Kids and Heroes
Scéna 45: Konflikt a Plexis
Redakce 20/06/2011 Rozhovory

Konflikt nedávno vydali novou řadovou desku, což byl rozhodně důvod trochu pokecat s Jurym. Rozhovor se točí hlavně kolem nové nahrávky a pohledu do budoucna kapely.

Jaké jsou zatím ohlasy na nové CD?

Čaute všetci! Keďže my vydávame radový album len každých 4-5 rokov, vždy ten daný album je trošku iný ako predošlí bol. Za tie roky každý z nás sa muzikantsky vyvýjal a samozrejme sa stali aj personálne zmeny, takže do nového albumu každý z nových členov doniesol kus svojho umenia a svoj štýl, ktorý pre ortodoxních poslucháčov sa niekedy nemusí až tak páčiť, ale toto je vývoj a keď chceš držať krok s najlepšími svetovými kapelami, tak musíš sa vyvýjať a obohatiť svoj album aj s inými žánrami – hudobnými nástrojmi. Nemôžeš hrať každú skladbu tri akordy, rozladený a tu-ta-tu-ta ako pred 20 rokmi!(smích)Treba pochopiť, že Konflikt odohrá veľa koncertov v zahraničí a v každej krajine je trošku iný vkus a tý ľudia nerozumejú po Slovensky, oni idú na Konflikt, lebo sa im páči naša hudba, takže muzika Konfliktu musí byť totálne vypracovaná a musia byť chytlavé melodie.

Takže zopár 20 ročných mladých mrmle, žiaľ len u nás doma, my sme už jednoducho takí(smích), ale toto bolo aj pri Sapere Aude, že je to totálne iní album, ako No Return a potom to malo najväčší úspech a pri napalovaní a sťahovaní ajtak sa predalo 5.500 kusov! Že je album iný, ale väčšina ľudom sa to páči a hlavne v zahraničí to má veľký úspech. Za mesiac sa predalo už 1200 kusov. A už prichádzajú pozitivné ohlasi z celého světa.

Jak si s ním spokojený ty? Kdy si ho slyšel naposledy? (smích)

My sme maximálne spokojný s týmto albumom! Naozaj strašne dlho sme ho pripravovali a v štúdiu sme ho nahrávali až 6 týždňov, čo je strašne dlhý čas. Je to pravda, že vždy na každom albume sme mali 12 skladieb a na „Somnium“, keď už ľudia toľko čakali, sme dali až 15 skladieb a bolo aj veľa hostí. Je to ťažký album, ktorý si treba viac krát vypočuť, aby človek to pochopil a prišiel mu na chuť! Naozaj pre každého niečo! Je aj viac veselších skladieb, keďže aj také ohlasi boli, že prečo na „Sapere Aude“ bola len jedna veselá skladba „Maroško“. Je  ťažké každému vyhovieť, lebo koľko ľudí toľko chutí, ale pokúsili sme sa o to!(smích) Vyťažili sme maximum čo sa dá vyťažiť zo Slovenského štúdia, takže zvukovo, technicky ako aj obsahovo je to v tomto čase od nás maximum! No, ale dobrý muzikant nikdy nie je spokojný s albumom a hladáme chyby a čo by sme mohli ešte zlepšiť na dalšom albume! Nezabudni, nikdy nie je majster a učeň, učíš sa do konca života! Ten, kto si myslí o sebe, že je najlepší, nikdy nebude najlepší, lebo zostane stagnovať na mieste! Aj ja som si myslel, keď som mal 20-22 rokov, ja sprostý, neskúsený huberťák(smích), že som najlepší, ale potom veľmi rýchlo som zistil, že nič neviem a čím viac sa učím, tým viac zisťujem svoje nedostatky!

Práve preto akurát minulí týždeň ako sme išli na koncert sme nový album si pár krát vypočuli v tranzite, ale aj staré albumy a analizovali sme to.

Kdo vymyslel název Somnium? Má to nějaký hlubší podtext, nebo návaznost na názvy předešlé? Bylo pro vás natočení tohoto alba splněným snem?

