Kids and Heroes
The Past – Beat From The Street
Roman / PHR 18/02/2014 Recenze

Německý label HöhNIE Records je vždy plný překvapení a dobrých punkových věcí. Slabost jeho šéfka pro starý německý, finský, švédský potažmo skandinávský punk a další, řekněme raritní věci, které tady moc nesviští, je posluchačům a sběratelům nahrávek tohoto vydavatelství dostatečně známá. Navíc pro jeho fanoušky, mezi které se rovněž počítám, plní tento label celkem podstatnou objevitelskou funkci. Stejně jako u nás se zase tolik lidí nevydává do historie tuzemského punku, tak pro většinu zdejších punx jsou raritní desky vydávané na HöhNIE Records takovou nemalou španělskou vesnicí. Když jsem obdržel album mi neznámé kapely The Past Beat From The Street, taky jsem netušil, odkud pivo teče.

Čekal jsme zase nějakou raritní nahrávku dnes již zapomenuté úderky, ale všechno bylo nakonec trochu jinak. Jehla se dotkla gramofonu a z beden se vydral moderní zvuk melodického punku, který na to jde pěkně od podlahy a nemá absolutně žádné tendence k prvoplánové podlézavosti, rádiové hitovosti či slaďákům jako lesní med. No jasně, tohle není česká kapela, že? Každopádně jsme na obalu objevil informaci, že nahrávka byla pořízena o prázdninách roku 2012 Pontusem Ekwallem ve StudioCave. K tomu mail na kapelu, kde podle koncovky bylo jasné, že vítr vane ze severu. Přesněji řečeno z království, které je třetí největší zemí často proklínané a nenáviděné Evropské unie.

Pravda je ta, že The Past se dali dohromady na přelomu let 1980/1981 v sestavě s bubeníkem Rogerem Anderssonem, basákem Pelle Hedblomem a na kytaru to drtil Linus Linder. Každý z nich se ujal i mikrofonu, aby nebylo slyšet, kdo zpívá falešněji. Vnikly tak sborové halekačky, které se pro tuto sebranku staly typické. Nakonec se zjistilo, že Linus je na tom s vokálem asi nejlíp a dostal v této věci hlavní prostor. Jako většina začínajících kapel si i tito reprezentanti tří korunek začali sehrávat na známých punkových vypalovačkách jiných, a v té době již notně známých, kapel jako třeba S.L.F., Sham 69, Sex Pistols atd. Velmi rychle však začal vznikat i vlastní materiál. První oficiální ochutnávku předhodili fanouškům v roce 1983 na splitku s Zynthslakt, což byli bratři ve zbrani, kteří rovněž pocházeli z města Köping. Měli slíbenu další nahrávku na Birdnest Records, a tak na ni sháněli nějaké kačky. Nakonec byl však zvuk nahrávky tak špatný, že to nikdo nechtěl vydat. Ve finále tahle nahrávka vyšla tam, kde měla, ale až v roce 1987 jako bonus na MLP In the future with the past. Zajímavé je, že písničky a kompilace téhle bandy vycházely až do roku 1997, alespoň co se oficiálně ví…

S velkým třeskem jsou tihle podceňovaní borci zpět a staré vály dostaly nový kabátek! Patnáct pecek vhodných k pořádnému pogu nám přinášejí na nahrávce, která má tendence rozsekat i Terminátora. Už úvodní Kalashnikov blues vám dá na vědomí, o co tady půjde. Jakoby jste někde vzadu slyšeli odlesk raných Toy Dolls a podobných spolků. Veselé, přesto velmi energické a šlapavé songy tahle parta chrlí z rukávu jako kouzelník Pokustón králíky z klobouku. Jednoduše se nebude vůbec nudit a živě si dokážete představit, jak se na tuhle partičku skvěle poguje. Vybírat nějaké hitovky asi nejde. Na to tahle deska působí až překvapivě semknutě a celistvě. Takže si dobře utáhněte tkaničky a pusťte si The Past a jejich beaty ulice, nebudete litovat!

Tracklist

01. Kalashnikov Blues 1:17

02. Born to Be Bad 1:27

03. You lie 2:03

04. Never give up 1:50

05. Beat from the street 1:53

06. Overdose 1:28

07. TV Overdose 1:16

08. Never again 2:21

09. I don´t care 1:34

10. Soldier Boy (another version) 2:23

11. Teenage Depression 1:15

12. Living dead 1:16

13. Plastic baby 1:51

14. Young alcoholic 2:03

15. Destroy 1:15

O autorovi

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com