Kids and Heroes
Slobodná Európa: Už len dve geniálne veci a môžeme ísť točiť
Danny 27/01/2013 Rozhovory

V únoru se v Praze po letech ukáže jedna ze slovenských punkových legend – Slobodná Európa. Málokterá doba je tak vhodnější pro rozhovor s jejich kytaristou Sveťem. Jak je to tedy s Bohem, krizí současného světa a novou deskou?
Je tomu dvacet let, co se Československo rozdělilo na dvě samostatné republiky. Co tě napadá, když překročíš hraniční řeku Moravu a jedeš na koncert do Čech?

Je to skôr pocit – určitý druh nostalgie. V každom prípade sa cítim doma aj za riekou Morava.

 

Jak vůbec hodnotíš rozdělení republiky takhle s odstupem času, a byl tvůj názor v roce 93 jiný?

Vieme dobre ako to bolo. Nás (občanov) sa nikto na názor nepýtal. Som na 100 % presvedčený, že keby bolo k danej téme vypísané referendum, nemalo by šancu uspieť.

 

Všeobecně se o tobě ví, že jsi ve zlomovém okamžiku nalezl Boha. Setkáváš se ještě s názorem, že víra k punkrocku nepatří?

Viera ako duchovný rozmer života je viac, ako nejaké náboženstvo. Osobne som presvedčený, že náboženstvo je výmyslom ludí a väčšinou sa jedná len o nejakú vonkajšiu formu bez vnútorného obsahu. Boh od ludí nevyžaduje žiadne náboženstvo. To len ludia, často krát zmanipulovaní špinavou náboženskou politikou žijú vo falošnom presvedčení, že keď budú patriť k tej správnej sekte a slepo nasledovať svojich náboženských vodcov si touto činnosťou a skutkami zaslúžia Božiu priazeň. Ale toto je falošná predstava o Bohu. Zvrátení ludia si prostredníctvom náboženstva vytvorili Boha na svoj obraz – zvráteného ako oni sami. Nemôžem si pomôcť, ale keď čítam Nový zákon, môžem ho čítať odpredu, odzadu , vždy vidím Ježiša tvrdo konfrontujúceho náboženských vodcov tej doby, ktorých nazýval farizejmi a pokrytcami, vybielenými hrobmi, plemenom hadov…a podobne. Svoje učenie odovzdával bývalým prostitútkam, výpalníkom /colníci/, rybárom, vagabundom a podobným luďom, ktorí sa necítili bohatí sami v sebe a boli si vedomí svojej úbohosti a prázdnoty. Ježiš neprišiel založiť nové náboženstvo, ale naopak, prišiel ludí okrem iného aj vyslobodiť z náboženstva a dať im slobodu v duchu, čo bolo pre náboženských vodcov tak silne neakceptovatelné, že ho nakoniec zavraždili. Trošku som sa rozkecal, ale jednou vetou som na túto otázku odpovedať nevedel.

 

Každá deska Slobodné Európy je jiná svou atmosférou. Určuje současný zvuk kapely, i textovou stránku právě aktuální „Kríza“ ekonomiky? A není to spíš krize lidství?

O žiadnej kríze ekonomiky v naších zemepisných šírkach neviem. Okrem Afrického kontinentu a časti Ázie žije celá planéta v blahobyte. Kríza je v ludskom vedomí. Sme neprestajne zahlcovaní novými a novými lákadlami, za ktorými sa ženieme a snažime sa zaplniť to prázdno, ktoré je v nás a to vytvára ten pocit chudoby, neistoty a nedostatku. A blbé na tom je, že je to nekonečná špirála vedúca k ešte väčšej prázdnote, frustrácii a zničeniu. Ak sa nestane zázrak a ludstvo nezmení svoje myslenie, tak som presvedčený, že sa čoskoro samo vyhubí.

Jaké je to, když dlouholetý muzikant najednou přijde o hudbu, musí řešit jiné problémy? Chyběla ti muzika jako náplň života?

O hudbu som nikdy neprišiel – tá znela a znie vo mne nonstop. Čo mi chýbalo, boli moji kamaráti s kapely a spoločné hranie. Tak sme to v roku 2002 dali po 7 rokoch znovu do kopy.

 

Má ještě v dnešním světě, kdy každá kontrakultura je jen hybnou silou systému, smysl být pankáč?

Ja osobne sa vyhýbam akémukolvek škatulkovaniu a už ako teenager som rebeloval proti punkovej móde tým, že som nosil tesilové nohavice, kopačky a teplákovú bundu. Osobne si myslím, že v dnešnej dobe má najväčší zmysel ísť bývať niekde na vidiek, nájsť svoj pokoj a byť čo najmenej zapojený a závislý od systému.

 

14. února zahrajete v pražském Futuru spolu s The Unholy Preachers a Kung-Fu Girlz. Máš vůbec čas a touhu sledovat ostatní české a slovenské kapely, poslouchat jejich desky, vidět je na společném koncertu?

Nejak programovo nevyhladávam novú muziku, ale keď mi niečo „brnkne do nosa“ a zaujme ma to, tak si to rád vypočujem. Unholy Preachers a Kung-Fu girlz som si vypočul až nedávno, keď som sa dozvedel, že máme spolu hrať. Máme velmi podobnú rokenrolovú DNA a teším sa na koncert.

 

Vypadá rok 2013 jako rok nové desky reálně?

Áno. Aj keď hovoríme už od roku 2007 každý rok, že tento rok doska vyjde a mali sme už aj dva krsty novej dosky, ktorá nevyšla, cez to všetko som presvedčený, že v 2013 sa to podarí. Normálne na nej pracujeme a už len 2 geniálne veci a môžeme ísť točiť. Ostatné geniálne veci už máme…

 

Proč by měl člověk, který Slobodnou Európu viděl snad stokrát přijít na pražský koncert?

No predsa, aby ju videl stoprvý krát… :-)

O autorovi

V osmé třídě napsal nejlepší slohovku, na což už bohužel nikdy v životě nenavázal. Každý týden uváděl vcelku bezvýznamný pořad na Rádiu Akropolis. Zkusil to neúspěšně v pár kapelách s kytarou i baskytarou - stejně ho ale jen zajímalo, co si vzít na sebe. Chodí řvát na fotbal, pít na koncerty a číst do hospody. V Kids And Heroes je od ledna 2011. Pražák, otec, introvert. Kontakt: dannyboy@kidsandheroes.com

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com