Kids and Heroes
Redakce Kids and Heroes doporučuje z line-upu Žižkovské Noci 2019
Redakce 18/03/2019 Magazín

A je to tady zase. Od čtvrtka 21. března se na tři dny otevřou dveře naprosté většiny (nejen) žižkovských klubů, aby spolykaly zástupy muzikychtivých fandů. Vybrat si z šedesáti prostorů a pětistovky účinkujících nebývá snadné, natož pak všechno vytipované stihnout. Tak uvidíme, jak letos. Nás lákají tahle jména.

 

Arrogant Twins (čtvrtek / 21:00 / Clown and Bard Hostel)

Arrogant Twins milujeme, to jste si ještě nevšimli? Garážový rock’n’roll, v podání dvou členů Anyway (a později Slaves Of Stadium Rock a Dirty Blondes), hraný jen s kytarou a bubny, protože basáci jsou „pain in the ass”. Tentokrát se předvedou v relativně novém „klubu“, v prostorech hostelu Clown and Bard v Bořivojce, kde už jsme se na pár akcích mihli a dost nás baví. Přikládáme jejich pár dnů starý klip:

Drom (čtvrtek / 22:30 / Fuchs2 – malá scéna)

Žižkov se bude pro tenhle víkend rozpínat až na Štvanici. A ani tam bůh nebude. Drom nám tam dají svou hudbou nahlédnout do míst, kam se krom boha nepodívala ani lidskost. Těžko se píše, jak skvělé jsou koncerty Drom, když samotná podstata jejich hudby vychází z tak temných míst. Ale nejde to říct jinak, a tak se vsadíme, že budete odcházet spokojeni i zneklidněni zároveň.

FVTVRE (čtvrtek / 22:50 / Fuchs2)

Čtyřčlenná anomálie FVTVRE se do toho opírá noisově, nasraně a hlavně hodně nahlas. Jsou zvyklí nechávat za sebou pískot v uších a rozbolavělé mozky a přesně to se kapele podařilo i naposled, když hráli v Kabinetu Múz (report). I když se vám jim třeba z nahrávek nedaří přijít na chuť, věřte, že naživo to má koule. Nijak hezký a bezohledně hozený přímo do ksichtu, ale velký.

Autonoé (pátek / 18:15 / Fatal)

„Jedna z nejlepších a nejpřirozeněji znějících tuzemských hardcore punk nahrávek, jakou jsem slyšel za posledních několik let,“ psal Martin Suicide v recenzi na loňské EP jihočeských hardcore punks Autonoé a to je sakra kompliment. Netušíme, jak to bude znít naživo, ale o to víc jsme zvědaví, co nás v pátek večer ve Fatalu čeká.

The Atavists (pátek / 20:15 / Vinohradský pivovar)

Oslňují už z nahrávek, ale naživo je to tisíckrát větší bomba. Kapela, která je stejným dílem divná jako cool. The Atavists mají drajv, valivý zvuk, blackkeysovsky našláplé písničky, ve kterých míchají blues, stoner rock, surf a rock’n’roll. Zatímco kytarista dává jeden skvělý riff za druhým, klávesák zuřivě mačká Farfisy nebo kýho čerta, basák jede prsty zboostrované linky a bubeník hraje naprosto přesně a účelně. Přesvědčte se sami.

Chorobopop (pátek / 21:00 / Café Vítkov)

Chorobopop jsou se svým obskurním názvem v podstatě Telefon bez bubeníka a příjemné zjevení – kombinace totálního osmdesátkového bigbítu, temné poetiky a těžko popsatelného retro new wave. Clashácká rozpustilost riffů, střídána bigbítovou brutalitou a opatrně dávkovanou stylizovanou hrubozrnností projevu, kousavě vtipnými a sarkastickými texty, jako byste se ocitli na zakázaném koncertě za totality minulého režimu. Nenechte si ujít.

Kalle (pátek / 21:00 / Žižkostel)

Veronika Buriánková a David Zeman, dvě jména, nic víc. A přesto – i ze dvou jmen lze složit kapelu. Navíc kapelu osobitou, originální a po určitých stránkách také na české scéně výjimečnou. To vše jsou právě Kalle, duo z Tábora, hrající od roku 2013. Pro škatulek chtivé se dají zařadit do žánru slowcore nebo post rock. Loni je přivítal narvaný Palác Akropolis a atmosféra se dala krájet, uvidíme, co letos v Žižkostelu.

Ctib (pátek / 23:10 / Cafe Vítkov)

Rožnov goes synth, tak jsme loni psali o nahrávce Ctiba, proslulé to persony ze ctěné rožnovské scény. Můžete ho znát z kapel Telefon, Uštkni, Co-ca, Výbor Veřejného Blaha, Kultra anebo z nejnovějšího projektu Chorobopop (viz výše). Na své sólovce ale vyměnil kytaru za klávesy, aby dal vzniknout na místní poměry unikátní lo-fi synth punkové kolekci písní. V pátek večer není jiná možnost, Vítkov se spálí a posolí!

