Kids and Heroes
Úhel pohledu: Co se vám vybaví, když se řekne Pod Parou?
Redakce 08/08/2017 Magazín, úhel pohledu

Máme pro vás další číslo anketní rubriky Úhel pohledu, tentokrát věnované festivalu Pod Parou. Letošní ročník startuje už ve čtvrtek 17. srpna, a tak jsme se ptali, jaké historky z festivalu vypráví domácí kapely z letošního line-upu i jeden zástupce těch, co do Vyškova jezdí s distrem. Na jakou kapelu se nejvíc těší a co by poradili pořadatelům? Odpovídali SPS, Punk Floid, The Rocket Dogz, Slobodná Európa, Degradace, E!E, Cecek Records, Totální Nasazení a Volant.

 

Zdeňek (SPS)

Pod parou je jedinečný fesťák v tom, že se tam setkávaj punkeři z celých Čech a Slovenska, je to jeden z mála fesťáků, který vydržel 15 let, a jsem rád, že jsme hráli na každým ročníku. Za ty roky vám ani neřeknu, s kým jsem nejvíc zapařil, ale ještě na starý Páře jsme zapařili s Exploited, vychlastali jsme jim ve stanu všechny kořalky.

Já se letos osobně nejvíc těším na The Vibrators, mám rád tyhle starý kapely, hold už jsem starší pán. Vím, že dělat takhle velký fesťák není prdel, obdivuju Martina, že se do toho každý rok pouští. Kolikrát jsem mu říkal, máš s tím starosti, udělej jen dvoudenní, ale dává do toho všechno, a za to velký dík.

Floutek (Punk Floid)

Jednoznačně největší čistě punk akce v ČR a SR, kde se potká 4 tis. lidí, s výbornou dramaturgii. Jeden ročník si vzpomínám, ze jsem po celonoční kalbě posnídal u stanu kanystr medoviny s partou kolemjdoucích punkerů. Podruhý mě zbytek kapely při odjezdu našel v příkopě, hráli jsme ráno a ještě dopoledne jsme se stihli s basákem Boubelem zhulákat jak psi. S Martinem Sedlákem jsme se jednou potkali už v 7 ráno u baru, dali nějakou tu vodku a zažili „časovou smyčku“ – asi po dvou hodinách nám došlo, ze teprve začíná poslední den festu.

Letos se pak nejvíc těšim na Booze and Glory. A radu mám určitě – zachovat ten model jediné stage a samozřejmě přes všechny problémy vytrvat a pokračovat dal.

Woody (The Rocket Dogz)

Výjimečný fesťák to pro mě byl díky poslední zkušenosti, kdy jsem tam zažil zatím největší bahenní lázeň, jakou jsem kdy viděl. Na druhou stranu mě na Pod Parou dost baví areál posazenej na relativně malý ploše a osekanej na to nejpotřebnější. Všude to máš blízko a u stage je vždycky spousta lidí, ať hraje cokoliv. Když se navíc moc zbombíš, tak neni zas tak velkej problém v minutě najít někoho známýho.

Krom toho jsem na PP viděl asi nejlepší Misfits, i když zbytek party si dodneška myslí, že to bylo hrozný. Hráli jsme na PP dvakrát a přes víkend jsem byl jen jednou, a to mi přišlo, že jsem tak nějak kalil snad s každym, kdo tam byl. Jinak největší pařenice proběhla stopro ve vytopený toitoice.

Rád bych zase viděl The Bones, protože jsem je loni v pátek na Mighty proseděl v koloně u Benešova, no a samozřejmě BZFOS, ty v posledních letech když hrajou, tak je to docela svátek. Nevim, jak to vypadá teď, a dost se na to těšim. Takže asi žádný velký rady nemám. Nerad bych něco zakřiknul, nicméně od minule vim, že by bylo příjemný, kdyby stagemanažeři dodržovali časovej harmonogram. Jinak by mi stačilo, kdyby bylo pod stagí dost urvanejch lidí.

Sveťo (Slobodná Európa)

Odpovedať ne tieto otázky bude pre mňa velmi ťažké. V podstate neviem odpovedať ani na jednu. Na Pod Parou sme strašne dlhonehrali, obávam sa, že naposledy som tam hral ešte ako závislý na drogách a preto si tento festival fakt vôbec nepamätám. Viem o ňom, že je, viem, že tam hrávajú punkové kapely, ale fakt si neviem spomenúť. Mne sa vybavujú len také záblesky, že sme išli dodávkou medzi spústou pankáčov a pripadal som si ako na africkej safari. Teraz som už chvalabohu 9 rokov abstinent, tak sa mi postupne vracia pamäť. Ale minulosť sú pre mňa len záblesky.