Áno určite bol našim splením snom, konečne vydať v tomto novom zložení album aj preto názov Sen ale má to aj hlbšiu myšlienku, ale to teraz nebudem rozoberať, je to osobné!(smích)

No a prečo nie „SEN“, ale po latinsky „SOMNIUM“, no lebo okrem prvého album „Takí Sme“ sme mali vždy latinský, alebo anglický názov, aby rozumeli tomu všade v zahraničí, takže bolo to jasné, že to bude po latinsky. Ja som chcel pôvodne „Solárium“, ale ma ostatný hneď zrušili, že som idiot! Nerozumejú srande! (smích)

Ještě k hudební stránce, nedá mi to… Na nové desce je slyšet příklon k metalu, je to tím, že Palo dostal větší prostor než na Sapere Aude?

To sa ti len zdá! (smích) Vždy boli v muzike Konfliktu aj prvky metalu,aj na „Sapere Aude“ na „No Returne“ a hlavne „Mea Culpa“ bola dosť tvrdá, len teraz to viac počuť, lebo Palo vie hrať sóla, nie ako ja a horšie je, že to všade aj chcie ukázať! (smích) Nadávam mu za to, aj som mu korbáčom udieral po prstoch, aby  hral menej, že toto nie je Dream Theater! Raz keď bude spať mu odseknem 4 prsty na každej ruky, aby bol na mojej úrovni! (smích)

Kdo vlastně vaši novou desku vydal, jak bude probíhat distribuce, kde se dá koupit?

Na Slovensku je to Agentúra Duna, ktorá vydala aj „Sapere Aude“ aj „Konfliktology“, ale aj poslednú Davovú Psyhózu, Punkreas, Editor, či HT-čko. Oni robia na Slovensku aj najväčšie rockové festivaly, ako TOPFEST, Červeník Fest, či Rockové Mrazenie, Rockovú Jeseň, či Festival Tolerancie Dunafest, alebo benefičný Donovaly Fest. Také známe Nemecké punkové vydavatelstvo Impact Records už sa ozvalo, že majú záujem vydať nový album, Takže Nemecko, Rakúsko a Švajčiarsko ako aj u Nix-Gut Records máme podchytené.V Maďarsku distro robí Metal Hammer v ČR Papagaj Records.

Je dnes už celkem běžné, že nové alba vyjdou i ve formátu vinylové desky… Jaký ty máš názor na tento nosič? Vyjde na vinylu i vaše nová deska, nebo bude jen CD verze?

Na vinyle sme už vydali špeciálny album „To protect and Serve“ pre Nemecký trh a to v roku 2000.

Ak „Somnium“ vydáme aj na vinyle, tak určite v Nemecku u niektorého vydavateľa, lebo tam to má tradíciu a tam to ľudia naozaj kupujú. U nás je to ešte stále len v plienkách, len fajnšmekry si kupujú platne, lebo vedia, že CD a vonkoncom nie nejaká stiahnutá MP3-ka nebude mať takú dynamiku ako vinylová plaťňa! Skôr to vidím tak, že keď vydáme „Best of –ku“ tak to vyjde aj na vinyle, lebo o to už malo záujem jedno Nemecké vydavatelstvo.

Když už jsme u toho, jak si myslíš, že se bude dál vyvíjet hudební průmysl, máš na to nějaký názor?

