Kids and Heroes
Saints & Sinners – Keep Hold
Danny 05/09/2014 EP, Recenze

Jejich původní název měl znít Skinhead Times, což bylo dle mého názoru drzé a originální, ale nakonec tak otitulovali jen svou první desku. A tak si zvolili jméno Saints & Sinners, které mi bude asi navždy evokovat album od Discipline. Nevadí. Saints & Sinners se totiž vrací po jeden a půl roční tvůrčí odmlce s novým EP Keep Hold.

A hned první setkání s tímhle kusem vinylu mě hodně potěšilo. Už za přepážkou poštovního úřadu bylo totiž jasné, co za zásilku mám k vyzvednutí. Obrovská samolepka s logem kapely a fotkou na balíčku prostě nedává prostor k pochybnostem. Když pak doma rozbaluji krabici, vyvalí se na mě další samolepky, letáček k Rebellion Festivalu a konečně samotný sedmipalec. Ten je vyveden v gatefold obalu z nelakovaného papíru. Uvnitř najdete texty, fotku, stručné info a upřímnou dedikaci, která má hlavu i patu. K obalu samotnému neexistuje relevantní výtka, kterou bych mohl mít. Je vidět, že Saints & Sinners nepodcenili žádný detail.

Na EP najdete tři písničky, všechny v duchu moderního street rock’n’Oi! středního tempa. Stranu A obsadila klipová písnička Keep Hold. Klasická hymna ulice deklarující postoje mladých skins, takřka nepoznamenaných předsudky vůči kontroverzi jejich starších soukmenovců. „We‘re the kids – we’re gonna shout!“ Tak se mi to líbí. Saints & Sinners ctí tradici, po celou svou existenci se odkazují na duch roku 69 a ignorují macho-skinheadské žánrové hybridy.

Druhá strana mi ale přijde zajímavější. Skvělé kytary uvedou pecku For Cowards, která sice textově zavání obrovským klišé, ale nakonec z toho kluci vybruslí se ctí. Tahle písnička mě ze tří novinek na vinylu baví nejvíc. Druhým songem je F.I.M.H., vyjadřující lásku k tomu jednomu jedinému fotbalovému klubu. No, jenže který to je? Klubovou příslušnost Saints & Sinners záměrně neprozrazují, aby se v ní mohl najít skutečně každý posluchač, takže žádné „forever blowing bubbles“ nečekejte. Opět se ale jedná o písničku ze skinheadského života, upřímnou a věrohodnou.

Nahrávka má velmi solidní a vyvážený zvuk, který ale nepostrádá dravost. Backvokály si na EP vystřihnul Krlesh (třeba) z Flaming Cocks a taky Tom z The Fialky. Degiho zpívaná angličtina sice není žádné cockney, ale netahá za uši, a ani anglické texty neobsahují žádné neumětelské doslovné překlady. Saints & Sinners jsou skupinou, která „udržuje víru“ v tuzemské Oi!, není svázána provinčním myšlením, nýbrž je kapelou evropských parametrů a jejich EP Keep Hold je jasným důkazem, že v první lize nejsou jen do počtu.

Info

Rok vydání: 2014

Label: KB Records / Longshot Music

Odkaz: facebook.com/saintsandsinnersofficial

Tracklist

01. Keep Hold
02. For Cowards
03. F.I.M.H.

O autorovi

V osmé třídě napsal nejlepší slohovku, na což už bohužel nikdy v životě nenavázal. Každý týden uváděl vcelku bezvýznamný pořad na Rádiu Akropolis. Zkusil to neúspěšně v pár kapelách s kytarou i baskytarou - stejně ho ale jen zajímá, co si vzít na sebe na pódium. Chodí pít na koncerty a číst do hospody. Stejně obratný za klávesnicí, jako za barem. V Kids And Heroes je od ledna 2011. Pražák v Brně, otec, introvert. Kontakt: dannyboy@kidsandheroes.com

1 Comment

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com