival je průser děsnej, Blink 182 si o nás musej říkat, že jsme totální vemena, když dva roky po sobě nemohli vystoupit… ale třeba vyjdou ještě někde jinde, to se uvidí. Já sám bych na ten festival nešel.

Honza (The Chancers)
Asi nejsme jediná země, kde se ruší festivaly, to je normální věc. Hlavní otázkou teď spíš je, zda pořadatel skutečně dostojí svým závázkům vůči lidem, kteří si koupili lístky. Nebo zda to uzavře insolvencí a vytunelováním fanoušků. Tohle už není legrace, jako byl legendární festival Happy Days.

Jany (Kaktus)
Nechcem sa vŕtat vo financnych problemoch organizátora, ale takyto dôvod zrušenia akcie dva tyždne pred zahajením, si môže dovolit tak akurat B-čkový vidiecky festival, kde pride do tanca zahrat Maxim Turbolenc :D Keby som mal 12, 13 rokov a mal kupený lístok, bol by som velice smutný, lebo vtedy boli Blink 182 moji hrdinovia no.1, samozrejme spolu s domácimi Ine Kafe :)) Pre PCF to bude myslim slušný debakel, ci uz z pohladu navstevnika, alebo učinkujúcich.

Maggie (The Maggie’s Marshmallows)
Je to ostuda organizátorů, vloni kolem toho byly prej taky problémy. Říct dva týdny dopředu, že nemají peníze, kapely odřekly účast a akce se ruší, je divný, měly by existovat nějaké smlouvy, aby se tohle nemohlo stát. Nevyznám se v tom, ale u ostatních festivalů to funguje a tady organizátor podruhý ze dvou pokusů selhal. Asi je teď hodně lidí naštvaných a festival tímhle fiaskem definitivně skončil, ale aby to ovlivnilo vnímání ČR v zahraničí, je podle mě hodně nadsazený.

Ondra (Kung-Fu Girlz)
Pochybuju, PCF není festival, který by měl v zahraničí jméno, něco jiného by to bylo v případě, kdyby pořadatelé odpískali RFP nebo podobně velký festival. Pokud byla otázka myšlená tak, jestli se zrušení PCF podepíše na vnímání ČR v punkový scéně, tak toho bych se už vůbec nebál, s punkem má produkce, která festival zařizovala, společný jen název. Myslím, že na vnímání ČR v zahraničí se daleko víc podepisují jiné věci než jeden zrušený festival.

Pavel (Papagájův Hlasatel Records)
Absolutně ne v obecné rovině. U profíků z šoubysnysu možná ano, ale myslím, že tam syndrom „podivného divokého opileckého a nespolehlivého kmene z východu“ stále přetrvává. Pro obyčejný lidi z okolních států je ČR pořád dobrá destinace s levným pivem, dostupnýma službama, fajn drogama a levnýma kurvama. Poškození pověsti nehrozí!

Skleník (SPS)
Myslím, že se to nijak nepromítne. Zrušených mega akcí ze stran pořadatelů bylo již v půlce devadesátých let. V dnešní době tu koncertuje stále více větších kapel, jelikož je znát úpadek návštěvností v západních zemích. Zejména na Slovensku se objevují, deset let zpátky tam jezdil málokdo.

Sveťo (Slobodná Európa)
Myslím, že Česká republika má v zahraničí tak vysoký kredit, že sa táto udalosť nejak významne nepodpíše na vnímaní ČR v zahraničí. Takéto veci sa stávaju všade na svete. Iné by bolo, keby rušenie festivalov bolo pravidlom…

Vinca (Pipes and Pints)
Na Blink 182 jsem se hodně těšil a nejenom já, co jsem tak slyšel. Nechce se mi věřit, že je pro pořadatele výhodnější zrušit celý festival, zaplatit pokuty kapelám, co měly vystoupit, propagaci… než aby se uskutečnil. Dle mého je v tom něco jiného, ale nechci to rozpitvávat. Myslím, že to ČR nijak nepošpiní. Je to zaváhání jedince, ostatní agentury a pořadatelé tu fungují na profi úrovni.

Vojta (Burning Steps, Tales Of Error)
Otázka je, jestli se vůbec o nějakým vnímání ČR v zahraničí dá mluvit. Hudební scéna (a to zdaleka nemyslím jenom punkovou scénu), která se už 23 let brání jakýmukoliv rozumnýmu vlivu ze západu a pořád se vymlouvá na komanče, to je trochu výsměch sám o sobě. Takže běžnej českej konzument to vlastně ani nepocejtí. Na co koncerty velkejch zahraničních kapel, když můžem jít na pivo, ne? Nicméně, pro tu hrstku lidí, který se nehodlaj smířit s pivní a klobásovou realitou týhle zabržděný země, to docela rána je. Protože je jasný, že takhle neprofesionálním jednáním utrpí i další promotéři, který to dělaj dobře a poctivě. Škoda. Možná je načase se zamyslet nad tim, kterýho promotéra koupí lístků podpořit a kterýho ne.

Zefv (pořadatel koncertů a festivalů, např. Žižkovská Noc)
Nepodepíše. Tedy aspoň doufám. Po světě i v Čechách se už stalo tolik hudebních průserů (spadlá pódia, nešťastné smrti, přefetovanej Axel) a přesto vše jede dál, aniž by si někdo říkal „probůh, tam už nikdy nepojedu“. Ale pořádající agentura se tím solidně zařízla. Jen mimochodem – reakce naštvaných fanoušků BLINK 182 mi přijdou tuze vtipné. Smutní, zklamaní, flustrovaní. Asi už zapomněli, že koncert minulej rok zrušila kapela sama.

O autorovi

Šéfová. V Kids and Heroes od roku 2009. Kontakt: klocova.m@gmail.com

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com