Kids and Heroes
Shadow of Television – Milión míl
Johnny Násilník 04/04/2013 CD, Recenze

V poslední době se v Čechách i na Slovensku objevují zajímavé kapely, které nezapadají do šedivého průměru nudných tancovačkových odrhovaček a snesou i žánrová srovnání se zahraničím. Povětšinou však zpívají anglicky, a tak chybí inteligentní texty v rodném jazyce. Shadow of Television, ač anglický název klame, jsou ukázkou toho, že i to jde. Spojení „mladá krev“ se hodí víc než kdy jindy, jelikož čtyřem klukům ze slovenské Levice je okolo dvaceti let. V punkrocku ale určitě jedou dlouho a vyloženě nováčci to nejsou, neboť jejich debutový singl Milión Míl zní víc než vyspěle.

Když se rozkřiklo, že je tu nová skvadra, která drtí starý punk po vzoru Ameriky konce sedmdesátých a osmdesátých let, nebylo to daleko od pravdy, protože první, co se mi vybaví po spuštění nahrávky, jsou Dead Boys a celá plejáda dalších, díky slovenštině se dostavuje i příchuť Slobodné Európy.

Titulní skladba začínající zlověstným houkáním sirén je parádní pecka s temnou atmosférou. Špinavý zvuk, jednoduchý riff, flange efekt přisypává náladu new wave do syrového melodického punku. Chytlavý refrén a asociální, nihilistické poselství: „Ale ja chcem žiť, žiť mimo vás, ale ja chcem žiť, milión míľ od sveta.“ Využívá prvoplánových kulis stínů lamp, štěkajících psů, flašky vína a blbý TV show. „Chcem pred tým ujsť rýchlo niekam preč. Neviem vôbec ako, ale chcem odísť hneď,“ je ale rozhodně trefné a jistě upřímné.

Druhá píseň Dnes na teba zabudnúť neviem je zase jednoduchá, ne zrovna šťastně zamilovaná balada střihu Ramones. Zprvu mi trochu vadil falešný a vysoký zpěv, ale ono to funguje jako floutkovský teenage projev. Skladba zůstává ve stínu první pecky, i přesto, že hitový potenciál má melodie v refrénu možná ještě větší. Bohužel sklouzává ke stále stejné a časem trochu nudné odrhovačce, proto jsem zvědavý, jak bude vypadat nová verze na plánované debutové desce.

Dva songy zabalené v obyčejném papírovém obalu se stylovým bookletem, Shadow of Television vysílají hořlavou prvotinu a ukazují, že jsou banda, která má budoucnost a kterou bych rád viděl často naživo i u nás v Čechách.

Tracklist

01. Milión míl
02. Dnes na teba zabudnúť neviem

http://f0.bcbits.com/img/a1841013155_10.jpg

O autorovi

Jsem král panku, nikdo není víc pank než já. Napsal jsem dvě knížky, jedna se jmenovala Pank a druhá jinak, protože Pank se jmenovala už ta první.

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com