Kids and Heroes
Shandy: Pít pivo s limonádou není úplně chlapská záležitost – to se k nám naprosto hodí
Danny 07/10/2017 Rozhovory

Když tančit, tak jedině na Shandy. Australská bovver rocková banda se během pár let existence stala jednou z vůdčích kapel malého glamového revivalu. Shandy jsou právě uprostřed svého dalšího evropského tour a my jsme na pár slov odchytili baskytaristu Viktora, který nás seznámil s lokální subkulturou Sharpies, povyprávěl, jak vznikl název kapely, i zavzpomínal na své české kořeny.

ENGLISH VERSION

Our fathers maybe know Slade and that’s all. How guys from Australia started to play bovver rock?

JJ and I were trading lots of music compilations with Glam, Power pop, 70s Killed by Death style Punk and Australian Sharpie sounds. We formed Shandy to support Hard Skin on their first Australian tour and so these were the sounds that influenced us.
We know and like Slade but we also had the Australian rock sounds of the 1970s – Rose Tattoo, AC/DC, the Angels, Lobby Lloyd and the Coloured Balls, etc.
I like the Angry Anderson quote „No one attacks a guitar like an Australian.“ I think that comes through on our recordings and live shows.

Shandy is always referring to the local subculture of Sharpies, but there was nothing similar in Czechoslovakia at 60s and 70s. Can you tell us more about the subculture?

The Sharpies were a unique youth cult in Australia mainly centred around Melbourne. Their fashion was influenced by hard mod and original skinhead styles but then morphed into something distinctly Australian. The Sharpies’ look was short hair and “tails” at the back (see the Rose Tattoo Scarred for Life LP cover). They also had a fashion taste for cardigans with each one individually designed and made for an individual or a gang. The Sharpies listened to glam, hard rock, rock ‚n’ roll, and even some punk bands such as La Femme.

Your music is very danceable and JJ’s stage moves seems to be very organized. Are those moves and figures also part of the Sharpies subculture?

Thank you. We are happy to get people dancing. JJ does something different every gig but he does incorporate lots of Sharpie dance moves. The Sharpie dancing style is very unique and it was a big part of that subculture like pogo dancing for the punks or skanking for the Ska fans. There are some cool videos of this dancing on YouTube. JJ incorporates dances moves like „mix the bowl,” „sweep,” and „swagger“ but he also adds his own style from many other influences.

You return to Europe now. What is the main difference between shows in Europe and Australia?

Australia is a huge country and the big cities are far away from each other. In Europe it is easier to do more shows. We are playing 16 shows in 17 days in 5 countries on this tour. The hospitality for bands in Europe is amazing and the audiences are friendly and fantastic.

Why you’ve named the band with a name of beer cocktail?

On the night we decided to play the support slot for Hard Skin we needed to decide on a name (and write lots of songs). JJ and I were at the football and I ordered a “Shandy” from the Bar. We both went Yes! That is the perfect name. It is not “very manly” to drink Shandy and this was perfect for us. We didn’t want to be another “Tough Guy” style band with “Tough Guy” posing. We wanted to be a fun band that both guys and girls wanted to dance to. I think in some ways it’s more challenging to break the stereotype.

You got now 7 inch out via Contra Records called Tough Camp. Can you tell us more? And how do you make new music with Shandy?

Yes! And „Tough Camp” is the perfect description of our style. The performance and lyrics are very “camp” but the music is still very tough. The flipside “Sweet Crunch” is my favourite song in our set at the moment. JJ writes all the words and music. Once we all have time we go into the recording studio we record the new songs.

You‘ve played bass in Mouthguard and I liked the band very much. Is the band still active?

Thank you. It always nice to hear someone likes us. MouthGuard are not really active at the moment. We recorded a new album “Recalcitrant” in 2016 but we haven’t really distributed it much beyond friends. Our last gig was in February when we supported DRI when they were in Australia.

Viktor, you got roots in Czech Republic and I remember you can speak Czech very well. How did it happened you ended up in Australia.

My family fled the 1968 invasion of Czechoslovakia and we were accepted in Australia. We always spoke Czech at home so luckily, I know the language. I love visiting the Czech Republic and enjoying the Czech culture.

How can we prepare ourselves best for your show at 007 club?

Maybe have a few beers practice so dance moves and watch this video from Tuesday in Munster

Naši tátové možná tak znají Slade, které si půjčovali na zašumělých magnetofonových páskách. Jak začali Shandy hrát v Austrálii bovver rock?

JJ a já jsme si měnili spoustu kompilací s glamovými a power popovými kapelami, punkové výběrovky Killed By Death nebo muziku, co v Austrálii poslouchali Sharpies. Shandy jsme založili jako předkapelu Hard Skin pro jejich první australské turné a tohle všechno ovlivnilo náš zvuk. My osobně máme Slade rádi, ale stejně tak australskou sedmdesátkovou rockovou scénu – Rose Tattoo, AC/DC, The Angels, Lobby Lloyd and the Coloured Balls a další. Miluju citát Angry Andersona (Rose Tattoo): „Nikdo tak nehraje na kytaru, jako Australan.“ To všechno se dostává na naše vystoupení i nahrávky.

