Kids and Heroes
ÚHEL POHLEDU: Kouření na koncertech
Michaela 24/09/2012 úhel pohledu

Po festivalové sezóně zas přichází čas, kdy se koncerty vrací do malých zakouřených klubů. A to nemusí vonět všem, proto se ptáme – vadí vám kouření na koncertech?

Apačka (magazín Full Moon, pořadatel koncertů k.y.e.o.)
Respektuju přání kapely, pořadatele nebo klubu, když vyhlásí akci za nekuřáckou. Většina hudebních klubů v Evropě takhle funguje normálně už několik let a zážitek z koncertu mi skutečnost, že si nemůžu zapálit, ještě nikdy nezkazila. Ostatně uprostřed pitu mívám obvykle úplně jiné myšlenky. Nicméně jako vášnivej kuřák si, kde to jde a nikoho tím vyloženě neotravuju (na open-air festivalech nebo někde od baru), poslední měsíce české opožděnosti užívám. Kouření na koncertech zvoní umíráček a je to tak dobře.

uhel-apacka

Kapela Skywalker
Kouření je samozřejmě věc každýho z nás, ale co je úplně nejdůležitější, je vzájemná tolerance a snaha vyjít si vstříc. Většina z naší kapely jsou striktní nekuřáci, ale neděláme to, že bychom chodili a každýho člověka s cigárem v ruce sejmuli kopem z votočky. A to samý očekávám od každýho, kdo kouří. Je to každýho rozhodnutí a každýho zdraví. Někdo třeba rakovinu plic prostě nechce mít a myslim, že na to má právo, stejně jako kdokoliv má plný právo si ji uhnat. Takže co je nejsnazší, je prostě na cigáro vylízt z klubu ven. Koneckonců s kouřem v plicích se strašně špatně zpívá, a to jak kuřákům, tak nekuřákům. No a nejlepším způsobem, jak zajistit, že se pod pódiem nekouří, je vyvolat naprostej kotel, to zabírá vždycky. smile

skywalker.jpg

Maggie (The Maggie’s Marshmallows)
Klubový koncerty mám mnohem radši než koncerty na festivalech, mám ráda tu atmosféru a alkohol a cigarety k tomu pro mě patří.

meg.jpg

Skleník (SPS)
Ne, nevadí. Prostě to k tomu patří. Nedejchatelnej, zakouřenej a propocenej klub je to nejlepší, co tě jako muzikanta může potkat. No, jelikož mám prodejnu s e-cigaretama, tak bych kouření asi neměl propagovat. Ale žádné omezení bych nedělal.

sklenik

Sveťo (Slobodná Európa)
Mne určite nevadí. Mne skôr vadí, keď sa na rockových koncertoch musí chodiť fajčiť na ulicu. Ja sám už fajčím iba elektronicky, ale nakolko som ešte pred trištvrte rokom dával 30 cigariet denne, tak súcitím s fajčiarmi, ktorí sú stále viac prenasledovaní, čoraz agresívnejšími nefajčiarmi. Bohužial, denno denne vymýšlajú pridrbaní eurobolševici nové a nové zákony a za chvílu sa od toho obmedzovania nebude fakt dať dýchať. Každým dňom je menej slobody. Začínam sa zaoberať myšlienkou vysrať sa na celú Bratislavu, predať byt, kúpiť si niekde statok na lazoch, prerobiť ho na energeticky aktívny, z vlastnou vodou, tepelným čerpadlom, dopestovávať si vlastné plodiny, chovať zvieratá a byť ako sa len najviac len dá nezávislý na celom tomto pridrbanom marazme v akom sa svet nachádza.

sveto.jpg

Vinca (Pipes and Pints)
Na koncerty do klubů se hrozně těším! Mám rád festivaly, ale ta atmosféra, co je v malém klubu, kde ze stěn teče pot, člověk se nemůže ani nadechnout, je k nezaplacení. Ale kouření, to je asi jediná věc, která tomu ubírá na kráse… Za mě je to hnus, nesnáším to a nejraději bych to zakázal! Pokud jste s kapelou třeba měsíc na turné v zemích, kde je kouření v klubech zakázané, vracíte se domů pěkně voňaví. Ale jakmile hrajete víkend v Čechách, smrdíte jak hovno a v plicích máte hnus! Víc k tomu nemám co říct…

vinca

Zefv (pořadatel koncertů a festivalů)
Odpověď zní ANO, vadí. Nejsem kuřák a léta jsem si říkal, že to je OK, že smradlavý hadry jsou malichernost. Ale poslední dobou mám vážný problémy s plícemi. Tak jsem se rozhodl, že všechny koncerty, co pořádám, budou nekuřácké. Nechci omezovat kuřáky, toleruju jejich chutě. Ale ať oni neomezujou nekuřky. Kuřák má možnost si cigárko smlsnout na chodbě/před klubem/na schodech/před sálem… nekuřák nemá šanci ze zakouřenýho prostoru uniknout. Pasivní kouření je podle mě dost velkej problém a vyloženě mě serou arogantní kuřáci, co považují cigáro za projev jejich osobní svobody. Nechci, aby to znělo sobecky, že to je jen kvůli mému zdraví… je hodně kapel jako Znouzectnost, Vision Days nebo Skywalker, kteří nekuřácký koncert velice rádi uvítají. Líp se jim dýchá a líp se jim hraje. Sympaťáci nekouřej a kuřáci si už poradí. A závěrem… věřím, že punx jsou tolerantní a pochopí to. A pokud zákaz kouření v sále někoho nasere a třeba i odradí od toho na koncert jít… tak je dobře, že takový debílek zůstane doma.

zefv.jpg

O autorovi

Šéfová. V Kids and Heroes od roku 2009. Kontakt: klocova.m@gmail.com

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com