Kids and Heroes
RECENZE: Alex Vostřesz – N.V.Ú.: Z celejch Beatles mám nejradši Napalm Death
Johnny Násilník 16/10/2011 Magazín
Královéhradečtí N.V.Ú. se mě samozřejmě dotkli, ale už je to dávno a nikdy nebyli kapelou, kterou bych bezmezně miloval. I přesto bylo zajímavé nahlédnout do zákulisí jedné z největších a nejznámějších českých punkových kapel v knize „Z celejch Beatles mám nejradši Napalm Death,“ kterou napsal (nebo jak sám na obálce píše, sesmolil) jejich bývalý basák Alex Vostřesz.

Materiálu je skutečně dost, archivní fotky z koncertů, rodinné fotky současných i bývalých členů, názory na N.V.Ú. jiných československých punkových osobností, texty, a především historky, vzpomínky i hospodský kecy všech lidí, kteří měli s N.V.Ú. něco společného. Věnuje se i problémovým obdobím existence kapely jako Štěpánova rodinná krize, ponorka v kapele, nepovedené koncerty nebo různým roztržkám a osudům bývalých členů. Nechybí samozřejmě pohled do nejstarších období, kdy se ještě hrálo po sklepech a garážích a všechno končí vydáním placky Nikdy nebo navždy a konstatováním, že Envéúčka jsou pořád ještě ve formě a na koncertech 4k news je budeme ještě dlouho potkávat.

Negativní věcí je, že tahle publikace se prostě špatně čte, obzvlášť pokud N.V.Ú. nejsou vyloženě vaše srdcovka. Občas nějaká chyba, občas překlep, to se dá přehlédnout, ale neskutečný chaos a nepřehledné uspořádání knížky, to už je špatně. Možná to pak vypadá jako punkový deníček či ročenka, kde jsou naházené texty vedle rozhovorů a potom nějaké historky a fotky, ale je těžké se v tom orientovat a navíc občas jsem přeskakoval některé hluché a nezajímavé pasáže.

I přesto je moc dobře, že tahle knížka vyšla. Jednak zatímco na západ o nás je knížka o nebo od pankáčů nic výjimečného, u nás je jich skutečně málo. A fanoušky kapely tohle dílko musí zaručeně potěšit, protože víc už se o Nepřichází v úvahu mohou dozvědět jedině na baru s kapelou po koncertě.

O autorovi

Jsem král panku, nikdo není víc pank než já. Napsal jsem dvě knížky, jedna se jmenovala Pank a druhá jinak, protože Pank se jmenovala už ta první.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com