Kids and Heroes
The Baboon Show – People’s Republic Of The Baboon Show Formerly Known As Sweden
Martin Suicide 14/07/2013 LP, Recenze

Sakra, jak začít recenzi na nejnovější album kapely, jejíž předchozí album považuji za jednu z nejlepších desek minimálně poslední dekády a která mě stejně jako smrští chytlavých písní dostává i jasně definovanou textovou stránkou věci?

Jak už jsem řekl, předchozí Punk Rock Harbour je v mých očích rocknrolový klenot posledních sezón. Ve spojení s tím byla pro mě nová deska The Baboon Show v podstatně těžší pozici a po pár týdnech poslechů vlastně stále nevím, zda svého předchůdce překonává či nikoliv. Na každý pád je ještě pestřejší, což ukazuje již úvodní Queen Of The Dagger, která zní jako pomalý song od Plasmatics, což je dílem způsobeno jak pojetím zpěvu, tak i totálně rockovým hudebním podkladem. Následuje klipová středně tempová I Feel Like Winning.

Třetí na řadě je první rychlá a zároveň krátká It Wasn’t Me. Blues rockový v podstatě ploužák Fire Over Stockholm City je následován dalším hitem What A Feeling, což je parádní melancholický song, postavený na chytlavém popěvku a gradaci vybudované na doprovodných zpěvech. Politická vypalovačka Eiffel Tower je jeden z mých osobních hitů a dá se říci, že tato poloha kapely mi je asi nejbližší. Číslo sedm má singlový hitík Dancehall Killers, evokující moderní kapely, ale někde na pozadí radio friendly popěvku straší chmurný vzkaz „how can we dance when the dancehall is filled with killers“. Osmá Hallelujah opět zásadně zpomalí, ale opět staví na síle refrénové melodie a textu který více než výstižně popisuje, v co zdegenerovala ona takzvaná „demokracie“. Blíží se závěr a deska graduje dvojicí rychlých písní Lose Your Head a především pak závěrečným hitem This One’s For All Of You. V obou prostupuje rychlé tempo s načuřeným zpěvem a fůrou sborových vokálů a dokáži si představit, že řvu „this one‘s for all all you“ zatímco metám odpadky na róby zazobanců před plesem v opěře nebo jako soundtrack k věšení Kalouska na kandelábrovou šibenici.

Dík The Baboon Show si člověk říká, že rock není ještě úplně odpískaná záležitost. Alespoň v případě několika výjimek a jsem za to rád.

Info

Rok vydání: 2013

Label: Kidnap Music

Tracklist

01. Queen Of The Dagger
02. I Feel LIke Winning
03. It Wasn’t Me
04. Fire Over Stockholm City
05. What A Feeling
06. Eiffel Tower
07. Dancehall Killers
08. Hallelujah
09. Lose Your Head
10. This One’s Far All Of You

O autorovi

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com