Kids and Heroes
The Vaccines – Combat Sports
Danny 30/05/2018 CD, Recenze

Britští The Vaccines jsou jednou z nejlepších kytarovek, jaké v životě můžete potkat. Písničky jako Post Break-Up Sex nebo I Always Knew jsou i po letech absolutně odzbrojující a právem zařazené mezi naprosté klasiky. Mix nostalgie, ublíženosti, outsiderství a rezignace v jejich podání jednoznačně funguje, nepůsobí strojeně a míra ztotožnitelnosti dosahuje maximálních hodnot. Po albech What Did You Expect From The Vaccines a Come Of Age přišli v roce 2015 The Vaccines s albem English Graffiti. Dobrá práce, ale pro mě osobně někam zmizelo to kouzlo, kterým kapela vždycky útočila na city. A teď, o tři roky později, je to kouzlo zpět. The Vaccines vydali album Combat Sports.

Put It On a T-Shirt je start, ve který jsem doufal. A hned chápu, co myslel frontman The Vaccines Justin Young, když tvrdil, že aktuální album bude jen „o sexu, lásce a ztrátě lásky“. I Can’t Quit je vyfuzzované taneční indie, dost zábavné a ironické, stejně jako přímočaré. Kapela si pitvá své hořkosladké srdceboly a působí nejbritštěji ve své historii. Your Love Is My Favourite Band se uživí jako soundtrack ke každé vztahovce s Owenem Wilsonem, ale následující Surfing In The Sky je naprostý top.

Zatímco basa a bicí jedou celý song bez příkras, kytary spíš zní jak z King Gizzard And The Lizzard Wizzard. Finální sólo vykouzlí blažený úsměv na tváři a je to takový příjemný návrat do zatuchlé garáže. A The Vaccines pokračují v krasojízdě písničkou Maybe (Luck Of Withdraw), nezúčastněným lovesongem, co zní svěže jak od mladších kolegů z Drowners nebo Public Access TV. Komornější kousek Young American zvládají The Vaccines se stejnou grácií, jako svižný Nightclub. Out On The Street načichlo obdobím, kdy punk adaptoval power pop a novou vlnu, Take It Easy zase smrdí jako cokoliv, co na piano nahrál Frankie Flame. Skutečným a trochu ukrytým skvostem je pak závěrečná skladba Rolling Stones, kde nosnou melodii obstarávají hammondky a na třech minutách stopáže si užijete spoustu hudební gradace a především jeden z těch absolutně pravdivějších textů. V koncertním setlistu si umím představit kteroukoliv z jedenácti písniček z Combat Sports, takže tu máme záruku, že vystoupení The Vaccines na letošním ročníku Rock For People bude našviháno hity.

The Vaccines jsou hudebním ekvivalentem toho, když se všichni přestanou smát a vy jste tím posledním, kdo se směje. Nebo když se všichni smějí a vy trpce pochopíte, že se smějí vám. Pasivní pozorovatelé vlastního zklamání. Ale také nečekaní mluvčí jedné generace, kterou skutečně nic jiného než sex, láska a ztráta lásky stejně nezajímá.

Info
Label: Columbia Records
Rok vydání: 2018
Tracklist

01. Put It On A T-Shirt
02. I Can’t Quit
03. Your Love Is My Favourite Band
04. Surfing In The Sky
05. Maybe (Luck Of The Draw)
06. Young American
07. Nightclub
08. Out On The Street
09. Take It Easy
10. Someone To Lose
11. Rolling Stones

O autorovi

V osmé třídě napsal nejlepší slohovku, na což už bohužel nikdy v životě nenavázal. Každý týden uváděl vcelku bezvýznamný pořad na Rádiu Akropolis. Zkusil to neúspěšně v pár kapelách s kytarou i baskytarou - stejně ho ale jen zajímá, co si vzít na sebe na pódium. Chodí pít na koncerty a číst do hospody. Stejně obratný za klávesnicí, jako za barem. V Kids And Heroes je od ledna 2011. Pražák v Brně, otec, introvert. Kontakt: dannyboy@kidsandheroes.com

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com