Kids and Heroes
Technaři jsou nechtěný děti pankáčů, říká DJ Sherpa
Danny 10/10/2016 Rozhovory

Podvratné žánry jako punk a techno mají spoustu společného. Přesto k prolínání obou žánrů nedochází příliš často, jenže existují lidé, co mezi oběma neustále oscilují. Jedním z nich je i DJ Sherpa, kluk, který vyrostl na punkrocku, ale podstatnou část jeho života tvoří Prosex Sound System, který před víc jak deseti lety založil. Bylo to techno, které nakonec určilo, jakým směrem se v životě vydá, i tak se ale k punku pořád vrací.

 

Kdo tě přivedl k punku a jak jsi se od punku dostal k elektronické hudbě?

Punk mi prvně pustil můj brácha, když začal jezdit na skejtu, no a mě to hned vzalo taky. Pamatuju si docela živě, jak jsem zkoušel udělat ollie v jízdě a do sluchátek mi hráli NOFX, Pistole, Rocky od Dog Eat Dog… Pak přišli český kapely jako Totáči, SPS a N.V.Ú. Jo a album Online od Jaksi Taksi, které naprosto zasáhlo mé třináctileté já. No a samozřejmě jsem chtěl, aby to každej věděl, takže číro, řetězy, glády, savem na triku napsáno PUNK NOTS DEATH, fakt takhle blbě anglicky, a další výstřednosti, o kterých jsem byl přesvědčen, že dělaj punkáče punkáčem. Ježiš, já musel bejt hovado (smích). O pár let později, začal můj brácha jezdit na rychtu. Zprvu jsem to nechápal a jako ortodoxní punkáč to pochopitelně nesnášel, ale pak mě to nějak chytlo. Asi to bylo i tím, že se mi nepodařilo založit kapelu a techno byla cesta, jak se pomocí desek a gramců samostatně hudebně vyjádřit. No a tak jsme založili Prosex. To ale nezmená, že jsem s punkem seknul. Once punk, forever punk, víš jak.

V punkrocku máme Ramones, Pistole, Clash, Black Flag. Kdo formoval techno?

Freetekno má, stejně jako punk, svoje kořeny ve Velký Británii. Někdy v polovině 90. let s tím začal sound system Spiral Tribe. K nám se dostalo v létě roku 1994, kdy Spiral Tribe přijeli sem, což je čirou náhodou stejný rok, co Ramones přijeli do Prahy. V tý době jsem ještě, jak se říká, tahal kačera, takže ti o počátcích neřeknu víc, než si dokážeš přečíst na Wikipedii (smích). Já jsem asi z tý „druhý“ generace technařů, kterou formovali francouzský systémy jako Narkotek, Heretik, Weasel Busters. Samozřejmě „původní“ technaři mohou namítat, že tohle už není, co to bejvalo. Asi není, no a co. Co já vim, tak v punku je to némlich to samý (smích).

Techno i punk stojí na podobných základech. Bojují soundsystémy proti systému, nebo i v technu můžeme mluvit o „zaprodání se?“

Podle mě to vážně vychází ze stejnejch myšlenek, jako oproštění se od konvenční společnosti, individualismu a v neposlední řadě odpor k autoritám (a náckům). Můj osobní názor je, že technaři jsou nechtěný děti punkáčů (smích). No a co se zaprodání týče, jasně, v technu stejně jako v punku najdeš lidi, kteří se hudbou živí. Nakonec, já jim to přeju. Dokázali vytvořit něco, co zasáhlo hodně lidí, a tak si ty prachy zaslouží. Podle mě problém nastává tehdy, když se penězi nechají strhnout a začnou jet mainstream. Proto si vážím těch, kteří i přes slávu a věhlas zůstali sví.

