Kids and Heroes
ÚHEL POHLEDU: Dva roky pro Pussy Riot
Michaela Klocová 26/08/2012 úhel pohledu

Inkvizice, politický proces, zaplacené aktivistky, hysterie. I taková slova padají v novém čísle Úhlu pohledu, kde jsme se zaměřili na kauzu Pussy Riot. Otázka tentokrát zněla: Co říkáte na verdikt nad Pussy Riot?


Apačka
(magazín Full Moon, pořadatel koncertů k.y.e.o.)
Kauza s Pussy Riot je zkurvenou inkvizicí, pardon my french. Fašistický moskevský patriarchát si očividně dělá, co chce, a že k tomu na trubku hraje agent Putin je jen známkou politické moci a nezměrného vlivu. Veřejně, bez rozpaků nebo obav z následků skandálu, pohoda. Divím se, že ty holky rovnou nepostavili ke zdi. Asi už bylo plno. Alarmující jsou procenta ruských pravoslavných ovcí, které s verdiktem souhlasí, ale taky bezmoc mezinárodních institucí a praktická neschopnost intervence. V době, kdy i pětileté dítě ví, že odloučení státu od církve (nerovná se odloučení lidí od náboženství vůbec) je pro přirozený chod dějin a kulturní i státoprávní vývoj nezbytné, je tenhle případ zvlášť na zvracení. Zkurvený středověk.

uhel-apacka

Gegen (The Rocket DogzThe Moonshine Howlers)
Doteď se u toho rozčiluju aneb demokracie po Rusku… Svoboda vyjadřování, byť nevhodným způsobem, nemůže nikdy bejt trestaná vězením či v případě Pussy Riot pracemi v gulagu (v Rusku zaspali…). Nakonec by se ješte mohlo stát to, že by Putin nechal holky propustit, čímž by zároveň vzrostla jeho popularita mezi voliči, jakožto „osvoboditele“… Diktatura 21. století.

gegen-uhel-pohledu

Martin Suicide (Kids and Heroes)
Z mého pohledu je trest nepřiměřený a absurdní, ale celou kauzu nevnímám očima Rusa, nota bene pravoslavného křesťana, nebo obecně věřícího v náboženském slova smyslu, a to je sakra velký rozdíl. To, co pro nás může působit jako pouhá ne zrovna vydařená provokativní performance, stvořená za účelem co největší sebe propagace na youtube, doprovázená echt blbým „hudebním“ podkladem, to může v podmínkách Ruska a jeho tradicionalisticky zjitřeného pravoslaví působit jako vrcholné rouhání hodné exemplárního trestu. V západním zjitřeném anti-Putinovském běsnění bylo následně jaksi zapomenuto, že tohle není v zásadě politická kauza, ale záležitost vnímání toho, kam až může zajít svoboda znevažování „posvátných“ symbolů. Pussy Riot její hranici ve společnosti ruské našly a následně překročily, ať už jejich pohnutky byly jakékoliv. Navíc při všeobecně známé mentalitě „ruského medvěda“ takhle tvrdý trest je mino jiné i výsledkem onoho běsnění zvenčí, které ho dohnalo k tomu ukázat zuby a demonstrovat to, že ho nezastraší banda štěkajících cizáckých jezevčíků. Případů, kdy jsou zavíráni lidé i pro mnohem větší blbosti, je plný západní svět. Jen pro ilustraci, v Británii onehdy dostal čtyři roky natvrdo kluk, kterej zapálil union jacka a hodil popelnicí po policajtech, to je v pohodě, to je adekvátní trest? Proč nikdo neprotestuje? V ČR se posílá do vězení za uražení ješitnosti politiků, kterým byla dokreslena tykadla na billboardu, nebo za legračně upravené panáčky na semaforech, je to přiměřené? A sakra kdo protestuje? Kde zrovna pospával v tu dobu pan Schwarzenberg, když se mu tohle dělo pod nosem? Dával si právě šlofíka ve sněmovně, ve své kanceláři, nebo s nonšalancí senilního zazobance oblboval nějakou teenagerku nad sklenkou vína?

martin.jpg

Maggie (The Maggie’s Marshmallows)
Moc dobře věděly, že když udělají bordel v kostele, nevyváznou z toho bez trestu. Byly by za to potrestány v každé zemi, i když asi ne tak přísně. Není to kapela, která by byla kvůli textům proti Putinovi vyvlečena z koncertu v klubu, ale skupina holek, která se různými pobuřujícími způsoby snaží na sebe upoutat pozornost, aby ji lidé poslouchaly a ony měly možnost šířit své názory. Myslím si, že v podstatě dosáhly toho, o co usilovaly – zpívaly proti Putinovi a poměrům v Rusku, byly za to tvrdě potrestány, což dokázalo jejich pravdu, a sleduje to celý svět a hodně lidí jim fandí. Obětovaly se tomu, za co bojují.

