Kids and Heroes
ÚHEL POHLEDU: Nosíte výrobky ze zvířecí kůže?
Michaela 23/01/2013 úhel pohledu

Nepolevující zima nám nabízí další téma do rubriky Úhel pohledu – tentokrát se dotkneme otázky práv zvířat, konkrétně tématu nošení kůže a kožešiny. A tak se ptáme, nosíte, nebo odmítáte výrobky ze zvířecí kůže a kožešin?


Apačka (magazín Full Moon, pořadatel koncertů k.y.e.o.)

Žádné kožichy samozřejmě nemám, nejsem idiot. A hlavně, je to jen vrcholek ledovce. Sice nevěřím ani nevidím, že tzv. první svět dospěl do takového stupně zodpovědnosti a uvědomění, aby tyhle věci (ne)dělal automaticky (mj. nepoužívání výrobků testovaných na zvířatech a spotřebního zboží živočišného původu, omezení nebo úplné vyřazení masa z jídelníčku, ale taky třídění odpadu a další), ale začít u sebe je snadné. A kdyby KAŽDÝ začal u sebe, hned by byla tahle planeta lepším místem k životu. Bohužel, velká část populace jsou pitomé, pohodlné, nevzdělané a neinformované opice. (A je rozdíl mezi „urážením“ a „saháním do svědomí“.)

uhel-apacka

Gegen (The Rocket DogzThe Moonshine Howlers)

Já mám koně… jako boty… a ty jsou z hovězí kůže… a mám je rád.

gegen-uhel-pohledu

Mafuna (MZH, M.R.D.)

Věci z kůže nosím, nemám s tím problém. Přijde mi ale rozumný, aby se zvíře zpracovalo celý a nedělaly se evidentní blbosti, jako je střílení nosorožců kvůli rohovině, jen kvůli tomu, že pár impotentů věří, že se jim potom postaví péro… Tak asi tak.

mafuna-uhelpohledu.jpg

Pavel (Papagájův Hlasatel Records)

Samozřejmě nenosím a odmítám. Přál bych soudruhům a soudružkám, co se v tom nošení vyžívají, až taková, řekněme, lední medvědice oblíkne na korzo na kře slušivé boa ze skalpů (lidských, samozřejmě!).

pavel

Skleník (SPS)

Dobrá otázka a těžká odpověď. Samozřejmě, že zvířata mám rád, ale pokusím se odpovědět realisticky. Nejsem jeden z těch, kteří by běhali po ulicích a stříkali sprejem lidi, kteří mají kožich. Jelikož nosím koženej pásek, jím maso atd. Když jsem byl rok a půl vegetarián, bylo to pouze mé osobní přesvědčení a postoj. Nikomu jsem to nevnucoval a neříkal, jelikož když budu hulit cigára nebo užívat léky, všechno se testuje na zvířatech a v podstatě bych si protiřečil. Co mi opravdu vadí, jsou cirkusy a některé chovné statice, v jakých podmínkách zvířata žijí.

sklenik

Speedy (Twisted Rod)

Ve všem, co člověk dělá, se více či méně snaží napodobovat přírodu. A občas má příroda stále navrch. Takže využití kůží chápu, když to jinak nejde a je to nejvhodnější materiál. Protože ono to s těmi syntetickými materiály není taky tak jednoznačný. Zachránili jsme stádo jelenů, ale musíme udělat nový ropný vrt. Ale když si člověk na sebe vezme pravou kožešinu jenom jako módní výstřelek a aby ukázal, že na to má, tak mi to přijde jako zhovadilost a ty lidi bych střílel. Jen tak, třeba to jednou taky bude móda.

speedy

Štěpán (N.V.Ú.)

Přiznám se, že v tomto směru nejsem až tak vyhraněn, kožené až nahoru zavázané boty z army shopu, které mi slouží už šest let, jsou zvlášť teď k nezaplacení. Takže striktně neodmítám kůži ani kožešinu, ale není mi lhostejné zacházení se zvířaty a rozhodně jsem proti vybíjení zvířat jen kvůli módní rozmařilosti. Myslím, že je určitý rozdíl mezi funkčním kusem oděvu na mnoho let a módním výstřelkem na jednu sezónu.

stepan-nvu

Tomsn (Just For Being)

Odpověď na tuhle otázku jsem naštěstí nemusel moc dlouho hledat – od svých 19 let jsem postupně přes vegetariánství přešel na veganství, takže za tu dobu jsem ze svého šatníku vyřadil téměř všechny kožené věci, ať už se jednalo o boty, pásky, bundy atd. Ovšem nebylo tomu tak, že bych se všeho zbavil ze dne na den, ty věci prostě dosloužily svému účelu a až pak jsem je vyhodil. Udělat to rovnou, tak bych tím akorát podtrhnul zbytečnost smrti všech zvířat, jejichž kůže na výrobu těch věcí padla. Odsuzuju samozřejmě i nošení kožešin, hlavně proto, že se podle mého jedná jen o nesmyslný rozmar určitých lidí, kteří mají potřebu demonstrovat to, že „maj prachy“, přitom praktický význam už to vlastně nemá – existuje přece spousta alternativ, kvůli kterým nemuselo trpět jediné zvíře, což se při zpracovávání kožešin děje v opravdu dost brutálních poměrech! Jinak já osobně teď v zimě chodím v keckách nebo v teniskách (nekoženejch, samozřejmě). Ne proto, že bych chtěl nějak vyčnívat, ale prostě na pořádný (nekožený) zimní boty teď nemám prachy, tak to prostě přežívám s tím, co mám. Jinak z kůže mám ještě nějaký boty na sálovku a pracovní těžkotonážky, ale myslím, že těm už taky za chvilku odzvoní. No a pak už to bude všechno tak, jak si přeju, aby to bylo.

tomsn

Vinca (Pipes and Pints)

Je zima, a proto je tato otázka velmi aktuální. Naštěstí nežijeme ve středověku, ale v moderní době, kdy se umíme/můžeme zahřát jinýmy prostředky než zrovna kůží či kožichem zvířat. Někteří, převážně snobové zastávají tradici a čím mají na sobě kůži ze vzácnějšího ohroženějšího druhu zvířete, tím líp. Určitě se pak stanou vzácnější osobou. Přijde mi to nehumánní a hlavně nechutné! Co to jako je? Chovat zvířata kvůli kožichům, dělat hony na lišky, medvědy… pak je svlíct z kůže a vzít si je na sebe?

vinca

O autorovi

Šéfová. V Kids and Heroes od roku 2009. Kontakt: klocova.m@gmail.com

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com