Moderná technika zabila vinylové platne, potom kazety a teraz už aj CD-čka. Je to super pre fanúšika, pre muzikanta žiaľ, len čiastočne, jeho hudba sa dostane do sveta, super, ale nepredá ani jedno CD, že každý na svete sa dostane k všetkej hudbe, každý napaluje, sťahuje, ALE takto sa neoplatí vydávať CD-čko.Vydavatelstvá tiež majú svoju trpezlivosť konečnú a nebudú stále prerábať. Kapele, alebo vydavatelovi, ako aj pri Konflikte, Agentúre Duna, nikdy v živote, nie že zarobí, ale nikdy sa ani nevrátia tie peniaze z predaja, ktoré vrazil do štúdia a výrobi kvalitného albumu! Hlavne ak z predajnej sumy CD si svoje % zoberie distribútor, potom svoje % obchod a na koniec náš drahý štát ešte 20% daň! Čo potom zostane vydavatelovi či kapele?! Vydavateľ ide do toho, len z presvedčenia, alebo, že chce pomôcť kapele. No ak končia vydavateľstvá, všetky kapely sa vrátia k svojím začiatkom, aj my do Sapere Aude sme všetko vydávali sami a všetky kapely budú zase nahrávať album za svoje náklady a to bude vyzerať tak, že každý to bude chcieť nahrať, čo najlacnejšie, aby ušporil a to sa ukáže potom len na kvalite, na úrovni nahrávky, že to bude lacné a zvuk bude na piču. Zostanú len tie najväčšie svetoznáme vydavateľstvá, ktoré budú vydávať len tie najväčšie kapely. Preto česť každému, ktorý si aj v dnešnej modernej dobe kúpi originálku svojej kapely a takto ich podporí!!! V Nemecku už to pochopili pred 15 rokmi a dodnes to tak funguje, preto je tam toľko kapiel a klubov, že ako aj podpora kúpi CD , ako aj inej Merchandise, ale aj podpora svojho rockového klubu kúpu drahšieho chlastu v klube, ako v Lidl, či Bille, podporuje fungovanie svojej obľúbenej kapely a obľúbeného klubu v meste, kde prídu si zahrať všetky jeho kapely a nemúsi jazdiť 100-ky km, aby videl raz do roka nejakú jeho obľúbenú skupinu! V podstate každý prepije a prefajčí za jeden víkend 2-3 násobok toho čo stojí CD, alebo vstupné na koncert, ktorý má raz za 1-2 roky! Keď nepochopíme tento princip fungovania scény, tak VÝTAJ CHLAPČE V TESCO ŠTÁTE!;-)

Na jaké se letos těšíš na festivaly? Budeš se na nějakém i pořadatelsky podílet?

Hráme na šťastie každý víkend v roku a v lete sezóny festivalov niekedy aj dva koncerty za deň! My sa vždy tešíme na každé jedno vystúpenie, lebo vždy každý koncert má svojskú atmosféru. Tento rok naozaj hráme na veľa festivalov a to hlavne v ČR! Naše najoblúbenejšie sú tie punkové dnes už klasiky jako „Fest pod Parou“ , alebo „Punkáči deťom“. Škoda, že otcovia týchto festivalov Český Antifest a Slovenský Punk Island už nefungujú! Ale tešíme sa aj na veľké festivaly ako je Masters of Rock, či Rock For People, Noc plná Hvezd, Basinfirefest, alebo Terchovský Budzogáň! Tento víkend hráme na Blatenskom Festivale, Punk Rebel Podečely a na Rockovom Zábere! Ja vypomáham na Topfeste tento rok a na Festivale Tolerancie Dunafeste.

Vím, že máte celá kapela hodně kladný vztah ke kořalce a pivu… Ale jste z jihu Slovenska, jak to máte s vínem? Máš vinohrad? (smích)

Už len ja som z juhu, čiže zo Šamorína a ja nepijem, takže ani vinohrad nemám!(smích) To pijú len chalani!(smích) Lojzo je z Bratislavy, on je pivár a Palo s Viktorom sú zo severu Slovenska, čiže zo Žiliny a tam je furt zima, tak musia vždy piť kořalku, presnejšie BOROVIČKU! Ale tiež nie preto, že by im chutilo, len preto, lebo je to tekutý sveter, aby im nebola zima!;-) Majte sa!

Pražští PLEXIS právě v těchto dnech vydávají zbrusu nové studiové album. Ještě před pár lety, v době stagnace kapely, by to bral jako realitu málokdo, ale nemožné se skutečně stalo skutkem. Nejlepší příležitost, jak se zeptat na pár věcí… a jelikož strejda Hošek nám odpovídal poměrně nedávno, vrhli jsme se na kytaristu DUŠANA. A jak vidno, máme se na co těšit!

