Kids and Heroes
Rozpor o turné v rómskych osadách: Veľmi si cenili, že ku nim gádžovia prišli zahrať
Palo Zavodský 06/06/2018 Rozhovory

Kapela Rozpor sa na hudobnej scéne pohybuje už od roku 1999. Vo svojich piesňach miešajú punk, Oi! a hardcore. Momentálne majú za sebou Radikálne ľudské turné v rómskych osadách. O tomto turné a o ďalších plánoch skupiny sme vyspovedali ich gitaristu Datru.

 

Máte za sebou Radikálne ľudské turné. Ako vlastne vznikol cely nápad?

Po koncerte v utečeneckom tábore vo Viedni niekto z kamošov prišiel s návrhom, že keď sme dali utečenecký tábor tak ďalší krok by mohla byť rómska osada, pretože to je akcia podobného charakteru. Nám sa to páčilo a ležalo nám to nejakú dobu v hlavách, až nakoniec začiatkom tohto roka sme do toho dupli.

Ako vas prijali ludia v osadach?

Keď sme prichádzali do prvej osady – Chminianskych Jakubovian, vedľa cesty stál týpek s basgitarou, na ktorej slapoval. Kývli sme si a on na nás po anglicky: „Lets playtogether!“ Decká všade s krikom bežali popri prichádzajúcej dodávke. Niektorí kričali: „Rytmus! Rytmus!“ V každej osade nás prijali veľmi vrelo. Veľmi si cenili, že gádžovia prišli zahrať ku nim do osady, kam nikdy nikto iný neprišiel.

Ked si uz spomenul ten vas koncert v uteceneckom tabore vo Viedni po ktorom sa objavili negativne nazory na internete na vas. Vacsinou islo o xefobne a rasisticke a podobne reci. Vnimali ste to a neobavali ste sa ze to bude aj teraz?

Jasné, že sme to vnímali, ale považujeme to za lakmusový papierik toho, že to čo robíme, robíme správne. Ak by nás rasisti, fašisti a hlupáci nehejtovali, tak by sme mali pocit, že niekde robíme chybu. Samozrejme sme čakali, že hejt bude aj teraz a na FB event k tomu turné sme v prehlásení napísali, že dúfame, že tým nasereme všetkých debilov. Neviem či sa nám podarilo nasrať naozaj všetkých, ale značnú časť áno, takže aj po tejto stránke celý projekt skončil úspechom. Musím ale priznať, že som čakal väčší hejt. Robíme niečo zle..?

Tak niektorych ste nasrali isto. Inak uz ked sme pri rasizme vraj ste mali aj nejaky problem v Moldave nad Bodvou. Mohol by si presne povedat co sa vlastne stalo?

Išlo o to, že predstavitelia mesta Moldava nad Bodvou od nás žiadali nesplniteľné podmienky, aby sme tam mohli zahrať. Komunikovala s nimi sociálna pracovníčka Inge, ktorá bola našou spojkou s tými rómskymi osadami. Chceli napríklad, aby sme preukázali odkiaľ budeme mať vodu počas nášho koncertu. Vodu v osade, kde žiadna pitná voda nie je, chápeš…! A načo by nám tam bola. Keby som potreboval, kúpim si minerálku na pumpe, čo je dopiče kilometer odtiaľ… Nám ale ich podmienky boli ukradnuté a kľudne by sme zahrali, pretože rómovia v osade sa na to tešili, ale niektorí z rómskych aktivistov z ich komunity nás žiadali, aby sme nezahrali. Báli sa totiž, že budú mať kvôli tomu problémy s vedením mesta. Oni už totiž majú nejaké problémy z minulosti, kvôli kukláčskemu záťahu v osade. Je to zložité a celkovo situácia v Moldave je v tomto zlá. Myslím, že rovnaký problém tam mal aj Mišo Kaščák z Pohody, keď tam chcel organizovať nejaký futbalový turnaj.

Nakoniec ste ale predsa len zahrali ale s vašou druhou skupinou Batacada Bomba. Takže ste spravili aspoň takýto kompromis rómom aby mali radosť. V ostatných osadách ste hrali len ako Rozpor či hrali ste aj inde ako Batacada Bomba?

Vo všetkých troch ostatných osadách hral RozpoR aj Batucada Bomba. Spolupráca s predstaviteľmi obcí bola úplne bezproblémová. V Lenartove nám dokonca starostka každému zaplatila drink zo svojho!

Takze by ste turne oznacili ako uspesne?

Jednoznačne! Dopadlo to nad očakávania! Perfektné koncerty, zážitky aj presah myšlienky do médií a smerom k verejnosti.

Keď sme už spomenuli Batacudu Bombu, ako ste vlastne tento projekt vytvorili?

Začalo to ešte pred niekoľkými rokmi, keď sme vrámci koncertnej show RozpoRu, hrávali aj krátky batucada set na bubnoch ako oživenie. Postupne sme ale nabrali na bubnovanie aj ďalších kamošov mimo kapely a príležitostne sme si zabubnovali v nejakej krčme alebo len tak na ulici. Minulý rok som pred plánovanou antifašistickou demonštráciou, som odstal nápad, že by sme na tej demoške zahrali ako batucada. Mal som predstavu, že by to tej akcii dodalo šťavu. Dopadlo to tiež nad očakávania a povedali sme si, že v tom budeme pokračovať. To vlastne aj upevnilo jadrovú zostavu Žlna, Mafo, Hlava, Fabko a ja. Začali sme to brať vážnejšie, vymysleli sme meno Bomba a postupne to budovať. Je to taký pohodový relax popri našich domovských kapelách a iných aktivitách.

Hej ma to taký energeticky nádych. Inak na zaver otázka, čo plánujete do budúcnosti s obidvoma skupinami?

S RozpoRom robíme nové songy, tak ako stále. Dokončujeme nový klip a plánujeme ďalší klip – tentoraz animovaný. S Bombou riešime logo a ideme koncom júna nahrať nejaké riddimy pre rapera Prezidenta Lourajdera.

Foto: Mafo Mafovic (celý fotoreport tady)

O autorovi

Slovenská spojka . kontakt : pavolzavodsky95@gmail.com

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com