Kids and Heroes
Redakce Kids and Heroes doporučuje z line-upu Mighty Sounds 2018
Redakce 10/07/2018 Magazín

Máme pro vás druhý díl našeho tradičního letního speciálu, ve kterém vybíráme ta nejlepší jména z line-upu domácích festivalů. Čekejte velká ryby, ale i zástupce domácí scény, kteří si zaslouží pozornost. Tentokrát jsme se podívali na line-up festivalu Mighty Sounds, který vypukne už tenhle pátek.

 

Hillbilly Moon Explosion (pátek / 22:50 – 23:45 / Monster stage)

Naštěstí ještě existují kapely, které jsou originální a rozpoznatelné, takové, co se nedají srovnávat s žádnou jinou. Jednou z takových jsou švýcarští Hillbilly Moon Explosion, kteří se dali dohromady v roce 1998. Vynikající mix rockabilly a surfu, s vlivy šansonu a cohenovského či kristoffersonova písničkářství, špetkou Morriconeho a koňskou dávkou Tiki koktejlů v čele s pronikavým hlasem zpěvačky Emanuely Hutter. Už teď se nemůžeme dočkat, až se Táborem ponese vražedná balada My Love for Evermore.

Inner Circle (pátek / 23:15 – 00:10 / Mighty stage)

Je hromada kapel, jejichž tvorbu zná člověk nazpaměť, a další spousta těch, jejichž hity znáte moc dobře z filmů nebo počítačových her, ale vlastně až po mnoha letech vám dojde, že mezi oblíbené hudební objevy přibyl jeden, který jste znali pomalu od dětství. Přesně to je případ obří reggae hvězdy Inner Circle, jež sice začínala na legendárním labelu Trojan Records (širšímu publiku ovšem neznámému), ale šla daleko za hranice subkultur, jakými jsou rude boys nebo skinheads a i díky filmům jejich fláky zná téměř každý. Obecně se Inner Circle zasloužili o to, aby se reggae dostalo do širšího povědomí mimo specifické subkultury.

LVMEN (pátek / 0:30 – 1:30 / Monster stage)

Východoevropský praotec všech temných epických hardcorů. Kapela tak zásadní, že jejich loňská deska je takřka vyprodaná a ty předešlé nesehnatelné. Kapela tak zásadní, že si ji budou pouštět naše děti a děti našich dětí. Jedním z jejich kouzel je mimo jiné to, že úplně opustili konvenční pojmenování skladeb – jako by už od svého debutu vytvářeli jeden hudební celek, který je pouze římsky číslovaný od jedničky až k aktuální čtveřici. Po dlouhé době se kapela vyprdelí z klubového přítmí na festivalová pódia, takže nepropásnout, jejich audiovizuální projev je brutální.

The Uppertones (pátek / 01:15 – 02:00 / Lucky Hazzard stage)

Před pár lety nás vystoupení italské party, v níž působí trombonista a zpěvák Mr. T-Bone, pianista Peter Truffa a bubeník Count Ferdi, okouzlilo příjemným závanem retro atmosféry let padesátých a šedesátých v kombinaci s neobvyklým hudebním zážitkem, v němž se mísilo jamajské mento, calypso, ale i boogie nebo bluebeat. Vybraná produkce pro posluchače s vytříbeným hudebním vkusem, perla pro objevitele, doporučuje jedenáct z deseti milovníků stylových záležitostí a vintage kouzla.

The Planet Smashers (sobota / 23:20 – 00:10 / Monster stage)

Třetí vlna ska je už od devadesátých let zárukou přívalu kapel se zuřivou energií. Šílený koktejl ska a punku si v rámci scény dobyl neotřesitelné místo, a jednou z kapel, jež se svezly na této oblíbené vlně a dodnes neztrácí elán, jsou montrealští Planet Smashers. Z jejich zvuku je slyšet, že dobře věděli, co dělají, využili inspiraci od mnoha vzorů, a zároveň motivovali spoustu dalších hudebních projektů. Na festivalu Mighty Sounds zahrají poprvé a neměl by je propásnout nikdo, kdo si potrpí na osobitý ska punk s vtipnými texty a bláznivou show.

