Kids and Heroes
Tři Sestry – Fernet Underground
Danny 20/07/2015 CD, Recenze

Bylo by pokrytecké si lhát, že Tři Sestry nedotváří kolorit místní punkové scény. Minimálně jednou nohou v ní vždy stály a to i v dobách pravidelné rotace v tuzemských hudebních pořadech. Spousta kapel po nich zdědila akordeón, skočné rytmy a snahu o vtip, ale oproti nim mají Tři Sestry jednu ohromnou výhodu. Fanánka.

Jako každé dítě, které vyrůstalo v devadesátých letech, jsem si prošel velkou mírou fanouškovství a loajality k Třem Sestrám, mnohem větší než třeba ke Kabátům. Obě kapely ze začátku spojovala určitá míra vulgarity, hospodského chvástání, ale u Tří Sester se s léty stala rafinovanější, zatímco u Kabátů víceméně vymizela úplně. A s léty vymizel Kabát i z mého hledáčku. Tři Sestry jsem sledoval pořád, ale za poslední dobrou nahrávku považuju deset let staré Na eXX, na kterém snad není jediná zlá písnička. Letos v květnu vyšla Třem Sestrám nová deska s názvem Fernet Underground a pořád jsem se ještě nerozhodl, jestli je název v kombinaci s warholovským obalem geniální, nebo „alkeholově“ laciný. Ale jako u každé lahve, i zde je nejdůležitější obsah.

Tři Sestry už dlouho nenapsali tak silný otvírák na desku, jakým je Svatá Petra. Esenciální Sestry. Silný slogan, chytlavá melodie, neotřelé rýmy. Vlastně se teď stydím za svou první reakci. Ta totiž neměla znít: „hmmm, klasický Sestry“, ale „WOW, KLASICKÝ SESTRY!“. Jít v neděli na derby a nevynechat v pátek putyku, to musí chytnout za srdce každého. Ani na Fernet Underground nechybí vzpomínka na legendární branickou hospodu, která je dějištěm nejedné kapelní historky. Písnička Nápis Na Kovárně je plná laskavé a nakažlivé nostalgie. Prvním pořádným hitem je ale pecka Taneční. Novovlnné postupy a opět geniální Fanánkův text. Takhle se poprat s klasickým studentským tématem s odstupem víc jak třiceti let, to teda smekám. „Slečno kam chodíte na školu a znáte Clash?“. A zatímco Taneční připomínají Letadlo, následující Underground jsme nestihli především Plastic People Of The Universe. Text by se dal dokonale přetransformovat i na tuzemskou punkovou scénu: „Underground jsme nestihli, my byli prostě mladší“. Ten klasický generační střet s předrevolučními punkery si dodnes pamatuju a kapely, které začínaly na přelomu milénia, si svůj status musely tvrdě vybojovat. Textově vyniká i Dneska hrajou naši a Narozeniny, obojí plné skvělých nápadů a skrývaček. „Záhlava i Strýc“ mě pobaví pokaždé. Hudebně zase vyniká Tajnej hajnej s povedenou melodickou linkou a opět zaujme netradičně použitým argotem. Naopak zklamáním je především Kocovina, která potěší jen „Morseovým“ sólem, a také Fyzické osoby, kterým sice nechybí nápad, ale provedení tak nějak pokulhává. Druhým highlightem Fernet Underground je pak jednoznačně Havran. Ten si skvěle pohrává s poeovskou atmosférou a slovníkem, parafrázuje nedotknutelné verše a v kombinaci s nakopnutým hudebním doprovodem se stává jednou z nejlepších skladeb Tří Sester po roce 2000. Závěrečného Plechového Ježíše oceníte asi až po větším množství poslechů, ale rozhodně není na škodu, když Sestry zahrají i na vážnější notu.

Fernet Underground je solidní nahrávkou, která dává zapomenout na rozpačité Lázničky a nezajímavou Línou hudbu. Fanánek je ve formě, zbytek kapely skvěle šlape a velikým potleskem kvituju snahu o žánrové experimenty, které ale naštěstí Tři Sestry nikam neposouvají. A když už jsem v začátku recenze zmínil drobný souboj Kabát vs. Tři Sestry, ve stejné době vyšla Kabátům deska Do pekla / do nebe. A zatímco na ní se mi líbí kromě Valkýry maximálně tak Western Boogie, na Fernet Underground je toho k líbení mnohem, mnohem víc. A to ještě navíc bez muzikálového rutinérství.

Info

Label: Warner Music
Link: http://www.trisestry.cz/
Rok vydání: 2015

Tracklist

01. Svatá Petra
02. Nápis na Kovárně
03. Taneční
04. Underground jsme nestihli
05. Dneska hrajou naši
06. Fyzické osoby
07. Kocovina
08. Tajnej hajnej
09. Havran
10. Narozeniny
11. Takzvaná stará
12. Plechový Ježíš

O autorovi

V osmé třídě napsal nejlepší slohovku, na což už bohužel nikdy v životě nenavázal. Každý týden uváděl vcelku bezvýznamný pořad na Rádiu Akropolis. Zkusil to neúspěšně v pár kapelách s kytarou i baskytarou - stejně ho ale jen zajímá, co si vzít na sebe na pódium. Chodí pít na koncerty a číst do hospody. Stejně obratný za klávesnicí, jako za barem. V Kids And Heroes je od ledna 2011. Pražák v Brně, otec, introvert. Kontakt: dannyboy@kidsandheroes.com

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com