Kids and Heroes
Splashh – Comfort
Johnny Násilník 08/10/2014 LP, Recenze

Redakční žebříčky a best of přehledy nejlepších desek uplynulého roku jsou něco, jako když si jdete koupit cigára a dají vám k tomu pivo zdarma jako bonus. Je to takové pozlátko, čtenářsky atraktivní reklamní trik. Mluvím o tom, protože Comfort od „londýnských“ Splashh je už víc než rok stará deska, avšak já se o ní dozvěděl až s příchodem letošního léta. Splashh sice zkouší v barevné londýnské čtvrti Hackney, ovšem sestává z přivandrovalců z Austrálie a Nového Zélandu.

Surf pop s odkazy k osmdesátkám i devadesátkám, garážový zvuk, ovšem modernizovaný a protažený bůhvíjakými krabičky s efekty. Zasněný lo-fi vokál a obrovsky silné melodie. Jednoduché nápady, ale vyumělkované a dotažené téměř k dokonalosti. Splashh si s jednoduchými motivy hrají a poskládají je pak do koláže očistných, euforických a romantických nálad kořeněných drzostí teploušského projevu Sashi Carlsona. Vytváří lehce zkouřenou atmosféru, která po průletu atmosférou uklízí v duši, zatímco pohodlně sedíte a kocháte se výhledem na mléčnou dráhu. „I need a long vacation, some place to clear my mind,“ zpívá Sasha, a vy víte, že už jste s ním dávno na cestě.

Přeslazená tyčinka oasisovských refrénů a mladistvá živost je trošku zvrácená – Splashh mají zákeřnou zbraň, kdy dokáží využít veselosti a bezstarostnosti k tomu, aby vyvolali přímo opačné emoce. Zpívají „sweet cherry, extraordinary“, ale jejich pop je depresivní, melancholický, někdy přímo temný. „I want go where nobody goes,“ může být letní párty popěvek, stejně jako touha po osamělosti. Vacation kreslí krásné obrázky, tmavou inkoustovou modří riffu vysávajícího ducha Joy Division a vůbec skřípavě plechovými disharmonickými pasážemi.

Songů zapamatovatelných na první poslech je na desce hned několik. Na komfortní trip posílá posluchače třeba stonerská All I Wanna Do, která je ale svou primitivností a opakováním se dokola začne po čase nudit. Naprosto nádhernou věcí je Feels Like You plná růžových slonů. Hraje si s efekty, ať už lennonovský sound vokálu nebo bublající zvuk basy připomínající Tame Impala. Snová atmosféra by se dala krájet, povyšuje bláznovství na nejnádhernější a nejdůležitější cit. „You’re a danger to yourself. A danger to no one else.“

Splashh to vůbec umí s dream popovými vychytávkami odkoukanými od praotců My Bloody Valentine – na rozdíl od dnes poměrně populárních shoegazových revivalistů jsou ale hodně osobití, je to, jako by se snažili shoegaze hrát pankáči. Ve skladbách jako Green & Blue civí na své nohy obklopené krabičkami s efekty víc, zatímco třeba So Young je svižná power popová vypalovačka pouze podkreslená psychedelickým riffem. Překvapivé je, že když si člověk pustí album Detaily od Vypsané fiXy, zjišťuje, že česká kapela tehdy dělala dost podobné věci. Ale Splashh jsou chytlavější, mladší a zpívají anglicky, což je mnohem zpěvnější jazyk než čeština, a slova přesně zapadají do zvonivých kytar, než aby od nich pozornost odvracela.

Těžko hledat slabá místa. Možná občas škodí jistá prvoplánovost, ale to dohání nepřekonatelná atmosféra. A tak zatímco Splashh už chystají novou desku, mě Comfort drží už několik týdnů a nepřestává se točit dennodenně, ať už je párty, nebo jen podzimní mlha za oknem a hašiš v hlavě. „Mama says I’m mad as an elephant.“

Tracklist

1. Headspins

2. All I Wanna Do

3. Need It

4. Vacation

5. So Young

6. Lemonade

7. Feels Like You

8. Green & Blue

9. Strange Fruit

10. Lost Your Cool

O autorovi

Jsem král panku, nikdo není víc pank než já. Napsal jsem dvě knížky, jedna se jmenovala Pank a druhá jinak, protože Pank se jmenovala už ta první.

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com