Kids and Heroes
Retfish – III
Danny 06/12/2016 CD, Recenze

Nejdřív to byl obal. Neony jak v Harajuku, ale nápis „lahôdky“ nás vrací do československého marasmu. Košice, rok 1966. Ten obrázek jsem si zamiloval a hned si v antikvariátu objednal knížku Košická romanca, ze které pochází. Dvě eura padesát. Pod obalem je třetí EP slovenských Retfish. To je kapela, která nám roste před očima. Kapela, pro kterou je dodávka a bageta životní styl, ne jen nutné zlo. Dobře si pamatuju, když jsem před pěti lety dostal jejich první album, a teď nevěřím vlastním uším.

Zapomeňte na trochu zpovykaný NOFX punk, kterým se většinou Retfish, ještě jako Retarded Fish, prezentovali. S novým EP se kapela čím dál víc posouvá k evropskému hardcore punku, lehce říznutému příjemným emíčkem. Křik do tlumených vybrnkávaček jim sluší. Hlavní vokál si už konečně našel polohu, ve který není ani afektovaný a ani na pokraji sil. Patřičně naléhavý. Rovné bicí, které to příjemně ženou dopředu, žádné moderní cokoliv-core breakdowny, ale devadesátková škola. Všechno to do sebe zapadá, žádné gymplácké experimenty, ale poctivá práce. Už první song Public Cemetery je hodně povedená záležitost, silný v slokách a s refrénem příhodně klouzajícím ke skatepunku, jenže všechny svoje zbraně Retfish ukáží až v písničce Watchtower. Skvělý zvuk basy, vymazlený riff, melodický refrén. Celá skladba ke konci perfektně zjemní, z kombinací pasáží s rozdílnou atmosférou mají Retfish doktorát. V Heroes Of Dargov se (ne poprvé) vrací k tématu 2. světové války, které dokázali pojmout překvapivě intimně. Do kontrastu tak staví skladbu The Wood Market, kde hostuje Gabriel Kunay z Obliterate a Killchain a kde jeho growl působí tak nějak rušivě. Jako pokus dobrý, ale dojem z nahrávky s poslední minutou stopáže tím bohužel pro mě poněkud padá.

Retfish už před lety vhodně zvolili cestu několika EP, které jasně odráží jejich vývoj. A že je to vývoj k lepšímu, o tom není pochyb. Pokud jsem na desce You Have One Unheard Message vytýkal Retarded Fish stylovou nevyhraněnost, tak na třetím EP, které vyšlo v září letošního roku vlastním nákladem, si pánové tu svou tvář jednoznačně našli. V přesné opozici k macho hardcoru, který nemůžu vystát, tu máme kapelu, která po deseti letech začíná sklízet plody své tvrdé dřiny.

Info

Rok vydání: 2016
Label: DIY
Link: http://retfish.bandcamp.com/

Tracklist

01. Public Cemetery
02. Watchtower
03. Heroes Of Dargov
04. The Wood Market

O autorovi

V osmé třídě napsal nejlepší slohovku, na což už bohužel nikdy v životě nenavázal. Každý týden uváděl vcelku bezvýznamný pořad na Rádiu Akropolis. Zkusil to neúspěšně v pár kapelách s kytarou i baskytarou - stejně ho ale jen zajímá, co si vzít na sebe na pódium. Chodí pít na koncerty a číst do hospody. Stejně obratný za klávesnicí, jako za barem. V Kids And Heroes je od ledna 2011. Pražák v Brně, otec, introvert. Kontakt: dannyboy@kidsandheroes.com

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com