Kids and Heroes
The Toasters: Kdybys mi v roce 1981 řekl, že dnes budu pořád hrát v té samé kapele, smál bych se
Sharm 16/11/2017 Rozhovory

Stovky odjetých koncertů po celém světě a chytlavé rytmy old school ska, které dokážou rozhýbat páteř i lidem, co tenhle žánr nemají zrovna dvakrát v lásce. Legendární The Toasters se vrací do ČR, kdy 24. listopadu zahrají na podzimní verzi Mighty Sounds v Praze a o den později v Brně. A tak jsme si prohodili pár slov s jejich frontmanem-workoholikem Robertem „Bucketem“ Hingleym.

ENGLISH VERSION

You have been playing since 1981. What is it like to play in a band for so long time?

Well we are now in our 36th year with no sign of slowing down. If you had told me in 1981 that I would still be playing in the same band in 2017 I would have laughed but look what happened. Last year we played 227 shows all over the world and it looks as if this year and next year will be the same! In the meantime it is a great honour to be considered as a „heritage“ band not the least to be considered by CBGB’s to be one of their core top 20 acts.

Is there any country or place where you have never played before?

I would like to play more in Asia. We have been to every continent except Africa so far.

What the beginnings of The Toasters back in the 80’s looked like?

I moved to NYC in 1980 from London and decided to put a ska band together in 1981 since nobody there really knew too much about it. The band was assembled at the beginning from co-workers at Forbidden Planet Science Fiction shop and various room mates and a local bar-tender. We rehearsed at 171 A studios on the Lower East Side with bands like Cromags, Bad Brains, Beastie Boys and Murphy’s Law.

And how did your band name originate?

Named after the original Jamaican DJ’s and MC’s like Prince Buster, King Stitt, Brigadier Jerry, etc. whose style of rapping was called „toasting“. Not after the breakfast bread machine.

The band’s lineup has gone through many changes throughout its history. Do you remember every band member who played in The Toasters?

Pretty much. There have been several core formations for the band over different eras: Skaboom/Dub 56/Enemy of the System. At the moment I am working with about 150 guys worldwide as I would rather hire my friends in different countries than pay extortionate ticket prices to the airlines to fly in bands whilst they lose or smash our instruments. I am in touch with most of the ex-members, some of whom sit in from time to time, but you can always expect to see an all-star band of top players. There is a (partial) list of players on wikipedia. It’s a lot!

In addition to the classic merchendise, your fans can also enjoy your own beer. How does your „The Toasters Drink“ taste?

We now have four seperate beers that have been brewed with more collaborations on the way as we are big into working with craft brewers in the USA. The first one was the SHEBEEN black IPA brewed by SKA BREWING COMPANY (Durango, Colorado) which was somewhere in the taste range of IPA and brown ale. AWESOME. We have also since had DUB 56 session pale ale from PIZZABOY  brewing (Harrisburg, Pennsylvania), TALK IS CHEAP IPA from PIG MINDS (ILLINOIS) and RECRIMINATIONS IPA from revolution brewing in Chicago. As you can see we like our beer!

I see. And which music do you like?

Mostly bands from the sixties as I think that’s when most of the purest pop music was written. I am a big fan of Motown, Stax/Volt, Sun , Trojan and of course 2-Tone (from the seventies). So I guess you could say most of my tastes are retro.

Are there any current bands that you like?

For modern bands I like Flogging Molly.

You play in autumn version of the Mighty Sounds festival in Prague soon. How do you like this festival?

Mighty Sounds is always a blast and it has given us great pleasure to play regularly ever since the first edition back in the day. It also makes us proud to be the most invited foreign band to play at the festival over the years. Last year we played in the smaller tent which was absolutely rammed and one of the best shows we played all summer.

From which concert did you take the biggest hangover?

Can’t remember. Been too many. :-)

The Toasters vznikli na začátku osmdesátých let. Jaké to je hrát v kapele tak dlouhou dobu?