Čau Dušane. Punková legenda Plexis, jíž jsi už léta součástí, vydá v nejbližších dnech nové album. Jaké to bylo pracovat po dlouhých 11 letech zase na nové placce?

No jelikož to bylo po těch 11 letech, tak to bylo docela příjemný. Šlo to celkem rychle a hned na začátku se nám pár pjasoňek povedlo tak, že jsme věděli, že to bude naše nej album!

Jak dlouho vznikal nový materiál? Jedná se vyloženě o novinky, nebo jste nějakou pecku měli už třeba schovanou v šuplíku od doby „Už mi to kroutí nohy“…?

Vznikala tak čtyři měsíce a všechno je new.

Mezi nejpopulárnější songy Plexis patří i coververze, třeba ty od Ramones či Toy Dolls… najdeme nějaký cover i na novém albu?

Rozhodli jsme se, že tentokráte žádný předělávky nebudou. Je tam několik věcí, který jsou prostě dobrý jako prase!

Jak jste se při práci na albu vyrovnali s definitivním odchodem druhého kytaristy Zdenála? Myslím hlavně, co se týče tvůrčí činnosti…

Dobře. Míň hlav, víc zkoušek. Myslím, že tři punk hlavy, aby se na něčem dohodli a to i ve tvoření, to je až dost. A co se týče nápadů, taky nebyl problém. Sami jsme byli překvapení, že z nás lezou dobrý…né dobrý, ale super věci.

Je již dávno známo, že se deska bude jmenovat „Vohul to!“. Je to jen náhodně vymyšlený název, nebo se váže k nějaké historce ze studia nebo ze zkušebny? Ten název k tomu vyloženě svádí.

Takhle řveme na barmany, zvukaře a na všechny, když je něco málo nahlas. A zároveň je to přece trilogie na deskách, na kterých jsme hráli s Marťanem Švecem: To, Už mi To kroutí nohy, Vohul To!

Jak bys album charakterizoval v kontextu s ostatními deskami Plexis? Platí to, že to bude nejtvrdší, nejrychlejší a zároveň nejmelodičtější album, co Plexis kdy natočili, jak tvrdí Mucho?

Jo jsou tam tvrdý i rychlý a melodický písničky. Pro mě je z těch třech alb, co jsme točili s Marťanem určitě nejdotáhlejší, syrový, přímý, nejlepší kurva!!! Mám z něj prostě radost.

Blíží se i křest, který se odehraje 16. 6. v Praze na Sedmičce. Čeká návštěvníky nějaké mimořádné překvapení, nebo to prostě bude „jen“ další koncert Plexis, kde se polije nová deska?

No on to vlastně bude, jak říkáš, jen další koncert Plexis, kde ale bude už nová deska ke koupi a tak ji i poblejeme…samozřejmě samou radostí.

Na vašem webu píšete o tom, že nové album doprovodí i film o Petru Hoškovi. Můžeš k tomu prozradit něco bližšího?

Tak to by ses musel optat přímo Petra, já o tom moc nevim…

Druhá kapela, ve které jsi aktivní, je tvoje „dítko“ Apple Juice. Co je nového v jejím táboře?

Od posledního alba jsme udělali tři písničky a jsou to tři roky. Tak to vydáme desku asi v roce 2021???!!!

Většinu koncertů Apple Juice odehrajete jako předkapela Plexis…

Je to nutnost pro mě z hlediska přejezdů… mějte se!

 

TIP: Ostravská Degradace ani po silném zásahu do sestavy nesložila zbraně a k jedné ze svých nových pecek natočila videoklip. O tom, že „Nic netrvá věčně“ se můžete přesvědčit i zde: http://www.kidsandheroes.com/novinky/degradace-natocila-video-k-pisni-nic-netrva-vecne-7852/

Připravuje Kapitán Kečup a Radek.

Všechny odkazy na předešlé díly najdeš přehledně na FACEBOOKU Scény: www.facebook.com/pages/MAGAZIN-SCENA-by-Kids-and-Heroes/121463672257

O autorovi

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com