Shandy se odkazují právě na lokální subkulturu Sharpies, ale v Československu na přelomu šedesátých a sedmdesátých let nic podobného nebylo. Můžeš nás zasvětit?

Sharpies byli jedineční, takové hnutí mladých lidí, většinou z Melbourne a okolí. Oblékali se podobně jako hard mods a původní skinheadi, ale časem se vyvinuli v něco jasně australského. Sharpies měli krátké vlasy, ale vzadu je nechávali dorůst až po ramena, což můžeš vidět třeba na obalu desky Scarred For Life od Rose Tattoo. Nosili propínací svetry, každý si je nechal plést na zakázku, podle sebe, nebo podle příslušnosti k tomu kterému gangu. Poslouchali hlavně glam, hard rock, rock’n’roll, a dokonce i nějaké punkové kapely, jako třeba La Femme.

Jasně, vaše hudba je hodně taneční, a JJ tam sází jednu figuru za druhou. To jsou taky speciální taneční kreace Sharpies?

Díky, máme rádi, když lidi tančí. JJ na každém koncertě dělá něco jiného, ale do svých pohybů začlenil i spoustu tanečních kreací Sharpies. Sharpies měli hodně unikátní taneční styl a byl hodně podstatným prvkem celé subkultury, jako třeba pogo pro punkery, nebo skanking pro skáčkaře. Na Youtube můžeš najít pár perfektních videí. JJ tak do svého projevu zařadil klasické motivy jako „mix the bowl“, „sweep“ nebo „swagger“, ale doplňuje to řadou dalších vlivů.

Momentálně projíždíš Evropu v rámci aktuálního tour. Jaký je největší rozdíl mezi evropskými a domácími koncerty?

Austrálie je obrovská a velká města jsou od sebe strašně daleko. V Evropě je mnohem snazší udělat víc koncertů v krátkém časovém sledu. Teď hrajeme 16 koncertů v 17 dnech, navíc v pěti různých zemích. Navíc péče o kapely v Evropě je úžasná a návštěvníci koncertů skvělí a přátelští.

Proč jste pojmenovali kapelu po pivním koktejlu?

V tu noc, kdy jsme se rozhodli, že založíme předkapelu pro Hard Skin, jsme museli vymyslet i jméno (a taky napsat spoustu písniček). S JJ jsme šli na fotbal a já jsem si na baru objednal shandy. A oba jsme si okamžitě řekli: To je ono! To je perfektní název. Pít shandy není úplně chlapská záležitost – a to se k nám naprosto hodí. Nechtěli jsme být další kapela zlejch kluků, co si na to hraje. Chtěli jsme být zábavná kapela, na kterou si holky i kluci půjdou zatancovat. V některých ohledech je to mnohem náročnější, takhle bořit stereotypy.

U Contra Records vám teď vyšel nový sedmipalec Tough Camp. Můžeš nám ho přiblížit?

Jasně, Tough Camp je perfektní popis našeho stylu. Vystupování a texty máme dost nadsazené a hudba je prostě taková tvrdší. A druhá strana vinylu, Sweet Crunch, je momentálně můj nejoblíbenější song z našeho setlistu. Všechny hudbu i texty dělá JJ. Jednou za čas, když máme všichni volno, jdeme do studia a nahrajeme nové písničky.

Ty jsi, Viktore, hrál i v Mouthguard, které jsem měl rád. Fungují Mouthguard ještě?

Dík, to člověk vždycky rád slyší. Mouthguard moc aktivní momentálně nejsou. V roce 2016 jsme nahráli nové album Recalcitrant, ale moc jsme ho mimo okruh našich známých nedistribuovali. Naposledy jsme hráli v únoru, když jsme předskakovali v Austrálii DRI.

Pamatuju si, že mluvíš moc dobře česky, jak jsi skončil v Austrálii?

Moji rodiče utekli při invazi v roce 1968 z Československa a byli jsme přijati v Austrálii. Doma jsme vždycky mluvili česky, takže naštěstí znám i jazyk. Miluju každou návštěvu České republiky a užívám si českou kulturu.

Jak se můžeme nejlíp připravit na nedělní koncert na Sedmičce?

Možná si dejte pár piv a taky mrkněte na video z našeho úterního koncertu v Munsteru, ať si nacvičíte taneční kroky. Těšíme se na Prahu!

Foto: Tracie Tee Live Events

O autorovi

V osmé třídě napsal nejlepší slohovku, na což už bohužel nikdy v životě nenavázal. Každý týden uváděl vcelku bezvýznamný pořad na Rádiu Akropolis. Zkusil to neúspěšně v pár kapelách s kytarou i baskytarou - stejně ho ale jen zajímalo, co si vzít na sebe. Chodí řvát na fotbal, pít na koncerty a číst do hospody. V Kids And Heroes je od ledna 2011. Pražák, otec, introvert. Kontakt: dannyboy@kidsandheroes.com

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com