meg.jpg

Ondra (Kung-Fu Girlz)
Rozsudek mi přijde absurdní, stejně jako mi přijde absurdní vlna hysterie, která se rozpoutala. Kdo trochu sleduje dění okolo nás, si určitě všiml, že Rusko v nějakých směrech od dob nevolnictví moc nezměnilo. Ale světe div se, alternativní mládež najednou vylezla z děr, začala se „bouřit“ a po nějaký době se rozhodla při příležitosti politicky naprosto nekontroverzní kauzy (od začátku je zřejmý, kdo je „zlej“, kdo „hodnej“ a zcela upřímě koho v našem xenofóbním národě naserte tím, když řeknete, že Rusové jsou kokoti) vyvinout nějakou tu politickou aktivitu a trochu se ukázat. Nemyslím si, že by kauza Pussy Riot pomohla upozornit na problematiku politických vězňů nejen v Rusku, ale ani kdekoliv jinde, protože za čas po Pussy Riot neštěkne ani pes. Baťuška Putin jim za chvíli dá milost, pro západ bude zase za demokrata a všechno se vrátí do starých kolejí. Btw. kdyby to někoho zajímalo, tak v JAR zastřelili policisté minulý týden 34 horníků, kteří byli ve stávce (ajaj, tady se jedná o odbory a trochu to smrdí levičáctvím, od toho ruce pryč) a Izrael od roku 1948 okupuje Palestinu (tady pozor na nařčení z antisemitismu, které umlčí většinu kritiků), ale to už jsou moc „kontroverzní“ témata, který si žádají víc než jen pár prázdných sloganů, ale i nějakou tu inteligentní argumentaci, do které se holt každému nechce.

ondraKFG.jpg

Pavel (Papagájův Hlasatel Records)
Zkusím jiný úhel pohledu. Při onom incidentu tam bylo holek pět, odsouzeny byly tři. Takže možná není Putinův totalitní policejní stát až tak profízlovaný, když nebyl schopný při důležitém procesu chytit zbývající dvě holky? Možná, že tamější punková nebo spíš umělecká scéna není tak prolezlá policejníma bonzákama jako v naší vlasti? Ty tři chycený a odsouzený se jim rozhodně (zatím) zlomit nepodařilo, což je taky docela vypovídající zpráva. Takže pokud použijeme byzantskou, orientální, carskou a vlastně jakoukliv jinou optiku, odsouzení Pussy riot není zas tak skvělý vítězství, jak se jeho Vysokoblahorodí Putin snaží dělat před světem. Takže: Vladimíre, přesto že si myslíš, že jsi nový Imperátor, nemáš na to koule!

pavel

Petr (The 5 Finger DiscountsFree PussyRiot Czech)
Je pravda, že mě samotnýho rozsudek dost překvapil. Možná jsem byl až moc naivní a předpokládal, že pod takovým tlakem médií, politiků a vůbec lidí po celym světě nebude rozsudek tak vysokej. Bohužel politická mašinérie v Rusku pokračuje bez ohledu na to, jak se k tomu staví zbytek světa. Je pravda, že něco takovýho už nám Putin předvedl v procesu s Chodorkovskym a od té doby se žádná změna v postupech nekoná. Můžeme bejt možná ještě rádi, že v našich končinách (ať už je to tady kdo ví jak na p..u) se tohle snad stát nemůže.

petrFFD.jpg

Skleník (SPS)
Já se vůbec v tý kauze neorientuju. Někde čtu, že jsou to politicky angažované zaplacené aktivistky, někde že se jedná o punkovou kapelu, která je stíhána za výtržnictví v kostele. Bohužel mám info pouze z médií, absolutně nevím, co si o tom mám myslet. Rusko je a byla zvláštní země.

sklenik

Sveťo (Slobodná Európa)
Verdikt nad Pussy Riot sa dal čakať. Niežeby to bolo normálne, súdiť ludí za názor, nech je akýkolvek. Verdikt len potvrdzuje fakt, že Rusko je skurvená diera v ktorej je klérus tak prepojený so štátnou mocou a KGB, že Vatikánsky bossovia len ticho závidia ten vplyv. POP Kyril nosí hodinky za 150 000 eur a je to jeden z najvyjebanejších farizejov, akých nosí táto zem. Som dosť vytočený, nakolko nenávidím organizácie, ktoré zneužívaju meno Ježiša Krista na manipulovanie a ohlupovanie más, čím ich vlastne odrezávajú od skutočného spojenia s Bohom, od skutočného duchovného života. Osobne som nový aj Starý zákon študoval a čí viac krát som ho prečítal, tým jasnejšie som si uvedomoval, že Ježiš neprišiel náboženstvo založiť, ale zrušiť. Stretával sa z najväčšími vyvrhelmi tej doby – s kurvami, výpalníkmi a podobnými individuami a vôbec mu nevadilo akí sú. Jediná vec, ktorá ho dokázala skutočne vytočiť bola, keď stretol náboženských vodcov tej doby. Nazýval ich farizejmi, pokrytcami, vybielenými hrobmi, ktoré sú zvonku chutnučké, ale vnútri sú plné hniloby a smradu. Dnes keby Ježiš stretol Popa Kyrilla alebo Pápeža Benedikta vyhnal by ich z bičom s tých ich prepychových chrámov! Títo Bastardi sú skutocní nepriatelia Boží! Myslím, že Ježiš by v tom chráme spieval spolu s Pussy Riot tú modlitbu, ale asi by jeho slová boli o niečo tvrdšie! Fuj, to som sa zas nasral!

sveto.jpg

Vinca (Pipes and Pints)
Popravdě jsem takový verdikt čekal. Strávili jsme dva týdny v Rusku, kde je „demokracie“. Poté, co jsme viděli a bavili se s lidmi, jaký mají život, nastolené pravidla a systém, vládne tam stále silný komunismus a diktatura. Jen se to jmenuje jinak. Mají to tam všechno děsně pod kontrolou. Holkám fandím a doufám, že se brzy dostanou ven! A celkově všem Rusům. Ač to říkám nerad, buďme rádi, kde žijeme…

sklenik

O autorovi

"Šéfová". V Kids and Heroes od roku 2009. Kontakt: klocova.m@gmail.com

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com