Kids and Heroes
Tomorrow´s Hell / Tummo – Split
Roman / PHR 20/06/2013 LP, Recenze

S vinylovými splity tuzemských kapel se poslední dobou trošku roztrhnul pytel. Samozřejmě je fajn vědět, že se ve scéně něco děje, ale přiznejme si pravdu, kolikráte není opravdu o co stát. Kapely bývají sotva průměrné, ale touží po vydání asfaltové placky, aniž by jejich sehranost, drive a celkový sound prošly nějakou opravdovou sebekritikou. Jsem proto nesmírně rád, že mohu představit splitko, které absolutně popírá vše výše napsané. Je totiž až pekelně dobré! Postaraly se o něj dvě jihomoravské kapely, které na svých kontech nemají přehršle nahrávek, ale jejich hudba snese i velmi přísné měřítko. Tomorrow´s Hell jsou svázáni s domovskými Otrokovicemi, ale jejich druhým místem pobytu (tedy alespoň některých členů, pokud se nepletu) je metropole Brno. Toto město zase považuje za domovské druhá zúčastněná kapela Tummo, ale jejich členy můžete určitě potkat v Boskovicích nebo Kopřivnici. Jednoduše taková hezká moravská směska.

O společném splitku se mluvilo již delší čas, ale teď konečně můžeme držet asfaltovou placku bordó fialové barvy v prackách. Velmi kvituji společný obal, takže se nejedná o často vídaný jev. Vesměs převládá model, že každá kapela zpracuje svou část obalu a dohromady to pak působí jako pěst na oko. Celý obal je ručně kreslený a ladí k němu i vnitřní kapsa na desku. Navíc album je opatřeno download kódem, takže si ho můžete pouštět i někde v terénu ve svém přehrávači. Celkové grafické zpracování je řešeno poněkud úsporně, ale přesto velmi kvalitně a na výši. Na vnitřní kapse najdeme všechno potřebné info, včetně textů v rodném i anglickém jazyce. Za obal a celkové zpracování tedy určitě palec nahoru. Ale pojďme konkrétněji k oběma zúčastněným kapelám.

Tomorrow´s Hell - Tummo 02.jpg

Tomorrow´s Hell si pamatuji z nějakých koncertů v Brně a také z jejich samostatného EP vydaného v roce 2009. Upřímně na mě tahle kapela nezanechala nějaké hlubší následky. Bral jsem jí jako jednu z mnoha, která neurazí, ale rovněž srdce nějak nerozplesá. Navíc na crust jsem poslední (delší) dobu celkem vysazený, takže jsem sice tyhle kluky registroval, ale nějak zvlášť nevyhledával. Před nějakou dobou proběhla v kapele nějaká ta personální rošáda a pak jsem obdržel právě zde recenzované split LP. A musím uznat, že to byla pořádná rána do palice a šok. Přesto, že tahle parta stále valí ten svůj crust, tak jeho úroveň se velmi rapidně zvýšila. Už se nejedná o ten kolovrátek, který drhne skoro každý, ale o opravdu poctivý a promyšlený nátěr, který snese přísnější měřítko a srovnání s kapelami pocházejícími ze zemí crustu zaslíbených. Takže hlavně Švédsko, Japonsko a USA. V Británii to zase už tak nefrčí, milí zlatí. Pokud máte rádi pořádný crustový nátěr podpořený melodickými kytarovými vyhrávkami a d-beatovým vokálem jak z partesu, tak tahle parta vám nakope pozadí silou tornáda. Hutný hardcore se silně metalickými vlivy se valí celé čtyři skladby a není žádný čas na odpočinek. Jak se říká v Brně: „To nemůže uhnout!“ Textově pak propíráme klasická punkově crustová témata, ale naštěstí se nejedná o sloganovitá hesla, která presentuje kdejaká ošuntělá kapela. Tomorrow´s Hell jednoduše snesou přísné měřítko a nepropadnou, tohle není rozhodně málo a těším se na nějakou další nahrávku. Mimochodem jim nedávno vyšlo další splitko, tentokráte sedmipalcové, s kapelou March of the Hordes.

Tummo je podle mě jedna z nejzajímavějších kapel, co aktuálně trápí tuzemská podzemně punková pódia. Opět se nejedná o nějakou pozitivní muzičku, ale o pořádnou porci temného a zlého hardcore, ve kterém můžete zaslechnout vlivy sludge či stoner hardcore. Oproti skladbám na bezejmenné debutové desce přichází tentokráte zrychlení (ale všeho s mírou), které bylo patrné už u skladby Hlídač na kompilaci Brno stále v plamenech. Nahrávky Tummo jsou bezesporu výborné, ale ještě větší síla tkví v jejich živé presentaci. Temné melodie, které se vám vrývají až někam pod lebeční kost a svou neurotizující silou vás trhají na kusy. Pokud jsem o souputnících z toho splitka prohlásil, že snesou přísnější světové měřítko, tak o téhle kapele mohu s klidem prohlásit, že by se neztratila ani v té největší konkurenci. Chtělo by to jen pořádnou porci potřebného štěstí, protože kvalita už je na místě. Tři songy, které zde kapela presentuje patří k tomu nejlepšímu, co se v rámci podzemní muziky za poslední roky vešlo do vinylových drážek. Bod v hodnocení si nechávám v záloze, protože počítám, že ho budu moci vytáhnou jako trumf u další nahrávky této úderky.

Info

Rok vydání: 2013

Label: Kooperace labelů

Délka: 29:24

Tracklist

TOMORROW’S HELL
01. Burial Ground
02. Revenge
03. …
04. Sorrow
TUMMO
01. Roots Of Evil
02. Cage With No Bars
03. Nothing To Nothing

O autorovi

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com