Kids and Heroes
Spirit Desire – Distract Your Mind
Marek Hadrbolec 19/01/2018 CD, Recenze

Předpona „post“ je právě teď dost v kurzu. Jakmile si před téměř cokoliv dosadíte post, tak se zvyšuje šance, že to zrovna teď frčí: postapokalyptické scénáře, doba postfaktická nebo post-el. A tenhle trend neminul ani hudební scénu – a tak nějak vznikl post rock. Je na tom něco špatně? Nejspíš ne. Post rock je melancholický, zadumaný, podmanivý a free. Jen je ho někdy až trochu moc, a člověk nestíhá hledat ty lepší post rockové kapely. Takže… patří mezi takové i rakouští Spirit Desire?

Album pojmenované Distract Your Mind je první dlouhohrající nahrávkou party mladých kluků z Linze. Naleznete na něm devět songů s anglickými texty a stopáží okolo tří minut, dohromady půlhodinka poslechu. Po několika otočeních alba v přehrávači mám ale dojem, že je mnohem kratší, hudba je totiž krásně plynulá a hrozně lehce se poslouchá. Ruku v ruce s tím ale musím říct, že je album hudebně rozmanité, dominantní post rock se v některých písních prolíná s punk rockem, jinde zas s dávno mrtvým grunge. Jednotvárnou třicetiminutovku nečekejte. Grafická podoba Distract Your Mind je pak více než uspokojující, a o tom, jak vznikala, si společně se spoustou dalších věcí budete moci počíst v rozhovoru s kapelou, na kterém pracujeme.

Tahouny celého konceptu Distract Your Mind jsou perfektně zvládnuté vokály a rázné bicí, podporované z druhé linie kreativními kytarovými křivkami. Celkový výsledek se pak znatelně mění podle nastaveného tempa. Úvod alba je klidný, sází na pěkný riffy a utopený vokály, tak trochu ve stylu shoegaze. Tempo je stabilní, někde dole už ale bublá touha trochu zrychlit. Ta se brzy dostane na povrch, prostředek alba je tvrdší, vokály dostávají jasnou formu a společně s bubny se dostávají do popředí, a tak to Spirit Desire sedí více. Na samotný vrchol se Distract Your Mind dostane na čtvrtém songu od konce, Just Worried. Je to nejhlasitější a nejsignifikantnější kousek na albu. Poslední dva songy vám pak opět zklidní tep. Předposlední Hollow Out My Head ve mně zanechává dojem opuštěného, nového domu – elegance, smutek, samota. Poslední song se pak svou formou v podstatě vrací na začátek alba a uzavírá kruh.

Spirit Desire jsou kreativní, nebojí se experimentovat s různými vlivy z jiných žánrů a každý další song na Distract Your Mind se zdá lepší než ten předchozí. Vůbec největším plusem je Christianův zpěv, který umí přitlačit na pilu a vytvořit atmosféru, zatímco si stále drží svou barvu. I proto dávám přednost spíše druhé polovině alba, kde je ho více slyšet a ve které cítím více energie.

Finální verdikt: Distract Your Mind si nezaslouží, aby zapadlo do šedavých vod současného přílivu post rockových alb a bezesporu se vyplatí nenechat si ho proplout kolem uší bez povšimnutí.

Tracklist
  1. New Ghosts
  2. Weightless
  3. Hide Myself
  4. I Should
  5. Counting Days
  6. Just Worried
  7. Not Again
  8. Hollow Out My Head
  9. On My Chest

O autorovi

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com