Kids and Heroes
ÚHEL POHLEDU: Festivalová sezóna
Michaela Klocová 15/07/2013 úhel pohledu

Festivalová sezóna je v plném proudu, nasnadě je tak téma letního Úhlu pohledu. Ptáme se – jaký je váš vztah k festivalům? Kolik jich za léto stihnete obrazit? Vyrážíte nadšeně i na ty, kde s kapelou nehrajete, nebo jich máte kvůli vlastnímu hraní plný kecky? A nestýská se vám po klubech?

Bart (Staré Pušky)

Na letní festivaly se z časových důvodů moc nedostanu, pokud na nich nehrajeme. Za rok člověk objede spousty koncertů a je třeba někdy načerpat energii, takže když už přes léto nehraju, tak raději někam do přírody. No a taky jet na fesťák není levná záležitost, kolikrát vyjde stejně draze jako dovča u moře, jenže u moře si nezhuntuju játra. Mám festivaly rád, i když si myslím, že díky velkému počtu zabíjí klubovou scénu, protože hodně lidí si zajede jednou za rok na fesťák, kde vidí za lepší peníze vše, tak proč by chodili každej týden do klubu za 150 korun na koncert, což je ale škoda. Mighty Sounds nebo Pod Parou jsou letos plné skvělých kapel. Ale jak píšu, celý srpen hraju, takže červenec je na relax, kterej stejně spočívá v tom, že člověk tvoří a dělá hudbu.

Bart

Kečup (The Fialky)

Strejda Hošek mi dal loni na PodParou do pití Viagru… Šest hodin sem měl erekci. A šel spát až ráno… Miluju letní festivaly!

Kecup-festivaly

Kejkla (Mad PigsBOYVoltage records)

Kluby nic nemůže nahradit a já je vždy budu milovat stejně jako první album In search Of… od The Crack. Nikdy jsem z festivalů úplně hotovej nebyl, protože tolik štastných a pohodových „lidiček“ na jednom místě je někdy „too much“. Radši vždy vidím kapely v namačkaným klubu než na obřích festivalech, protože ten kontakt a energie v klubu se nedá nahradit. Na druhou stranu, je super po roce potkat většinu kamarádů a mít čas trošku pokecat a vypnout, jak se většinou na koncertech přes rok nedá.

kejkla-voltage

Radek (Nežfaleš)

Jsem v týhle otázce dost rozpolcenej. Mám rád plnej zakouřenej klub, kde je atmosféra taková sevřenější, ale když zrovna celý léto nechčije, jsou i festy super. Hlavně když přijedeme dřív nebo naopak zůstáváme dýl po hraní, člověk potká hafo známých a vypije nejeden kalíšek. Na festivalech, který mě zajímají, většinou hrajeme nebo jsme hráli, a jako pouho pouhý divák jsem byl na festu naposledy před 4 lety s přítelkyní a tam to mělo všechno… nakřivo postavenej stan z kopce, chladný noci, kdy vás zahřeje láska a alkohol a tři dny neumytý pohlavní orgány.

radeknezfales

Skleník (SPS)

Já mám festivaly rád. Skvělý je, že se na nich potkáš s kapelama, se kterejma se v klubech nepotkáš. Letos jich nejedeme tolik jako v minulosti, kdy jsme jezdili dost dvojáků. Dáváme si přes léto více kapelního volna, spoustu nabídek jsme odmítli, jelikož nás už nebavěj neustálý přejezdy, kdy se loučíš z auta a letíš na další fesťák. I tak máme léto slušně zaplněný. Preferujeme spíše menší festy, kde tě dá pořadatel v dobrej čas. Naštěstí hraju v kapele, která se nemá na scéně kam posunout, nemáme nějaké ambice někde leštit kliky a ukecávat pořadatele na velkých festivalech, že tam potřebujeme hrát, aby jsme byli vidět. Většinu malejch i velkejch festivalů, který se tady konaj, jsme už odehráli, takže víme, do čeho jdeme. My se vždycky stejně nejvíce těšíme, když zjistíme, že tam s námi hrajou někteří kámoši, nebo že tam přijede parta známejch z Moravy. Když občas čtu promo některých kapel typu: hráli jsme s Faith No More, Korn atd. (česká klasika, oni v pátek na hlavním pódiu, kapela v neděli ve stanu), tak to přecházím s úsměvem. Jinak letos tu bude absolutní špička, na Pod Parou Bad Religion, Jello Biafra, The Adicts, na Trutnově Marky Ramone, Toy Dolls, The Damned, což je naprosto super. Jako návštěvník preferuji spíše jednodenní festivaly s možností vyspat se pak doma. A závěrem? Samozřejmě se mi po klubech stejská…

sklenik

Speedy (Twisted Rod)