Royal Republic (sobota / 22:25 – 23:25 / Mighty stage)

Čtyřčlenná kapela ze švédského Malmö se za poměrně krátkou dobu prosadila na pódia známých festivalů, prakticky nonstop objíždí kluby křížem krážem a nemá problém koncerty i naprosto vyprodat, včetně České republiky, kde se těší silné oblibě. Vloni si podmanili velkou Lucernu a nyní je uvidíme jako jedny z headlinerů na Mighty Sounds. Energický mix rocknrollu ve stylu klasické švédské školy připomínající The Hives střídají klidnější momenty s žánrovým přesahem a právě díky své všestrannosti je kapela uznávaná jak mezi příznivci garážového rocku, tak mezi „mainstream“ publikem. Hity jako Tommy Gun, Everybody Wants to be an Astronaut či Kung-fu Lovin si prostě nejde nezpívat!

The Dreadnoughts (sobota / 0:50 – 1:45 / Monster stage)

The Dreadnoughts jsou přesně tou kapelou, co sedne atmosféře Mighty Sounds jako prdel na hrnec. Tihle Kanaďani mají punk v krvi, úsměv na rtech a v rukou krom kytar a paliček k bicím taky třeba housle. Jejich heslo? Polka never dies! Alespoň ne dokud tu budou The Dreadnoughts. Jejich show vás pod podiem vyloženě nezničí, i přesto mají Dreadnoughts ve svém arsenalu melodie, co vás proženou dokola. To potvrzuje i nejnovější album Foreign Skies, které s sebou tahle sebranka bezesporu přiveze.

The Zipheads (sobota/ 1:15 – 2:00 / Lucky Hazzard Stage)

Jak dneska hrát rock’n’roll? Přece tak jako The Zipheads! Protože tohle anglické trio se nebojí experimentovat a dokáže ve svých písních pospojovat vlivy snad všech žánrů, co jich bylo za posledních 60 let. Surf? Ska? Punk? Psycho? To vše a ještě víc – na Mighty prostě tahle kapela sedí jako žádná jiná. Tak kam jinam byste takhle po půlnoci chodili než na Lucky Hazzard stage?

Thalidomide (neděle / 13:45 – 14:25 / Monster stage)

Vedle všech těch trendy kapel konečně hardcore punk, co vás přenese zpátky do 80’s, zpátky ke kořenům. Thalidomide letos oslavují 25 let od svého vzniku a očividně se to nijak nepodepsalo na objemu energie, který s jejich nástupem na pódium vyvře. Neskutečné nasazení, angažované pozadí zhmotněné v inteligentních textech a přímost, která boří veškeré bariéry mezi pódiem a publikem a která klidně může hardcorové běsnění zastavit a proměnit koncert v debatu s návštěvníky.

Traits (neděle / 15:45 – 16:25 / Lucky Hazzard stage)

Britský DIY melodický hardcore stále žije. Traits je partička z Leedsu a hraje naléhavě, ale pořád nad věcí. Pokud máte rádi hitovost písní Rise Against, vokál Fat Mikea z NOFX nebo jenom rádi hopsáte pod pódiem, ideální volba. V minulém roce vydali svůj EP debut Limits a letos se budou na Lucky Hazzard stagi pyšnit novinkou Iluminate. Skrytý diamant letošního Mighty.

The Heptones (neděle / 16:30 – 17:20 / Monster stage)

Každý ví o Bobu Marleym, méně lidí o Wailers nebo Maytals, a na nikdy nepolevující hudební objevitele čekají klenoty, jako jsou právě The Heptones. Spolu se slavnějšími kolegy totiž pomáhali vytvořit kult, pohybující se od rychlého ska k temnějšímu rocksteady a dál až ke klidnému a pohodovému reggae. Hudební uskupení s původním názvem The Hep Ones, později Heptones, působí do dnešních dnů, a to úctyhodnou dobu od roku 1965.

