Kids and Heroes
The Dandy Warhols – Distortland
Danny 15/02/2017 CD, Recenze

Velký devadesátkový revival dnes nahrává kapelám, které z tohohle období vzešly. V USA tehdy jako odpověď na masovější britpop vznikli The Dandy Warhols, čtyřka z Portlandu, která obstojí na velkých pódiích i v zavšivené garáži. Trošku jiní dandyové než ti, které o dost dekád dříve formoval parfém, samet a hašiš. 23 let na scéně, line-up prakticky bez změn, hity, co nikdy ani moc hity nebyly. Před necelým rokem jim vyšla devátá řadová deska Distortland.

Rozjezd Distortland je pomalý a snivý, až si říkáte, jestli to spíš není dojezd. Ale po dvou vyklidněných skladbách přijde electro’n‘rollový Pope Reverend Jim a především už podle názvu chytlavý Catcher In The Rye. Dva songy, výrazné tempem i motivem, slibující, že tahle deska není úplně k zahození. Po čtvrt hodině se tady nahrávka láme, přichází STYGGO (Some Things You Got To Get Over), zapamatovatelně basový track, taneční pecka pro chvíle, kdy se už parket relativně vyprázdní a všechno pod strobáčem vlastně jen tak plave v mlze. Celá deska Distortland má i přes spoustu různorodých vlivů silnou americana atmosféru, kytarový sound i technika hry tomu hodně napomáhá. The Dandy Warhols zrají hudebně i vokálně, Courtneyho pobavení a drzost v hlase nahradily po dvaceti letech spíš prožitky a jejich hloubka. I tak ale dokáží přijít s peckou, která se bez debat může zařadit po bok songů jako Get Off nebo Not If You Were The Last Junkie On Earth. Tou peckou je písnička You Are Killing Me, první dobrá, žádné komplikace, byť se srovnání s Killers nedá úplně vyhnout. The Dandy Warhols se pak vrátí tam, kde začali. Zvolní v Doves a poslední The Grow Up Song je syrovou ukolébavkou v krizi středního věku.

The Dandy Warhols netěží ze své historické pozice a dokáží udělat desku, která nerecykluje ty předchozí. Distortland prostě není záležitost na první poslech, ale to se vlastně ani neočekává, byť ukrývá zajímavé songy. Kapela stárne, fanoušci stárnou s ní. Pokud chcete prožít návrat do doby, kdy mohla být v obecném měřítku úspěšná i kapela, která se nepodbízela vkusu publika, ukažte se 22. února v Lucerna Music Baru, kde The Dandy Warhols zahrají a kde jim předskočí vynikající Telegram.

Info

Rok vydání: 2016
Label: Dine Alone Records
Link: dandywarhols.com

Tracklist

01. Search Party
02. Semper Fidelis
03. Pope Reverend Jim
04. Catcher In The Rye
05. Give
06. STYGGO
07. You Are Killing Me
08. All The Girls In London
09. Doves
10. The Grow Up Song

O autorovi

V osmé třídě napsal nejlepší slohovku, na což už bohužel nikdy v životě nenavázal. Každý týden uváděl vcelku bezvýznamný pořad na Rádiu Akropolis. Zkusil to neúspěšně v pár kapelách s kytarou i baskytarou - stejně ho ale jen zajímá, co si vzít na sebe na pódium. Chodí pít na koncerty a číst do hospody. Stejně obratný za klávesnicí, jako za barem. V Kids And Heroes je od ledna 2011. Pražák v Brně, otec, introvert. Kontakt: dannyboy@kidsandheroes.com

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com