Herák (Degradace)

Pod Parou je jedinečný festival už jen pro svou historii! Ať už nesla akce jakýkoli název, měnili se pořadatelé festivalu, i místo konání, od Bojiště v Trutnově, přes Svojšice, Moravskou Třebovou, až po současný Vyškov. Je třeba tuhle srdcovku určitě podpořit a nezapomenout se festivalu Pod Parou účastnit i nadále!

Nej zážitek jednoznačně ostravská mlátička a pařba s přáteli z bandy Malignant Tumour v roce 2012! Nejen, že ukázali všem punkáčům, před podiem i za ním, co znamená poctivý masakr rock and roll. Pamatuju, že se mě Štěpán z N.V.Ú na pódiu ptal, jestli ty kluky znám, a já že jasně, že spolu sem tam chodíme „na jedno“. Pak mi říká: „Ty vole, tak circle pit na CZ kapelu jsem na Pod Parou ještě neviděl!“ V backstage pak strejda Hošek s Juarézovou pomstou v pet láhvi chválí jejich vystoupení, a že jestli prej mají trička a Bilos na to: „Ser na to, Hložek, sedni, ožerem se a bude dobře jak cyp!“ Pak se tam objevil Petr Růžička, kterému zas Šimek hned vpálil do ksichtu fórek ve stylu: „Kua, co to máš pičo na hlavě za přehazovačku? To nemáš doma strojek?“ Myslím, že s náma nakonec nikdo nechtěl sedět ani u jednoho stolu. Ostravský humor je totiž pichlavý jak cyp!

Z letošního lineupu je toho rozhodně víc, na co se těším! Určitě Anti-Flag, The Real McKenzies, anglický Conflict, kamarády z Total Chaos nebo The Casualties s novým zpěvákem. Na CZ/SK kapel se těším prakticky na všechny! Jsou to kamarádi a rád je uvidím, kdykoliv!

Pořadatelům bych zcela vážně poradil jednu jednoduchou konkrétní věc, co se ve světě na festivalech běžně dělá a měla by se dělat rozhodně i na festivalu Pod Parou! Měli by tam bokem zařídit malou BuskingStage, kde by byl nachystaný erární aparát a CZ/SK kapely, co by se tam nahlásily na místě, by si mohly prostě zahrát, i když bez nároku na jakýkoli honorář. Jednak by tak organizátoři dali prostor kapelám, které si pořád stěžují, že si na Pod Parou zahrát nemůžou, ale taky by pořadatelé podpořili opravdu celou underground subkulturu u nás! Podmínkou by byl třeba profil na Bandzone a více než 500 fans.

Bořek (E!E)

Kde najdeš takový punkový pecky z celýho světa na jednom podiu a za pár korun? Pod Parou! Který z ročníků byl nejlepší říct nemůžu, protože lidi a kapely mi za ty roky a vypitý piva nějak splívaj, že. Nejvíc jsem ovšem zapařil na kapačkách v nemocnici ve Svitavách, kam mě po Podpáře před lety v noci vodvezli. Letos bych si rád po letech opět poslech naživo Real McKenzies, páč jejich předposlední deska Rats in the Burlap je supr, i když ta letošní mi přijde jako B Side týhle.

A co bych poradil pořadatelům? Aby se vysrali na pomatený kecy lidí, co tam má a nemá hrát, a dělali to v rámci svých možností pořád takhle dobře. Kapely, co za to chtěj bambilion, jsou na hovno a máte možnost si je přehrávat „namrtvo“ doma na kazeťáku.

Cecek (Cecek Records)

Podparou Fest má svojí bohatou historii a každý rok tam můžete vidět prakticky kompletní světovou a domácí nejen punk špičku a pořád je to oldschool. To pro mojí maličkost znamená, že tam potkám řadu lidí, které vidím jednou za rok. Především lidi, které jsem potkával na punk koncertech hafo let dozadu. Čas letí a hodně z nich má: práci, rodiny, jiné priority. Tady se můžeme potkat a pokecat. Mám rád tu sociální laboratoř se vším špatným i dobrým. Lidi do toho jdou prostě naplno a ten restart duševní i fyzický je prostě občas potřeba.

Je fajn, že festival dělá skupina nadšenců z punk kapel WerglůvPjos a N.V.Ú., že je tam přítomný i zdravý selský rozum. To znamená, že tě nevyhodí z areálu, když si neseš vodu, nebo neinzultuje tukan z ochranky, když divoce poguješ v kotly.

Kdy jsem nejvíc zapařil? Tak já „pařím“ u mého distra celý festival. Občas někoho naseru, když si objednám čaj, nebo pito. Nejsilnější zážitek byl asi, když za mým autem, na ročníku co hráli Bad Religion, Biohazard… po neskutečné přeháňce vzniklo provizorní WC. Po několika hodinách marných domluv jsem to vzdal a začal za „pisoár“ vybírat prachy. Podnikatelský záměr se vydařil a „vydělané“ peníze jsem utratil na baru.

