Rapsöd / Stolen Lives - Split EP
-

Typ: 7"EP Rok vydání: 2012 Label: Kooperace labelů Délka: Autor: Roman Hodnocení: 7.0/10 Odkaz: ? Datum vložení: 22.04.2012 V rámci kooperace několika labelů přišlo na svět sedmipalcové splitko dvou kapel, které sice nepatří k nějakým vousatým harcovníkům, ale zároveň si na (nejen) tuzemské scéně už vydobyli své místo a respekt. Tyhle dvě bandy také spolu absolvovali společné tour, kde pravděpodobně vzniknul první nápad na společný nosič. A dalším nezpochybnitelným argumentem, který tyto dvě tlupy spojuje je velmi slyšitelná láska k thrashovým riffům a po čertech energické, rychlé muzice.
Prvními pány (už teď se omlouvám za onen řečnický obrat, protože dobře vím, že na basu na téhle nahrávce hraje Janice, tedy slečna, takže oslovení „pánové“ jí nepřísluší ani z genetického, ani z generového, a už vůbec ne z gentlemanského hlediska!) na holení jsou jihlavští thrash punkeři Rapsöd. Ti mě zaujali už svým prvním kazetovým demem a od té doby můj zájem o ně neupadl. Na téhle aktuální placce předvádí opět velmi zdařilý výkon, který je ještě tvrdší než vše, co jste dosud od nich slyšeli. Ovšem pořád si tahle parta zachovává onen punkový feeling, který mě na ní vždycky bavil. A to napříč tomu, že kytarové vyhrávky zní občas jako zrychlený heavy metal osmdesátkového modelu. Textově je tahle deska koncepční a věnuje se „bike“ tématice. Sic to není zrovna něco, co bych od této party čekal, ale na druhou stranu je to příjemné zpestření a zároveň i určité novum na tuzemském poli punkové lyriky. Minimálně v tomto koncepčním ohledu. Tahle parta z jihlavských hvozdů má velký potenciál a já se jako malý hošík těším na další jejich nahrávku! Jen doufám, že (nejen) mi nadělí mnohem větší porci svých drážkových zářezů.
Druhá strana pak patří pánům (tady je to správně) ze Stolen Lives. Pokud na mě Rapsöd působí jako punkeři hrající thrash, tak tady mám trošku opačný pocit. U Stolen Lives jsem si vždy myslel, že jejich cesta je spíše více metalová a na můj vkus ne až tolik invenční. Na téhle nahrávce to kapele šlape neuvěřitelným stylem a jejich strana desky se valí jako tornádo. Obě zde presentované písně jsou ultrarychlé thrashové šlehy okořeněné zajímavými texty. Je mi celkem jasné, že orvané džisky s nášivkami Kreator, Slayer, Sodom atd. si zde smlsnou jako Babica na eintopffu, ale mi se subjektivně líbí jejich kolegové z druhé strany splitka, z výše uvedených důvodů, mnohem více. Ne, rozhodně tím Stolen Lives nezatracuji, ani nepodceňuji jejich kvalitní produkci, ale k mé osobní spokojenosti tam prostě něco chybí.
Co také zaslouží patřičnou dávku recenzentské pozornosti je samotný obal. Jednak jeho grafická stránka, o kterou se stejně jako u splitka s Průmyslovou smrtí postaral kytarista jihlavské smečky Vojta alias Tofu Trasher. Parádní coverová kresba je fikaně na vnitřní straně doplněna zmenšenými letáčky z akcí, na nich obě sebranky hrály. Druhou pozornosti hodnou věcí na obalu je jeho samotný tvar, kteří tvoří jakousi kapsu v níž se samotný vinyl musí cítit jako v bavlnce. K tomu všemu ještě vnitřní karton s texty (i v anglické mutaci) a všemi potřebnými informacemi o obou kapelách. V dnešní době, kdy se asfaltové placky střemhlav vracejí do módy a své nahrávky na vinylech vydává každý jouda, velmi potěší i kvalitní zpracování samotného obalu. Fanoušek by měl dostat něco, co ho zaujme a samozřejmě i svým provedením potěší. Tyto kritéria jsou na tomto sedmipalci splněna více než dobře, respekt!
Nevím tedy, jak dopadl celý náklad, ale musím poznamenat, že já vlastním verzi, kde jsou špatně nalepeny etikety na jednotlivých stranách. Takže pokud se s oběma partami setkáváte poprvé, tak bacha na to!
Rapsöd 8/10
Stolen Lives 6/10
Tracklist:
01. Rapsöd – Thrashing bike maniac
02. Rapsöd – Terror crew
03. Stolen Lives – Hluší k nářku dějin
04. Stolen Lives – Zajatci bílého boha


















--180x118.jpg)






