Kids and Heroes
The Wilderness – Tretí album
Vojto Umre 27/12/2013 CD, Recenze

Keď som sa odhodlal, že napíšem recenziu na nové album The Wilderness, vedel som, že to nebude ľahká robota. Už pri predchádzajúcom počine som mal pocit, že ide o niečo viac než o nejakú obyčajnú punkovú kapelu, či už ide o textovú alebo hudobnú stránku. Kapela sama o sebe má v sebe všetko čo punk resp. rock’n’roll predstavuje a to najmä pri živých vystúpeniach. (Keď som ich mal možnosť prvý krát vidieť, basák behal nahý pred klubom po ulici, zatiaľ čo kapela hrala Protestsong…)

Oproti predchádzajúcemu albumu, nový album chalani z Trnavy poňali ako jedno konceptuálne dielo a ako sami píšu: „Opisuje kritickú životnú fázu človeka ktorý bojuje s absolútnom a objektívnou skutočnosťou aby nakoniec tieto dva nespochybniteľné elementy prijal.“

Nečakajte melodické refrény, lovesongy, ani krásne zaspievané pesničky. Čakajte punk vo svojej podstate, čo vidieť najmä v gitarových vyhrávkach, často mi pripomínajúce Sex Pistols. Denis svojim spevom dosahuje určitú autenticitu a tiež vďaka jemnej disharmónii, ako napr. v piesni Stoj pri mne, si Wilderness vytvárajú osobitý štýl (za zmienku stojí v tomto songu skvelé sólo).

Už úvodný song Mačky predznamenáva o čo pôjde a pre mňa osobne je vrcholom desky. Výhodou je, že piesne nesplývajú, či už ide o jednoduchý, rýchly a úderný song Lacný punk alebo akési intro v strede albumu s menom Intermezzo v najkrajšom kúte svet, ktorý sa ale nemôže vyhnúť koncepcii albumu. Pri poslednom Epilógu s výborným začiatočným riffom štýlu AC/DC som mal pocit ako sedím s cigaretou a vôkol sa nadnáša dym. Trošku škoda druhej časti pesničky. Najslabší kus je jednoznačne song ­Víno, ženy a spev, ktorú po prvom vypočutí už prepínam.

Niektorí majú možno problém s trnávčinou a nerozumejú textom. Kapela preto všetky texty vložila na svoj bandzone v kolónke albumy (stačí rozkliknúť).  The Wilderness je kapela, ktorá sa nesnaží recyklovať starý punk, no napriek tomu vydá plnohodnotný album, ktorý ma baví počúvať, pri ktorom stále rozmýšľam nad výpovednou hodnotou textov a pri ktorom cítim niečo viac ako pri ostatných tuzemských kapelách.

O autorovi

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com