Line up je letos zas parádní. Z našich se těším na klasiku Slobodnou Európu a z těch zahraničních na Slapshot, The Bones, The Carburetors, The Casualties s novým zpěvákem a The Real McKenzies.

A jakou mám radu pro pořadatele? Já nikomu neradím. Změnit může člověk akorát sám sebe. Řeknu jen skromný postřeh. Myslím, že by byla obrovská škoda, kdyby festival skončil. Držím mu palce. Řadu těch organizátorů osobně znám a vím, že jsou to srdcaři s punkovou duší. Nemá cenu závodit s Mightysoundem. To je multikulturní festival pro širokou hudební základnu. Podparou je klasický punk fest a toho bych se držel. Zlepšit reklamu, jak doma, tak ji nasměrovat více do zahraničí. Ubrat drahé zahraniční kapely a vzít více CZ a SK kapel. Opravdových punkáčů více nebude. Je jich méně a méně. To je realita, kterou je potřeba brát jako fakt.

Sváťa (Totální Nasazení)

Pod pára je parádní přehlídka výborných kapel a pro mě jeden z našich nejlepších festivalů. Skvělá atmosféra, skvělý lidi, skvělý kapely – prostě ideální stav. A z osobního hlediska pak taky proto, že jsme tu ze všech ročníků, které proběhly, chyběli pouze jednou. Tak že jsme na Pod parou vystoupili už třináctkrát a třináctkrát jsem řídil, tudíž jsem si tady bohužel nikdy moc nezapařil a to ani v dobách, kdy jsem ještě nebyl za takovýho „slušňáka“, nicméně zážitků okolo mě byla vždy fůra, především v dobách starší sestavy, kdy jsme hrávali ve čtyřech. Bývalí spoluhráči by jistě na tohle téma mohli psát romány, mý vzpomínky jsou vesměs takový, že jsem je skoro každoročně naháněl po areálu, abychom vůbec mohli odjet. Takový to, jak člověk přivede jednoho k autu, jde pro dalšího, a když se s ním vrátí, už tam ten první zase není. Ale můj nejšílenější zážitek je jeden z ročníků ještě v Moravské Třebové, kdy jsme hráli poslední den a přetékaly tu všechny toitoiky – něco podobnýho jsem nikdy nikde předtím ani potom nezažil.

Letos hrajeme ve čtvrtek a jsme tu jen tenhle den, neboť víkend zase koncertujeme, tak se moc těším na Anti Flag a pak na BloodsuckingZombiesfromOuterSpace, na ty jsem hodně zvědav. Mrzí mě, že neuvidím sobotní večerní program, protože The Carburetors, Street Dogs a The Real McKenzies takhle pohromadě a za sebou, to bych si dal moc rád. Jinak program je to naprosto parádní a každý den je tam fůra kapel, co bych určitě rád zhlídnul.

Pořadatelům není co radit a co vytknout, líbí se mi, jak to dělají a klobouk dolů před pořádáním takovýhle velký akce. Přeju jim hodně štěstí, ať vyjde počasí a přijde co nejvíc lidí.

Milich (Volant)

Festival je výjimečný hlavně tím, že Pod parou je vlastně jediná čistě punk veselice ve střední Evropě. Předcházela ji veselice, která se jmenovala Antifest. Tu dělali Jyřýček se Štěpánem z NVÚ a pamatuju se, že jsme na jednom z prvních ročníků v roce 1997 v Novém Bydžově byli. Tehdy festivaly nebyly jako dnes. Prostě neexistovaly. Byl jen Trutnoff a najednou tento. A festival neměl stanovený časový rozpis kapel! Prostě Jyřýček jen hlásil, kdo bude zrovna hrát a kdo ne. Totální organizační punk! Takže my jsme si opravdu zahráli až na dalším ročníku, myslím v roce 1998, poněvadž v roce 1997 jsme jen čekali a samozřejmě jsme to přehnali s občerstvením.

Letos zapaříme hlavně v autě, poněvadž hned jezdíme domů, máme rodiny a ráno se musí vstávat. Samozřejmě se těšíme na Punk Floidy. Jedeme na podzim opět krásné společné tour. Bowbellbasista mi vždycky říká: „Řediteli, vole, jak můžeš tak dlouho hrát tak blbě na kytaru?!“ „Ale vo tom to je, vole, Bowbel,“ mu pravím.

Pořadatelům bych vzkázal, aby to nedělali jako Jyřýček tehdy v tom roce 1997! To bychom už fakt moc nedávali. A aby zajistili pro lidi taky jiný piva než jen Radek °10 či Gééé 10°. To se fakt tři dny nedá.

O autorovi

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com