Supertesla (neděle / 18:00 – 18:40 / Jameson stage)

Muzikanti se zkušenostmi z mnoha českých kapel jako Bombs from Heaven, Black Burley, Ňuňu či The Fialky se rozhodli spojit a založit nový, v podstatě rockový projekt, který krom aranží, působících vyzrále, klade velký důraz na texty, které jsou velmi sensitivní, ba přímo nostalgické. Heartland rock po česku, značně inspirovaný The Gaslight Anthem nebo samotným Brucem Springsteenem, je něco, co se v naší kotlině často nevyskytuje. Jestli chcete vidět něco nového a českého, vyražte na Superteslu!

Cancer Bats (neděle / 18:00 – 18:45 / Monster stage)

U nás celkem provařená hardcore špína z Toronta. Od doby, co tu hráli poprvé (předskakovali na prvním pražském koncertě Rise Against, společně s The Bronx, které na letošním Mighty taky uvidíte), je to přes jedenáct let, ale nic se výrazně nezměnilo. Kapela hraje do plnejch, bez servítek a jak se říká – na dřeň. Songy jsou čím dál tím víc otevřený i v tématech, u kterých většina trvďáků končí s brekem u maminky. Prostě co na srdci, to na mikrofonu.

Booze & Glory (neděle / 18:30 – 19:20 / Mighty stage)

Working class band ze země zrodu fotbalu opět na Mighty Sounds. Booze & Glory si pevně drží svůj styl anglické Oi! kultury se vším, co k tomuhle žánru patří, jako řvaní v kotli na fotbalu, zdvihání pint v pubech, spojené subkultury na předměstí Londýna u oprýskaných domů a jeden velký United. To všechno pak ve smíchání s kytarovými vyhrávkami Liama Booze a typickým zpěvem Marka Booze vytváří dost dobrou nálož kvalitní hudby a pro vyznavače Oi! naprosto nezapomenutelný zážitek.

A Wilhelm Scream (neděle / 20:50 – 21:35 / Monster stage)

Těžko se píše o kapele, kterou jste poslouchali v době, v níž si všichni vaši vrstevníci ťukali na čelo, proč proboha posloucháte takovou komplikovanou a přemelodizovanou slátaninu. Proč? Poslechněte a sami se rozhodněte. Jejich placka Ruiner z roku 2005 je jednou z nejprogresivnějších desek žánru první půlky nulté dekády. Rodáci z Massachusetts vydali od roku 1999 celkem šest řadovek a dvě EP. Z letošního line-upu rozhodně jedna z “must see”.

The Bronx (neděle / 22:15 – 23:00 / Monster stage)

Kalifornská melodická klasika v kontrastu s přímočarým a řezavým hardcorem. Ano, uhádli jste, řeč je o už kultovním uskupení z Los Angeles. The Bronx jsou poctiví harcovníci, co tu káru tlačí už šestnáct let. Na krku mají za tu dobu pět řadovek, ta poslední vyšla koncem loňského září a dlouho jsme ji v redakci nemohli dostat z uší. Pokud vám není cizí pořádnej, jízlivej, zato zpěvnej punk, tak jak jsme ho nechali na konci minulého tisíciletí, The Bronx jsou jako jedni z headlinerů na Monster stagi přece ideální volba.

Anti-Flag (neděle / 23:00 – 00:00 / Mighty stage)

„We are Anti-Flag from Pittsburgh Pennsylvania!“ Další z letošních headlinerů se po pěti letech vrací na táborské letiště a stejně jako předtím i letos zde zakončí své turné a zároveň uzavře i celý letošní ročník Mighty. Anti-Flag k nám tentokrát poprvé přijedou ukázat i aktuální desku American Fall a opět dokázat, že za těch víc než 20 let patří nepochybně tam, kde jsou. Je třeba ještě něco dodávat k tomu, kde všichni budou v neděli před půlnocí? Přesně tak – pod hlavním podiem okolo Chrise a Pata, kteří zde tradičně odehrají závěr koncertu.

Foto: Marek Švamberg

O autorovi

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com