Dochází podle tebe k dostatečnému prolínání žánrů? Pamatuju si snahu o punk/dnb festival, ale skončil hned s prvním ročníkem…

I když bych si to přál, tak nedochází. A je to škoda! Freeparty je nejlepší koncept mejdanu. Parta lidí se sebere, odjedou někam mimo civilizaci, postaví bedny a celej víkend nonstop společně paří, bez plotů, vstupnýho, sekuriťáků. V neděli se to sbalí, uklidí po sobě a krom pošlapaný trávy po nich nic nezůstane. Punkáči mají zase ten úžasnej „united feel“, když se držej za ramena a před pódiem zpívají společně s kapelou. Z toho mám vždycky husí kůži. No a teď si představ smíchat tyhle věci dohromady. I had a dream (smích). Problém je asi ve veřejným mínění. Punkáči technaře viděj jako feťáky a pro technaře jsou punkáči špinavý socky. Fakt je ale ten, že zrovna tyhle dvě věci si ani jedni nemůžou vyčítat (smích).

Ty jsi součástí Prosex Systemu, který jsi před víc jak deseti lety založil. Kdo v současnosti Prosex tvoří a jaké akce hrajete?

Tvrdý jádro a hrající členové jsme zůstali jen já a brácha, ale sound system nestojí pouze na DJs. Jelikož si celou párty soundy zajíšťujou samy včetně baru a stage, potřebuješ další ruce. U nás jsou to naše milované ženy a Mára s Romanem, který touhle cestou zdravím. V létě se snažíme venku dělat freečka a v zimě hrajeme ve stejnejch klubech jako punkový kapely např. v Crossu, ve Stormu nebo v Brně na Favále. Jak stárneme, upřednostňujeme komornější akce s pár kámošema. Udělat mejdan pro 1000 lidí, vyžaduje hodně času, peněz a energie no a to my už jaksi nemáme – hlavně ty prachy (smích).

Ve volném času píšeš webové stránky, mimo jiné i punkovým kapelám. S kým jsi spolupracoval?

Trochu to přeformuluju. Ve volným čase píšu stránky punkovým kapelám, jinak píšu komerční weby hnusnejm korporátům. Ne, dělám si prdel. Tahle práce mě fakt baví a jsem rád, že jsem objevil, co budu dělat, až budu velkej. Je ale pravdou, že v práci si to tak moc neužiju, jako když dělám stránky pro kámoše, na kterých se můžu vyřádit a dát do nich velkej kus ze sebe. Před létem jsem dělal stránky Fialek a minulý týden jsme spustili web Nežfaleš. Myslím, že oba weby se fakt povedly, za což chci hodně poděkovat Kečupovi (The Fialky) a Radkovi z Nežfaleš, protože oba se na přípravě stránek usilovně podíleli a proto to dopadlo tak dobře.

Jaké punkové kapely byly a jsou tvé srdcové? Jaký je tvůj vztah k punkové scéně dnes, chodíš na koncerty?

Já si myslím, že lepší než kdy býval. Na techno víceméně chodím pouze, když někde hrajem. Naopak na punk začínám chodit čím dál víc. Pravidelně o Vánocích chodim na Kids and Heroes Xmass do Stormu, do Vopice na Za koule punk fest a už několik let jezdíme na Podpáru, než abychom jeli na technařskej Space Piknik, což je taková obdoba Czechteku. Co se kapel týče, tak z českých mám hodně rád Nežfaleš a Starý Pušky, obzvláště kvůli textům. Baví mě Fialky, který mě tak nějak vrátili na punkový koncerty, no a samozřejmě klasiky z mládí. Ze zahraničních poslouchám Perkele, Cock Sparrer, Rancid, Social Distortion, The Bones, starý Offspring a The Peacocks.

O autorovi

V osmé třídě napsal nejlepší slohovku, na což už bohužel nikdy v životě nenavázal. Každý týden uváděl vcelku bezvýznamný pořad na Rádiu Akropolis. Zkusil to neúspěšně v pár kapelách s kytarou i baskytarou - stejně ho ale jen zajímalo, co si vzít na sebe. Chodí řvát na fotbal, pít na koncerty a číst do hospody. V Kids And Heroes je od ledna 2011. Pražák, otec, introvert. Kontakt: dannyboy@kidsandheroes.com

1 Comment

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com