Letní lásky, letní dovolená, letní počasí, letní hity, letní zábavy, letní čas… Léto je prostě speciální. A tím pádem i festivaly. Festivaly jsou takový koncentrát sexu, drog, rock‘n’rollu, špíny, chlastu a všeho co k tomu patří. Člověk na chvíli vypadne ze svého života a žije najednou úplně jiný. Je to ale zatraceně náročný to přežít a ještě náročnější se pak vrátit zpátky. Z velkých festivalů rozhodně zamířím na Mighty Sounds, kde i vystoupíme. S kapelou nás pak ještě čekají menší venkovní akce a několik svateb kamarádů, což je vždycky paráda. Po klubech se mi zatím nestýská. Teď tam probíhají všemožný i nemožný soutěže, kam ale moc lidí stejnak nechodí. Kluby se aspoň vyvětrají, vyčistí, tam kde je napliváno tam se vymete a to vše proto, aby to na podzim mohlo začít celý znova.

speedy-twistedrod

Štěpán (N.V.Ú.)

Inu dpověď bude jasná, máme toho full kecky, ale baví nás to, hrát pochopitelně, a pokud sporadicky čas dovolí i sem tam jako diváci bez hracích závazků. Jinak jasně, že v létě se člověk těší na kluby a v zimě na open airy, ale je fakt, že venkovní hraní jsou celkově příjemnější. Ačkoli klubovky mají svůj zvrhlý půvab, jaký mají jen a jen kluby.

stepan-nvu

Tomsn (Just For Being)

Festivaly jsou pro mě tim pravym symbolem léta – člověk se tam často potká s lidma, který přes rok moc neviděl, popije s kámošema, zapaří na oblíbený kapely, zároveň však může objevit i nějaký nový, pro který se v zápětí nadchne, prostě si užívá volna a nic neřeší. Já osobně stíhám kolem dvou fesťáků, pár dalších pak navštívíme i s kapelou (většinou se však jedná o fesťáčky lokálního rázu, ty větší se nám zatim vyhejbaj). Mezi mý oblíbený patří Mighty Sounds, ten obrážim bez výjimky každej rok už od Olší, kde jsem ještě před Mighty zažil i poslední Stádleckej most, paradoxně svůj vůbec první fest. Letos jedu opět pouze jako divák, s kapelou nám to nějak nevyšlo. Jinak jsem byl párkrát i na RFP, což se většinou odvíjí od množství peněz a line-upu, čas od času pak zapřemejšlim i nad Brutalem nebo Ostravou. Černými koňmi jsou tak pro mě letos Fluff fest (se Strike Anywhere v čele) a Podparou (nařachanej kapelama mý raný punkový éry), uvidíme, zda vyrazím. Jinak kluby mi ani nechybí, pár jich vždycky každý léto s JFB odehrajeme a nejinak tomu bude i letos. Ovšem na klubový koncerty moc nechodim, radši totiž trávim čas někde s kamarády – u vody, pivečka, s dobrou náladou a tak.

tomsn

Vinca (Pipes and Pints)

K létu festivaly neodmyslitelně patří a jako člen kapely je mám rád! Hraní na nich je vždy super, hlavně když pod vámi stojí dav několika tisíc lidí. To si vždy říkám: „Co tam ti lidi dělají?“ Osobně mám ale kvůli atmosféře raději narvaný klub. Tohle léto hrajeme zrhuba 30 festivalů a osobně jsem měl v plánu jet na Fluff fest na neděli, ale skočil nám tam koncert. Takže jako návštěvník letos bez kapely nikam.

vinca-pipes

Woody (The Rocket Dogz, Thunderbirds)

Festivalová sezóna pro mě bejvá většinou to nejvíc, co se za rok děje, hustá koncentrace pro mě zajímavejch kapel mě nenechává chladnym a když čas dovolí, tak rád zavítam na větší i menší akce. Top akcí jsou rozhodně Mighty Sounds, svátek pro všechny kamarády a kapely, se kterejma se celej rok potkáváme na pódiích nebo pod nima. Dost mě bavěj zahraniční festivaly a to, jak to tam funguje. A jestli se mi stejská po klubech? No jasně, klubová atmosféra má svoje kouzlo, přímej kontakt s publikem v hustym oparu z potu nenahradí snad nic. Ale teď je čas stanů, buřtů a toi toiek, a tak to mám rád!

woody-rocketdogz

O autorovi

Šéfová. V Kids and Heroes od roku 2009. Kontakt: klocova.m@gmail.com

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com