Zrovna jsme na 36. roce bez žádného náznaku zpomalení. Kdybys mi v roce 1981 řekl, že budu v roce 2017 pořád hrát v té samé kapele, tak bych se tomu smál, a koukni, jak to dopadlo! Loni jsme odehráli 227 koncertů všude na světě a vypadá to, že i tenhle a příští rok na tom budeme stejně! Je to obrovská čest, že nás označují za kultovní kapelu a v neposlední řadě, že nás CBGB považují za jednu z jejich top 20 kmenových kapel.

Je nějaké místo nebo země, kde jste za ty roky pořád ještě nehráli a chtěli byste?

Rád bych hrál častěji v Asii. Zatím jsme projeli všechny kontinenty kromě Afriky.

Jak už zaznělo, dali jste se dohromady v roce 1981. Jak to tenkrát probíhalo?

Přijel jsem z Londýna do New Yorku, abych založil kapelu, co by hrála ska. Tenkrát to ještě nikdo moc neznal. Ze začátku se v kapele sešli moji kolegové z obchodu se sci-fi literaturou, různí spolubydlící a místní barman. Zkoušeli jsme ve studiu 171 A na Lower East Side s kapelami jako Cromags, Bad Brains, Beastie Boys a Murphy’s Law.

A jak jste přišli na název The Toasters?

Kapelu jsme pojmenovali po legendárních jamajských DJ’s a MC’s jako Prince Buster, King Stitt, Brigadier Jerry a tak dále. Jejich stylu rapování se říkalo „toasting“. Nejmenujeme se po toustovači.

Vaší kapelou za celou její historii prošla řada členů. Pamatuješ si každého, kdo u vás hrál?

Bylo jich docela dost. Momentálně pracuju se 150 muzikanty po celém světě, protože radši najmu kámoše z různých zemí, než platit vyděračské peníze za letenky pro celou kapelu a nechávat si ničit nebo ztrácet nástroje. Jsem v kontaktu se všemi bývalými členy, z nichž někteří s námi čas od času hrají, ale vždycky můžete čekat, že nás uvidíte jako all-star band ze špičkových hráčů. Na Wikipedii je (částečný) seznam všech lidí, kteří u nás hráli. Je jich dost!

Kromě klasického merche se můžete pochlubit i vlastním pivem. Jak ten váš „The Toasters Drink“ chutná?

Máme čtyři druhy piva, která vznikala ve spolupráci se spoustou lidí, protože jsme na malé americké pivovary moc velký odběratel. První bylo černé pivo ze Ska Brewing v Coloradu a je to něco mezi IPA a brown ale. SKVĚLÉ! Od vydání DUB 56 máme také pale ale, které uvařili v Pizzaboy v Harrisburgu v Pensylvánii, pak Talk Is Cheap z pivovaru Pig Minds z Illinois a Recriminations IPA z pivovaru Revolution v Chicagu. Jak vidíš, máme rádi naše pivo!

To vidím. A co máš rád za muziku?

Hlavně kapely ze 60. let, protože si myslím, že to byla doba, kdy se psal ten nejryzejší pop. Jsem velký fanda Motown, Stax/Volt, Trojan a jasně, 2-Tone ze sedmdesátých let. Takže si možná řeknete, že většina z toho je retro.

A poslechneš si i něco současného?

Z novějších kapel mám rád třeba Flogging Molly.

V listopadu hrajete na podzimní verzi vám dobře známých Mighty Sounds. Jaký máte k tomuhle festivalu vztah?

Mighty Sounds je vždycky paráda, a tak jsme moc rádi, že tam už od prvních ročníků pravidelně hrajeme. A můžeme být hrdí na to, že jsme za ta léta nejčastěji zvanou zahraniční kapelou. Naposled jsme hráli v menším stanu, který byl totálně zaplněný, a byl to jeden z nejlepších koncertů, co jsme za léto odehráli.

Vzpomeneš si na akci, ze které sis odvezl nejhorší kocovinu?

Nevzpomenu si. Bylo jich příliš moc. (smích)

O autorovi

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com