Adacta (pátek / 00:10 / Fatal)

Jedno ze jmen, které se nám vybaví při spojení slov Slovensko a hardcore punk, je jednoznačně Adacta. V posledních letech o nich bylo slyšet často a nahlas. Není se čemu divit, 19 let působení po klubech a dosavadních pět desek je přece jenom dobrá premisa pro kvalitní nářez. V rámci loňské Žižkovské Noci se při jejich koncertu v narvané Modré Vopici tajil dech, tak si dáme ve Fatalu repete, ok?

Dildo Boyz (sobota / 19:40 / U Habásků)

Apokalyptická jízda oplzlých Beethovenů z Plzně tentokrát na Žižkovské Noci. Těšte se na pořádný grunge/surf/fucked up. Panáčkové se toho rozhodně nebojí a švihají to jak honák bičem mladý krávy. Pokud vás baví nová punková vlna kapel alá Wavves, Together Pangea anebo Fidlar, máte na cz scéně a v line-upu tohohle festivalu jasnýho favorita.

Povodí Ohře (sobota / 20:00 / Žižkostel)

Kapela, která svůj původ deklaruje hned v názvu. Parta kolem členů (ať už současných či bývalých) kapel, jako jsou Esgmeq, Climatizado, Esazlesa nebo Skupina Štěstí, se vymanila ze svých kruhů, aby vytvořila nové. Takové, až se z nich točí hlavy i většině megalomanských hudebních kritiků. Jejich živáky jsou plné zodpovědné řemeslné práce, ale hlavně syrové energie plné nezřízené životní síly, a v Žižkov toho bude svědkem.

Acid Row (sobota / 21:00 / U Habásků)

Štve vás, jak ještě před pár lety téměř nikdo z mladších subkulturních posluchačů neznal kapely, jako byli legendární, nedávno se navrátivší Sleep, nebo devadesátkoví Fu Manchu, a dnes všichni tvrdí, jak na nich vyrůstali, a najednou se vezou na vlně stoner rocku, desert rocku a stoner metalu? Zapomeňte na žabomyší války, kdo co znal nebo věděl, a slyšte zprávy z temné, obrazci pomalované jeskyně, plné divokých psychedelických snů a imaginací. Na Žižkov mají namířeno Acid Row. Těžkotonážní plzeňsko-tachovští stoner rockoví šílenci přijedou všechny drzé pseudo-stonery vyučovat, jak se dělá rock’n’roll.

Dáša Fon Fľaša (sobota / 21:20 / Bohužel bar)

Dáša je jeden z mála písničkářů, co utáhne celý koncert a neztratí pozornost davu. Procestoval s kytarou půlku světa, vede DIY vydavatelství a kromě toho má za sebou působení ve spoustě kapel a projektů, kdy každý počin nějakým způsobem zčeřil hladinu stojatého federálního punku. Jeho songy umí pěkně plivnout do tváře, stejně jako reflektovat životní situace, nebo „jen“ navodit atmosféru. Tady je punk ještě punkem.

Násilník (sobota / 23:00 / Cross – café)

Jasně, tohle může vypadat jako malá domů, ale pokud nepočítáme bestof 2018, Johnny k nám napsal poslední článek před dvěma lety. Tak si nechte kecy, na cestě do Holešovic kupte ve večerce levnej chlast a přijďte si poslechnout špínu v trochu jiný podobě než tu s kytarama. Násilníkův rap se vám drze zavrtá do hlavy a budete mít problém ho z ní dostat.

Thalidomide (sobota / 00:35 / Fatal)

Vedle všech těch trendy kapel konečně hardcore punk, co vás přenese zpátky do 80’s, zpátky ke kořenům. Thalidomide loni oslavili 25 let od svého vzniku a očividně se to nijak nepodepsalo na objemu energie, který s jejich nástupem na pódium vyvře. Neskutečné nasazení, angažované pozadí zhmotněné v inteligentních textech a přímost, která boří veškeré bariéry mezi pódiem a publikem a která klidně může hardcorové běsnění zastavit a proměnit koncert v debatu s návštěvníky.

The Wilderness (sobota / 02:20 / Fatal)

Temnota, která pohlcuje světlo a spousta zmaru, vnitřních rozporů a nepohodlných názorů. Trnavští The Wilderness mají nezaměnitelný rukopis, písničky, které se absolutně vymykají klasické hudební stavbě, a hlavně mají neustále co říct. Přijďte si v sobotu v noci pod pódium a váš život už nikdy nebude stejný jak dřív.

Další březnové koncertní tipy najdete v našem tradičním měsíčním přehledu, nebo v kalendáři koncertů, kam můžete akce sami přidávat přes jednoduchý formulář.

O autorovi

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com