Kids and Heroes
The Baboon Show – Early Years 2005 – 2009
Martin Suicide 16/12/2014 LP, Recenze

The Baboon Show se do povědomí širšího punkového publika vyšvihli fenomenální deskou Punk Rock Harbour. Leč v té době už měli pár let aktivního hraní za sebou, stejně tak jako několik nahrávek vydaných pouze na CD. Právě tuto éru mapuje LP s lakonickým názvem Early Years 2005-2009, které poprvé do vinylových drážek přenáší rané dny kapely a kde najdete i nejednu skladbu, dodnes tvořící důležitou roli v jejích živých vystoupeních. A po pravdě, pro mě jsou jejich vystoupení asi tím nejvýraznějším, na co je dnes možné vyrazit, a o tom The Baboon Show opětovně přesvědčili před pár týdny v pražském Rock Café.

Sedmnáct songů je zvukově na o poznání jednodušším a syrovějším levelu než aktuální a v podstatě velice sofistikovaně produkovaná tvorba. Počáteční roky The Baboon Show – to je punk rock, svižný, melodický, zpěvný, ale přitom neustále super energický. Přesně to ostatně demonstruje již úvodní Boredom, Boredom Go Away, pocházející z první nahrávky kapely, a po ní následující Faster, Faster, Harder, Harder. Zvukově i typem kytarových rifů jsou The Baboon Show zkrátka a dobře nezaměnitelní, zároveň charakteristicky švédští a občas tu můžete mít pocit, jako byste poslouchali počátky The Hives se ženským zpěvem. Deska ale především staví na servírování jednoho hitu za druhým a to je ještě usnadněno tím, že bylo možno vybírat z několika, přesněji třech, nahrávek, takže se člověk v podstatě nedočká jediného slabého momentu. Skvělá je Under Your Trousers či dosud jinde nepublikovaná a rifem z Mongoloid inspirovaná Nah Business, super hymnická Heidi Heidi Ho Ho nebo My Arrow Of Wood, v podstatě bych mohl jmenovat píseň za písní v pokusu o to, abych vypsal nejsilnější momenty alba. Devítku písní na první straně završuje I’m A Rebel, klasický kousek z dílny německého heavy metalu Accept, kterým si člověk mimoděk uvědomí, že před pětatřiceti lety byl i heavy metal poslouchatelnou hudbou, navíc tahle verze je výborná.

Druhá strana pokračuje ve snůšce odrhovačkových popěvků v tom nejlepším slova smyslu. Totální hit je rockovým groovem okořeněná Ref And The Red Card stejně jako následující It’s a Sin nebo zde poprvé publikovaná (Good At) Language. Najdete tu i další převzatinu, tentokrát z dílny britských The Smiths s názvem There Is A Light That Never Goes Out. A pak už je tu závěr. A je to, sedmnáct písniček poskládaných ze tří CD doplněných o dva exkluzivní kousky s potenciálem točit se vám na gramofonu pěkných pár týdnů. Nic víc, nic míň.

Info

Label: kidnapmusic.de
Rok vydání: 2014

Tracklist
 1. Boredom Boredom Go Away!
 2. Faster Faster Harder Harder
 3. Under Your Trousers
 4. Mah Business
 5. Heidi Heidi Ho Ho
 6. The Baboon Show
 7. My Arrow Of Wood
 8. Don’t Need Your Laugh Again
 9. I’m A Rebel
 10. The Riddle
 11. Ref And The Red Card
 12. It’s A Sin
 13. (Good At) Language
 14. There Is A Light That Never Goes Out
 15. Betsy
 16. Pig Of The Year 2006
 17. Like A Unit

O autorovi

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

1 Comment

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com